Spämmäyksen ja massapostituksen estäminen

ylläpidolle!

Keskustelun taso ja keskustelijoiden määrät ovat laskeneet poliittisilla palstoilla, koska muutama henkilö terrorisoi palstoja päivästä toiseen, kuukaudesta toiseen ja vuodesta toiseen.

Yksi kopioi pois pakkoruotsi -viestiä kymmeniä kertoja päivässä eri palstoille ja toinen vastailee viestehin muutamalla kirjaimella tai ehkä jopa yhdellä sanalla tehtaillen useita kymmeniä viestejä päivässä.

Nyt olisi aika tehdä jotain, jotta keskustelua ei kokonaan tapeta.

- yhden tai kahden sanan viestit ttai tunnistamaton könttä pitäisi voida blokata pois automaattisesti.

- viestien määrää per. IP-osoite olisi rajoitettava sekä niin, että kuinka nopeasti voi kirjoittaa (kopioida) viestin että viestien määrä vuodeokaudessa esim. enintään 20 viestiä.

- sääntöjen törkeästä ja jatkuvasta rikkomisesta pitäisi bannata ip-osoitteita.

- jos ei muu auta, keskustelijoiden olisi pakko rekisteröidä nimimerkkinsä.

Esim. Kokoomuksen palstan viesteistä vähintään puolet tulee yhdeltä ja samalta henkilöltä ja viestit ovat 90 %:sti pelkkää spämmiä.

2

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • esimerkkejä !!!

      Esimerkkejä ylläpidolle

      pakkoruotsin poistamisesta spämmätään tällaista viestiä eri palstoille kymmeniä kertoja päivässä http://aijaa.com/TsO12m
      tätä on tapahtunut jo puolisen vuotta

      Ainakin kokoomuksen palstalla yksi henkilö spämää viestiketjut täyteen ja viestejä tulee jopa minuutin sisään. Tätä on tapahtunut useiden vuosien ajan.
      http://aijaa.com/ON49Xg

      Tämä romahduttaa keskustelun tason ja keskustelijoiden määrän. Ei ole mitään järkeä kirjoittaa asiallisia keskustelevia viestejä, jos tunnissa on spämmätty viesti piiloon parilla kymmenellä viestillä. Kukaan ei myöskään
      jaksa etsiä asiallisia viestiketjuja spämmien ja massapostituksen seasta

      Oikeasti jotain pitäisi ja kannattaisi tehdä!

    • heh hee.

      totta turiset miljoonan nikin pelle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      72
      2709
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      25
      2458
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      42
      2141
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      1996
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      108
      1482
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1343
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      51
      1011
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      964
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      778
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      99
      771
    Aihe