En nyt kyllä tiedä minne tätä kirjoittaisin mutta toivottavasti täältä vastausta löytyisi. Elikkä 15-vuotias tuttavani sai syytteen törkeästä ryöstöstä ja nyt haluaisin kysellä, että miten tämä vaikuttaa loppuelämään? Luottotiedothan nyt ainakin ovat menneet ja näin... mutta miten muuten syyte sitten vaikuttaa loppuelämän kannalta?
apuva
4
324
Vastaukset
- asdfasdf44
Tänne tulee todennäköisesti niin paljon epäasiallisia vastauksia, joten olen iloinen, että voin alottaa kirjoittamalla vittuilemattoman vastauksen.
Elikkä törkeä ryöstö
1) aiheutetaan tahallisesti toiselle vaikea ruumiinvamma, vakava sairaus tai hengenvaarallinen tila,
2) rikos tehdään erityisen raa'alla tai julmalla tavalla,
3) käytetään ampuma- tai teräasetta taikka muuta niihin rinnastettavaa hengenvaarallista välinettä tai
4) rikos kohdistetaan henkilöön, joka ammattiinsa tai toimeensa kuuluvan työn tai tehtävän vuoksi ei voi itseään tai omaisuuttaan puolustaa,
ja ryöstö on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä, rikoksentekijä on tuomittava törkeästä ryöstöstä vankeuteen vähintään kahdeksi ja enintään kymmeneksi vuodeksi.
Yritys on rangaistava."
Koska kyseessä alaikäinen, niin tuomio on lievempi. Ehkä pitkähkö ehdollinen, jos menee läpi törkeänä. Alaikäisiä, varsinkaan noin nuoria ei hevin vankilaan laiteta. Luottotiedot eivät mene tuon takia. Toki joutuu korvaamaan rikoksesta kaikki ryöstetyt rahat tai muut korvaukset (esim virkailijan vammat, aineelliset vahingot yms). Rikosrekisteri säilyy näinollen suhteellisen julkisena 5v, mutta siitäkään ei ole haittaa, kuin muutamille aloille. Esim lasten kanssa tekemisissä olevat tai luotttamuustehtävät tai mihin vaaditaan poliisin turvallisuustehtävät. 10v päästä hän on firmoihin yhtä hakukelpoinen kuin ilman ko rötöstö, jos on siihen saakka elänyt kunniallisesti! Sillä tämä poliisin turvallisuuselvitys katsotaan 10v ajalta.
99,99% ammateista tuo ei vaikuta. - menee ja ei
Luottotiedot menee jos ei maksa tuomittuja korvauksia kun täyttää 18v jolloin ulosottoon vasta voi joutua.Tuomituista sakoista ei luottotiedot mene,mutta yksityisille henkilöille tuomitut korvaukset niistä lähtee luottotiedot pois jos saaja laittaa sen ulosottoon.Niissä vanheneminen 20v
- 1+18
*** mutta miten muuten syyte sitten vaikuttaa loppuelämän kannalta? *****
Poliisi rekisteröi rikoksentekijät, esim. DNA JA SORMENJÄLJET. Ne säilyvät rekisterissä koko loppuelämän. Jos pysyttelee kaidalla polulla, niin mitään haittaa rekisteröinnistä ei ole, mutta ellei, niin kiinnijääminen on silloin aina todennäköisempää.
Lisäksi itse teko näkyy poliisin tiedostoissa 50 vuotta. - y.-y
Vaikeuttaa rikollista uraa siten, että nyt polliisilla on sen sormenjäljet ja varmaan dnakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251278
Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä
Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa283929- 43845
- 33631
Tappio Rydmanille
Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html144610- 38577
- 52551
Sometähti villisika-Seppo on kuollut
Suomussalmella lemmikkieläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-2023244528518Tiesitkös rakas
Mun taivas on pilvinen ja synkkä. Päivät värittömiä ja harmaita. Missä olet, aurinkoni? 💔44501Wille antoi juuri potkut 29 suojatyöläiselle!
Soste aloittaa yt:t, jos kaikki menee hyvin, niin 29 suojatyöläistä 31:sta saa kenkää. Mitäpä sostelaiset jos menisitte243471