apuva

minä vain

En nyt kyllä tiedä minne tätä kirjoittaisin mutta toivottavasti täältä vastausta löytyisi. Elikkä 15-vuotias tuttavani sai syytteen törkeästä ryöstöstä ja nyt haluaisin kysellä, että miten tämä vaikuttaa loppuelämään? Luottotiedothan nyt ainakin ovat menneet ja näin... mutta miten muuten syyte sitten vaikuttaa loppuelämän kannalta?

4

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdfasdf44

      Tänne tulee todennäköisesti niin paljon epäasiallisia vastauksia, joten olen iloinen, että voin alottaa kirjoittamalla vittuilemattoman vastauksen.

      Elikkä törkeä ryöstö
      1) aiheutetaan tahallisesti toiselle vaikea ruumiinvamma, vakava sairaus tai hengenvaarallinen tila,

      2) rikos tehdään erityisen raa'alla tai julmalla tavalla,

      3) käytetään ampuma- tai teräasetta taikka muuta niihin rinnastettavaa hengenvaarallista välinettä tai

      4) rikos kohdistetaan henkilöön, joka ammattiinsa tai toimeensa kuuluvan työn tai tehtävän vuoksi ei voi itseään tai omaisuuttaan puolustaa,

      ja ryöstö on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä, rikoksentekijä on tuomittava törkeästä ryöstöstä vankeuteen vähintään kahdeksi ja enintään kymmeneksi vuodeksi.

      Yritys on rangaistava."

      Koska kyseessä alaikäinen, niin tuomio on lievempi. Ehkä pitkähkö ehdollinen, jos menee läpi törkeänä. Alaikäisiä, varsinkaan noin nuoria ei hevin vankilaan laiteta. Luottotiedot eivät mene tuon takia. Toki joutuu korvaamaan rikoksesta kaikki ryöstetyt rahat tai muut korvaukset (esim virkailijan vammat, aineelliset vahingot yms). Rikosrekisteri säilyy näinollen suhteellisen julkisena 5v, mutta siitäkään ei ole haittaa, kuin muutamille aloille. Esim lasten kanssa tekemisissä olevat tai luotttamuustehtävät tai mihin vaaditaan poliisin turvallisuustehtävät. 10v päästä hän on firmoihin yhtä hakukelpoinen kuin ilman ko rötöstö, jos on siihen saakka elänyt kunniallisesti! Sillä tämä poliisin turvallisuuselvitys katsotaan 10v ajalta.
      99,99% ammateista tuo ei vaikuta.

    • menee ja ei

      Luottotiedot menee jos ei maksa tuomittuja korvauksia kun täyttää 18v jolloin ulosottoon vasta voi joutua.Tuomituista sakoista ei luottotiedot mene,mutta yksityisille henkilöille tuomitut korvaukset niistä lähtee luottotiedot pois jos saaja laittaa sen ulosottoon.Niissä vanheneminen 20v

    • 1+18

      *** mutta miten muuten syyte sitten vaikuttaa loppuelämän kannalta? *****

      Poliisi rekisteröi rikoksentekijät, esim. DNA JA SORMENJÄLJET. Ne säilyvät rekisterissä koko loppuelämän. Jos pysyttelee kaidalla polulla, niin mitään haittaa rekisteröinnistä ei ole, mutta ellei, niin kiinnijääminen on silloin aina todennäköisempää.
      Lisäksi itse teko näkyy poliisin tiedostoissa 50 vuotta.

    • y.-y

      Vaikeuttaa rikollista uraa siten, että nyt polliisilla on sen sormenjäljet ja varmaan dnakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      79
      3877
    2. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      69
      3687
    3. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      40
      2203
    4. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      52
      2169
    5. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      58
      2064
    6. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      51
      1746
    7. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      27
      1429
    8. Vuoksesi kaiken

      Tekisin vuoksesi kaiken. Enemmänkin. Kunpa tietäisi ja hyväksyisit sen. Ymmärtäisit, en voi elää ilman sinua. En halua
      Ikävä
      115
      1173
    9. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      105
      1133
    10. Missä yleensä törmäät kaivattuusi??

      Tai näet hänet!!
      Ikävä
      60
      1099
    Aihe