apuva

minä vain

En nyt kyllä tiedä minne tätä kirjoittaisin mutta toivottavasti täältä vastausta löytyisi. Elikkä 15-vuotias tuttavani sai syytteen törkeästä ryöstöstä ja nyt haluaisin kysellä, että miten tämä vaikuttaa loppuelämään? Luottotiedothan nyt ainakin ovat menneet ja näin... mutta miten muuten syyte sitten vaikuttaa loppuelämän kannalta?

4

324

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdfasdf44

      Tänne tulee todennäköisesti niin paljon epäasiallisia vastauksia, joten olen iloinen, että voin alottaa kirjoittamalla vittuilemattoman vastauksen.

      Elikkä törkeä ryöstö
      1) aiheutetaan tahallisesti toiselle vaikea ruumiinvamma, vakava sairaus tai hengenvaarallinen tila,

      2) rikos tehdään erityisen raa'alla tai julmalla tavalla,

      3) käytetään ampuma- tai teräasetta taikka muuta niihin rinnastettavaa hengenvaarallista välinettä tai

      4) rikos kohdistetaan henkilöön, joka ammattiinsa tai toimeensa kuuluvan työn tai tehtävän vuoksi ei voi itseään tai omaisuuttaan puolustaa,

      ja ryöstö on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä, rikoksentekijä on tuomittava törkeästä ryöstöstä vankeuteen vähintään kahdeksi ja enintään kymmeneksi vuodeksi.

      Yritys on rangaistava."

      Koska kyseessä alaikäinen, niin tuomio on lievempi. Ehkä pitkähkö ehdollinen, jos menee läpi törkeänä. Alaikäisiä, varsinkaan noin nuoria ei hevin vankilaan laiteta. Luottotiedot eivät mene tuon takia. Toki joutuu korvaamaan rikoksesta kaikki ryöstetyt rahat tai muut korvaukset (esim virkailijan vammat, aineelliset vahingot yms). Rikosrekisteri säilyy näinollen suhteellisen julkisena 5v, mutta siitäkään ei ole haittaa, kuin muutamille aloille. Esim lasten kanssa tekemisissä olevat tai luotttamuustehtävät tai mihin vaaditaan poliisin turvallisuustehtävät. 10v päästä hän on firmoihin yhtä hakukelpoinen kuin ilman ko rötöstö, jos on siihen saakka elänyt kunniallisesti! Sillä tämä poliisin turvallisuuselvitys katsotaan 10v ajalta.
      99,99% ammateista tuo ei vaikuta.

    • menee ja ei

      Luottotiedot menee jos ei maksa tuomittuja korvauksia kun täyttää 18v jolloin ulosottoon vasta voi joutua.Tuomituista sakoista ei luottotiedot mene,mutta yksityisille henkilöille tuomitut korvaukset niistä lähtee luottotiedot pois jos saaja laittaa sen ulosottoon.Niissä vanheneminen 20v

    • 1+18

      *** mutta miten muuten syyte sitten vaikuttaa loppuelämän kannalta? *****

      Poliisi rekisteröi rikoksentekijät, esim. DNA JA SORMENJÄLJET. Ne säilyvät rekisterissä koko loppuelämän. Jos pysyttelee kaidalla polulla, niin mitään haittaa rekisteröinnistä ei ole, mutta ellei, niin kiinnijääminen on silloin aina todennäköisempää.
      Lisäksi itse teko näkyy poliisin tiedostoissa 50 vuotta.

    • y.-y

      Vaikeuttaa rikollista uraa siten, että nyt polliisilla on sen sormenjäljet ja varmaan dnakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      59
      1051
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      75
      848
    3. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      67
      816
    4. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      62
      760
    5. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      52
      720
    6. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      687
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      662
    8. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      307
      636
    9. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      623
    10. Mersumies201

      Oli tänään hyrskällä melekoosen tehokas 124 liikenteessä. Ei paljon vastamäki haitannu....
      Hyrynsalmi
      16
      520
    Aihe