apuva

minä vain

En nyt kyllä tiedä minne tätä kirjoittaisin mutta toivottavasti täältä vastausta löytyisi. Elikkä 15-vuotias tuttavani sai syytteen törkeästä ryöstöstä ja nyt haluaisin kysellä, että miten tämä vaikuttaa loppuelämään? Luottotiedothan nyt ainakin ovat menneet ja näin... mutta miten muuten syyte sitten vaikuttaa loppuelämän kannalta?

4

316

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdfasdf44

      Tänne tulee todennäköisesti niin paljon epäasiallisia vastauksia, joten olen iloinen, että voin alottaa kirjoittamalla vittuilemattoman vastauksen.

      Elikkä törkeä ryöstö
      1) aiheutetaan tahallisesti toiselle vaikea ruumiinvamma, vakava sairaus tai hengenvaarallinen tila,

      2) rikos tehdään erityisen raa'alla tai julmalla tavalla,

      3) käytetään ampuma- tai teräasetta taikka muuta niihin rinnastettavaa hengenvaarallista välinettä tai

      4) rikos kohdistetaan henkilöön, joka ammattiinsa tai toimeensa kuuluvan työn tai tehtävän vuoksi ei voi itseään tai omaisuuttaan puolustaa,

      ja ryöstö on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä, rikoksentekijä on tuomittava törkeästä ryöstöstä vankeuteen vähintään kahdeksi ja enintään kymmeneksi vuodeksi.

      Yritys on rangaistava."

      Koska kyseessä alaikäinen, niin tuomio on lievempi. Ehkä pitkähkö ehdollinen, jos menee läpi törkeänä. Alaikäisiä, varsinkaan noin nuoria ei hevin vankilaan laiteta. Luottotiedot eivät mene tuon takia. Toki joutuu korvaamaan rikoksesta kaikki ryöstetyt rahat tai muut korvaukset (esim virkailijan vammat, aineelliset vahingot yms). Rikosrekisteri säilyy näinollen suhteellisen julkisena 5v, mutta siitäkään ei ole haittaa, kuin muutamille aloille. Esim lasten kanssa tekemisissä olevat tai luotttamuustehtävät tai mihin vaaditaan poliisin turvallisuustehtävät. 10v päästä hän on firmoihin yhtä hakukelpoinen kuin ilman ko rötöstö, jos on siihen saakka elänyt kunniallisesti! Sillä tämä poliisin turvallisuuselvitys katsotaan 10v ajalta.
      99,99% ammateista tuo ei vaikuta.

    • menee ja ei

      Luottotiedot menee jos ei maksa tuomittuja korvauksia kun täyttää 18v jolloin ulosottoon vasta voi joutua.Tuomituista sakoista ei luottotiedot mene,mutta yksityisille henkilöille tuomitut korvaukset niistä lähtee luottotiedot pois jos saaja laittaa sen ulosottoon.Niissä vanheneminen 20v

    • 1+18

      *** mutta miten muuten syyte sitten vaikuttaa loppuelämän kannalta? *****

      Poliisi rekisteröi rikoksentekijät, esim. DNA JA SORMENJÄLJET. Ne säilyvät rekisterissä koko loppuelämän. Jos pysyttelee kaidalla polulla, niin mitään haittaa rekisteröinnistä ei ole, mutta ellei, niin kiinnijääminen on silloin aina todennäköisempää.
      Lisäksi itse teko näkyy poliisin tiedostoissa 50 vuotta.

    • y.-y

      Vaikeuttaa rikollista uraa siten, että nyt polliisilla on sen sormenjäljet ja varmaan dnakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      20
      2252
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      78
      2206
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      42
      2081
    4. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      55
      1458
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      74
      1376
    6. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      65
      908
    7. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      46
      903
    8. Farmi-Amski ja Jucci Hellström - Sydämiä satelee - Onko tässä jotain enemmän?

      Amskidamski Anne-Mari Tarkkio ja Jucci Hellström olivat samaan aikaan Farmi Suomi -realityssä. Nyt somessa on nähty mat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      791
    9. Arvaa sattuuko se

      Että teen töitä siihen että unohdan sinut. Mitä muutakaan voin
      Ikävä
      52
      763
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      34
      760
    Aihe