En nyt kyllä tiedä minne tätä kirjoittaisin mutta toivottavasti täältä vastausta löytyisi. Elikkä 15-vuotias tuttavani sai syytteen törkeästä ryöstöstä ja nyt haluaisin kysellä, että miten tämä vaikuttaa loppuelämään? Luottotiedothan nyt ainakin ovat menneet ja näin... mutta miten muuten syyte sitten vaikuttaa loppuelämän kannalta?
apuva
4
228
Vastaukset
- asdfasdf44
Tänne tulee todennäköisesti niin paljon epäasiallisia vastauksia, joten olen iloinen, että voin alottaa kirjoittamalla vittuilemattoman vastauksen.
Elikkä törkeä ryöstö
1) aiheutetaan tahallisesti toiselle vaikea ruumiinvamma, vakava sairaus tai hengenvaarallinen tila,
2) rikos tehdään erityisen raa'alla tai julmalla tavalla,
3) käytetään ampuma- tai teräasetta taikka muuta niihin rinnastettavaa hengenvaarallista välinettä tai
4) rikos kohdistetaan henkilöön, joka ammattiinsa tai toimeensa kuuluvan työn tai tehtävän vuoksi ei voi itseään tai omaisuuttaan puolustaa,
ja ryöstö on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä, rikoksentekijä on tuomittava törkeästä ryöstöstä vankeuteen vähintään kahdeksi ja enintään kymmeneksi vuodeksi.
Yritys on rangaistava."
Koska kyseessä alaikäinen, niin tuomio on lievempi. Ehkä pitkähkö ehdollinen, jos menee läpi törkeänä. Alaikäisiä, varsinkaan noin nuoria ei hevin vankilaan laiteta. Luottotiedot eivät mene tuon takia. Toki joutuu korvaamaan rikoksesta kaikki ryöstetyt rahat tai muut korvaukset (esim virkailijan vammat, aineelliset vahingot yms). Rikosrekisteri säilyy näinollen suhteellisen julkisena 5v, mutta siitäkään ei ole haittaa, kuin muutamille aloille. Esim lasten kanssa tekemisissä olevat tai luotttamuustehtävät tai mihin vaaditaan poliisin turvallisuustehtävät. 10v päästä hän on firmoihin yhtä hakukelpoinen kuin ilman ko rötöstö, jos on siihen saakka elänyt kunniallisesti! Sillä tämä poliisin turvallisuuselvitys katsotaan 10v ajalta.
99,99% ammateista tuo ei vaikuta. - menee ja ei
Luottotiedot menee jos ei maksa tuomittuja korvauksia kun täyttää 18v jolloin ulosottoon vasta voi joutua.Tuomituista sakoista ei luottotiedot mene,mutta yksityisille henkilöille tuomitut korvaukset niistä lähtee luottotiedot pois jos saaja laittaa sen ulosottoon.Niissä vanheneminen 20v
- 1+18
*** mutta miten muuten syyte sitten vaikuttaa loppuelämän kannalta? *****
Poliisi rekisteröi rikoksentekijät, esim. DNA JA SORMENJÄLJET. Ne säilyvät rekisterissä koko loppuelämän. Jos pysyttelee kaidalla polulla, niin mitään haittaa rekisteröinnistä ei ole, mutta ellei, niin kiinnijääminen on silloin aina todennäköisempää.
Lisäksi itse teko näkyy poliisin tiedostoissa 50 vuotta. - y.-y
Vaikeuttaa rikollista uraa siten, että nyt polliisilla on sen sormenjäljet ja varmaan dnakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1277148Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1234944L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa664286TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153473Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242281Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2881733Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä221476- 671475
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581438Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j581394