avoin työpaikka

työtä hakiessani ja lähettäessäni hakemuksia avoinna oleviin paikkoihin niin eivät suvaitse ilmoittaa että sinua ei ole valittu vaan jätetään odottelemaan joskos kuuluisi jotain.
laitan nyt minun kohdaltani listaa semmoisista yrityksistä jotka ovat niin tehneet ja joiden asiakkaaksi en tule enää.

autovuokraamo sixt
motonet
habita

laittakaa jatkoa niin tietää jatkossa jos hakevat joskus työntekijää niin ei jää ootteleen vastauksia.
26721
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

intersport

Äänestä

länsi-auto

Äänestä

Yksi vinkki:

Mitäpäs jo soittasit ja kysyisit asiaa !? ei kuule saattas olla yhtään huonompi idea !

Äänestä

vastaatko itse puhelimeen jos 200-300 työpaikan hakijaa alkaa soitteleen ja kyseleen.
et varmaan

Äänestä
  • Hei haloo

    Vastaatko postitse että et tullut valituksi jos 200-300 työpaikan hakijaa sellaista vaatii.
    et varmaan

    mutta ketjun aloittajan saamattomuus vaatisi edes jotain herätystä eikä noihin listalla olevin tollasia määriä hae, aloittaja ei tajua edes alkeellisimpia juttuja koskien yrittäjää, ei tietenkään yrittäjällä ole aikaa eika edes syytä vastata 300 puheluun koskien tuota asiaa mutta kun tollanen urpo kysyy tollasia ja sitten alkaa listata vielä firmoja niin soittas sinne, alkas ehkä tajuta edes jotain samalla.

    Äänestä

Aina lähetetään tieto postissa hakijalle vaikka 1000 hakemusta, "Hei haloo" taidat olla pihalla kaikesta. Olet itse täysin saamaton eikä viestin aloittaja ja normali lähettää tieto hakijoille jotta ei jää surkea kuva yrityksestä tai työpaikasta vaikka ei valittaisi edes.

Äänestä

kanssakäymisen taito pihalla siis kuin lintulauta.

Äänestä

Mitä haittaa tai hyötyä ilmoittamisesta tai ilmoittamatta jättämisessä sitten on?
Jos ne ilmoittaa että sinua ei ole valittu niin miten sinun elämä on silloin muuttunut vs. jos ilmoitusta ei tule?

Äänestä

Mitä vaikuttaa työnhakijan aktiivisuus?
UPM kymmene Oy:ssä on ryhtiä tähänkin asiaan!

Takavuosina kesätyöpaikkaa hakiessa tuli UPM:n hakemus tyrkättyä.
En tullut valituksi, mutta jotain lohtua heidän ilmoituksestaan sai en nimittäin ollut ainoa joka ei paikkaa saanut.

Tuli vastaus sähköpostiin jossa kerrottiin ystävällisesti, että en tullut valituksi. Mainittiin myös hakijoiden kokonaismäärä joita kaikkiaan oli n. 17000 kpl siis koko suomen kaikkiin upm:n toimipaikkoihin töitä olisko ollu 120 henkilölle.
Haun hoiti keskitetysti muistaakseni tamperelainen rekry alan tsto ja sinne ei saanut soittaa se kiellettiin. (että se siintä aktiivisuudesta)

Sitten jälkeenpäin kuulin että erääseen tehtävään oli valittu junnu jonka isä oli siellä töissä (en viitsi tarkemmin kertoa mikä osasto).

Kuinka edellämainitussa olisi voinut olla aktiivi?
Parasta varmaan olisi olla upm:n johtajan tai vähintään toimihenkilötasoa olevan jälkikasvua?

Äänestä
  • Äläpä hättäile, nuo UPM iskä-poika jutut alkaa olemaan menneen talven lumia.


    Kenkää perseeseen ja oikeisiin töihin on isin poikien enää turha pyrkiä 25e / h palkkatoiveineen katsomaan mittareita ja painelemaan nappeja :D

    Äänestä

  • Rangaistus onTULOSSA kirjoitti:

    Äläpä hättäile, nuo UPM iskä-poika jutut alkaa olemaan menneen talven lumia.


    Kenkää perseeseen ja oikeisiin töihin on isin poikien enää turha pyrkiä 25e / h palkkatoiveineen katsomaan mittareita ja painelemaan nappeja :D

    Ei oo viel tuollaista tuntipalkkaa saanut ,vaikka on paineltu nappeja ja tuijotettu mittareita ja monta vuotta jo.On menny muut palkoissa ohi jo, kannattais ottaa selvää palkoista k.o alalta.

    Äänestä

Laita lisää hakemuksia ja tee lisää listaa äläkä missään tapauksessa ota kontaktia suoraan, se auttaa sinua varmasti pääsemään töihin ?!

Äänestä

nykyään hakemukset tehdään netissä ja sähköpostilla, niin mikä on vaikeaa laittaa hakijoille että et ole valittu työntekijäksi.
haet sitten kaupungille tai valtiolle töihin niin aina tulee ilmoitus että et ole valittu ja kuka on saanut paikan.

siis miksi yksityisen puolen työnantajat ei voi kertoa hakijoilleen, jää kyllä paskan maku suuhun kun ei tiedä että onko hakemus mennyt edes perille ja onko niitä edes luettu ja annettu paikka veljen pojalle tai siskon tytölle.

ei sitä työpaikkaa sinne soittelemalla saada ja aloittajana en tarkoita että soittaminen ois kiellettya vaan periaatteessa ilmoituksen velvollisuudesta vastata hakemukseen.

Äänestä
  • Se on työnantaja kun päättää kenet ottaa ja päättää kaiken muunkin.

    Äänestä

Laiskat täällä jauhaa, menkää töihin laiskottelemasta,,,,,,,,
maksakaa veroja että tänne tuotu afrikan väki saa hyvät edut, ilmaiset asunnot ja toimentulon, aikaa rukoiluun ja lisääntymiseen,,,,,

Äänestä
  • Kannattaa kyllä ajatella globbaalia naivismi etua, että siis rikolliset kreikassa ja kyproksella, ja etenkin suomen maahan tulevat kela -lomalaiset,täällä lepäävä afrikan väki saa elintasoa
    - kyllä työnteko ja veronmaksu kannattaa kun meillä on niin naivi johto !

    Äänestä

"" katsopeiliin6.3.2013 07:34
Laita lisää hakemuksia ja tee lisää listaa äläkä missään tapauksessa ota kontaktia suoraan, se auttaa sinua varmasti pääsemään töihin ?! ""


sinä peiliinkatsoja et tainnut oikein ymmärtää tuota upm tapausta jos viittaat siihen
ilmoituksessa nimenomaan kiellettiin ottamasta yhteyttä

yleensä aktiivisuus kyllä kannattaa siinä olen samaa mieltä monen kanssa

Äänestä

Alkuperäiselle kirjoittajalle vinkiksi. Käytä isoja alkukirjaimia pisteen jälkeen, ja pilkkujen käyttö on myös suotavaa. Mikäli olet kirjoittanut hakemuksesi yhtä huolimattomasti, niin eipä tarvitse kovasti ihmetellä, että mikseivät soita.

Äänestä
  • tylsä ja tyhmä...

    Äänestä

  • noita on... kirjoitti:

    tylsä ja tyhmä...

    -RAJAMARKET/LPR X 3
    -TEKNOSAFE/IMATRA X 2
    -MONET KULJETUSALAN YRITYKSET LPR/IMATRA
    -MOTONET
    -YM MUUT VELLIPERSE YRITYKSET KAAKOSSA JOTKA EI VIITSI ILMOITTAA,JOS TYÖNHAKIJAA EI OLE VALITTU!

    Äänestä

  • wanna job kirjoitti:

    -RAJAMARKET/LPR X 3
    -TEKNOSAFE/IMATRA X 2
    -MONET KULJETUSALAN YRITYKSET LPR/IMATRA
    -MOTONET
    -YM MUUT VELLIPERSE YRITYKSET KAAKOSSA JOTKA EI VIITSI ILMOITTAA,JOS TYÖNHAKIJAA EI OLE VALITTU!

    no eipä nää vastaa mihinkään uuhunkaan posteihin kun kyselee autorempan hintaa noin nii ei tapahu yhtään mitää lappeenrannan alueella

    Äänestä

kiitoksi asiallisesta vastauksesta.
Harmi vaan kun jotkut näsäviisat ei ymmärrä asian ydintä.

Toivon totisesti jos näitäkin keskusteluja joku lukee ja on yrityksessä vaikuttamassa asioihin niin ymmärtäisivät miten tulisi toimia.
Itse olen yrittäjänä hakenut työntekijää ja olen vastannut kaikille hakijoille myös virolaisille ja venäläisille, olen jopa maksanut muutamalle töihintulijalle tarpeellisen koulutuksen ja he ovet menneet sen jälkeen toisille töihin.

Äänestä

ideasi olisi hyvä jospa kirjattaisiin yritykset iän ammatin tai tukityöllistettyjen rekisteriin mikä onkin työllistymisen onnistuminen
ehkä osaaikaiset työpaikat pitäisikin laittaa eka kertaa työmarkkinoille tuleville,kun on saanut kunnon liksat ja vastaan ottaa osa aikaisen on varmaa ansiosidonnaiselle joutuu luukulle koska päivärahakin on pieni
karenssien sijaan tulisi työpaikat räätälöidä niin että karenssien jälkeenkin olisi mahdollisuus työllistyä,eikä kortistoon.
kurssit nonstoppina työn antajan mukaan,jos tasoja haetaan
työtä pitäisi kohdentaa niin että saisi mahdollisuuden kesäpestiin vaikka sitten ikkunanpesuun.

Äänestä

Tee noita listoja lisää, se auttaa varasti sua päsemäään töihin.......

Vai olisko järkevämpää ajankäyttöä ?

Äänestä

kiitä onneasi että habitasta et kuullut mitään
sulla kävi säkä

katso ensin yrityksen taloustiedot kaupparekisteristä tai googleta ennenkuin haet töihin

Äänestä
  • Joko taas. Johan Habitan pomot sai linnatuomiot jo 2009.
    Onkohan samat tyypit taas asialla.
    Huijausta koko asunnonvälitystouhu. Porukka ammattitaidotonta, vedätystä.
    pelottelua ja sitten kun myyjä alentaa hintaa.......helppoo rahaa
    Taidan perustaa.............

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


odottavan aika pitkä kirjoitti:

työtä hakiessani ja lähettäessäni hakemuksia avoinna oleviin paikkoihin niin eivät suvaitse ilmoittaa että sinua ei ole valittu vaan jätetään odottelemaan joskos kuuluisi jotain.
laitan nyt minun kohdaltani listaa semmoisista yrityksistä jotka ovat niin tehneet ja joiden asiakkaaksi en tule enää.

autovuokraamo sixt
motonet
habita

laittakaa jatkoa niin tietää jatkossa jos hakevat joskus työntekijää niin ei jää ootteleen vastauksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu