KAIKKI PIELESSÄ Suomalaisessa urheilussa

juha82friikki

NOIN YLEENSÄOTTAEN.
On tulossa toki tuntemattomimpiin lajeihin kovia nimiä, mutta kyllä näissä päälajeissa pitäisi paremmin menestyä.
REsurssit on hävettävän huonot.
Ilmapiiri Hiihtäjien kesken mm tosi huono koska hiihtäjät kiusaa, piikittelee toisiaan ja ovat kateellisia toisille.
Ei ole RESURSSEJa.
Ei ole aivan maailman huippuvalmennustietotaitoakaan.
Ei tehdä tarpeeksi tiimityötä.
On paljon kuppikuntia.
Tästä on kirjoittanut mm Jari Kupila Urheilulehdessä ja oon TÄYSIN samaa mieltä kuin Kupila että Suomen urheilun tila on ihan naurettavan, säälittävän huono ja mikä tekee siitä vielä naurettavampaa on se että ei tehdä edes parannuksia.
Kojonkoski murahti mm telkussa tästä että resurssit on OLEMATTOMAT.
Se kertoo jotain Suomalaisesta yhteiskunnasta urheiluamme kohtaan.
Emme arvosta sitä.
Täällä myös tunnutaan olevan sitä mieltä että jos urheilija on 32vuotias niin hän on jo eläkeläinen mutta katsokaa esim eräs Venäläinen yleisurheilija joka huipulla ja on 38vuotias (=

Myös henkisen puolen valmennukseen pitää satsata Suomessa paljon enemmän.

Me olemme aina jäljessä muuta maailmaa.
Sit jeesustellaan että kuinka lahjakkaita on nuoremme kun koulutusjärjestelmä on Suomessa maailman parasta luokkaa mutta mitä tapahtuukaan sitten heille kun pitää siirtyä työelämään??
Veikkaan että kaikki johtuu siitä, se työttömyys kun täällä vain piikitellään ja kiusataan ihmisiä niin nämä herkimmät ihmiset masentuu.
Ilmiö on nähty myös urheilussa, Suomen maastohiihtäjien keskuudessa.
Toisin on tietääkseni Yhdistetyn miehillä joilla on hieno ilmapiiri keskenään.
Siellä ei piikitellä.
Siitä saisi ottaa mallia Murtomaahiihtäjämme.-

4

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jooniin

      Ongelma on rahan puute.

      Lisäksi väärät ihmiset hakeutuvat vääriin lajeihin.

    • bruuuuth

      olen katsellut päivän valossa ruotsalaisten käyttäytymistä ainakun on jotkut kisat menossa,aikalailla huvittavaa, muistuttaa jotenkin kuin olisi jossain eläin puistossa katsomassa kuinka apinat temmeltää,ja niin kauan kun kultamitalia ei näy,sitä hullukurisemaksi niitten touhut menee.

    • Näkökulmia

      Ruotsalaisista puheenollen, seurasin viikonloppuna Göteborgin yleisurheilun halli-EM-kisoja. Ruotsalaisilla oli potentiaalisia mitaliehdokkaita noin 4 kappaletta kisoissa.

      Loppujen lopuksi ruotsalaiset saivat viisi mitalia. Kaikki vähänkin potentiaaliset mitaleille ja sitten vielä yksi yllätysmitalisti.

      Siinä asenteesta mallia suomalaisille.

      Ja olen 99,9% varma, että ruotsalaiset huiput eivät douppaa.

      • pohjat tavoitettu

        Hiihto ja yleisurheilu ovat pitkälti samassa tilanteessa. Alemmas on vaikea enää päästä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      82
      4627
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      176
      3627
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      64
      2070
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1132
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      144
      1069
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      979
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      26
      891
    Aihe