Heips,
mulla on todennäköisesti sarveiskalvon kartiopullistuma molemmissa silmissä. Olen menossa Tampereella sairaalaan tarkempiin tutkimuksiin tämän suhteen lähiaikoina.
Haluaisin kuulla kokemuksia leikkauksista - onko teille laitettu renkaita vai tehty sarveiskalvon siirros? Miten on sujunut ja kauanko leikkausta on pitänyt odottaa?
Luin joitakin kokemuksia keskustelupalstoilta, ja aloin ihmettelemään kun puhutaan leikkauksen jälkeen poistettavista tikeistä. Silmäänkö ne tikit tulee? Kuulostaa pelottavalta.
Tuntuu että monella joka tästä on kirjoitellut keskustelupalstoille, on ollut normaalinäkö ennen tätä sairautta. Itsellä on kuitenkin kummassakin silmässä -5,50 joten voiko nämä leikkaukset normalisoida näön vai palauttaa ainoastaan tuohon "lähtötilaan"?
Olen aivan paniikissa, että nyt olen sokeutumassa tai jotain, joten kokemuksia olisi kiva kuulla. Myös niitä huonoja.
Kiitos!
Kartiopullistuma, keratokonus
5
3931
Vastaukset
- KCee_
^ Olethan käynyt myös Keratocusseuran foorumilla? Siellä on kokemusperäistä juttua mm. mainitsemistasi Intacs-renkaista sekä sarveiskalvon siirroista. Osoitehan on http://keratoconus.fi/foorumi/index.php
Sen verran voin sanoa, että tuo tikkien poisto tosiaan tarkoittaa silmästä poistettavia tikejä. Jollainhan se uusi siirretty sarveikalvo on paikalleen kiinnitettävä, joten ompeleita eli tikkejä siinäkin käytetään. Kahta koulukuntaa ilmeisesti on, eli ommel tehdään joko jatkuvaksi tai yksittäisiksi tikeiksi.
Kannattaa siinä sairaalakäynnin yhteydessä tiedustella myös sarveiskalvon valokovetushoitoa. Sillä saadaan melkoisella varmuudella keratoconuksen eteneminen pysähtymään, joten näön heikkeneminen ja etenkin hajataiton lisääntyminen loppuvat myös.
Sokeutumista KC ei auheuta, joten sitä ei ainakaan kannata pelätä. Ja lohdukseksi voin n. 40 vuoden kokemuksella sanoa, ettei tämä sairaus muutenkaan mitenkään kohtalokas ole. Oikealla asenteella voi elää ihan normaalia ja täysipainoista elämää. - valopilkku2
Minä sain ensimmäiset lasit likinäköisyyteen 16 vuotiaana. Keratoconus todettiin 18 vuotiaana ja olin sosiaalisesti sokea 21 vuotiaana. Tauti siis eteni radikaalisti. Ilman leikkausta sarveiskalvo voi ohentuessaan puhjeta ja seuraa täydellinen sokeus. Näin ei kuitenkaan tarvitse nykypäivänä käydä vaan minun kohdalla tehtiin sarveiskalvon siirrot molempiin silmiini ja sankalasikorjauksilla olen selvinnyt 54 vuotiaaksi asti. Silmät ei ole olleet yhtä hyvän tuntuiset kuin terveenä, mutta eivät ole häirinneet elämää niin pahasti kuin muut sairastamani sairaudet.
- phi2
sarveiskalvon kovetushoidon jälkeen voiko näkö huonontua itselläni näkö huonontunut viikko on kulunut hoidosta . Onko kokemuksia.
- Anonyymi
Samaa pelkään
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samaa pelkään
Moikka,
Itselleni on tehty yhteen silmää valokovetushoito ja sen osaa sanoa, että se pilasi lähinäköni siitä silmästä. Kaukonäköä minulla oli siinä -1,5. Nyt minulla on edennyt tauti toiseenkin silmään ja pohdin pitäisikö ottaa mielummin siirre. Leikatussa silmässä keratokonus ei ole päässyt etenemään, hirveän kuiva se kuitenkin on joka häiritsee minua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä751430Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2481332Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1531113Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2551088- 51795
- 65774
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em62757Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui39738Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44711- 30647