Tuore helmikuun traktoritilasto kertoo karua kieltä viljelijöiden investointihaluista ja -kyvyistä. Maataloustraktoreita ensirekisteröitiin 170 ja niistäkin kymmenesosa oli kauhakuormaimia ja kurottajia.
Helmikuu oli vielä hiljaisempi vuosi sitten, jolloin rekisteriin tuli vain 160 maataloustraktoria. Tammikuussa puntit olivat toisin päin. Tänä vuonna on rekisteröity peräti 16 prosenttia vähemmän traktoreita kuin vuosi sitten.
Helmikuu oli vielä hiljaisempi vuosi sitten, jolloin rekisteriin tuli vain 160 maataloustraktoria. Tammikuussa puntit olivat toisin päin. Tänä vuonna on rekisteröity peräti 16 prosenttia vähemmän traktoreita kuin vuosi sitten.
Vastaukset 42
Vanhimmat
No onhan niitä myyty sentään 84 %:tia siitä määrästä, mitä viime vuonna myytiin.
200 vuota tuolla vauhdilla että traktorikanta uusiutuu !
Mistä päättelit, että maajussien määrä pysyy samana ????
ole mitään sellaista tautia liikkeellä joka jusseja tappaisi !
Meillä teki kunta selvityksen, kysyi jokaiselta tilalta on jatkajasta tietoa tai suunnitelmia.
Noin 25 %:tia maatiloista ilmoitti, että missäään tapauksessa tilaa ei jatketa nykyisen omistajaparin jäädessä eläkkeelle, kaikki olivat reilusti yli viiskymppisiä.
Eli neljäsosa tiloista lopettaa toimintansa alle kymmenen vuoden aikana, ehkä jopa enempikin, kaikilla ei ollu selviä suunnitelmia niin pitkälle.
Kai sen nyt jokainen tajuaa, että neöjäsosa tiloista ei varmasti osta uutta tarktoria, ne menee sillä entisellä ja yrittävät saada poistot kuoletettua ennen eläköitymistä.
aloitus uudestaan,,
Mikä sulla jäi epäselväksi ????
1000-2000 tuhannen traktorin vuosimyynnillä, traktorit uusiutuvat maatilolla 30- 60 vuoden välein..
Ne ei se ihan noinkaan ole, kuten edellä jo totesin, maatilojen määrä on laskenut rajusti ja laskee edelleen, ei nämä luopujat uusi kalustoa, vain ne uusii kalustoa jotka laajentaa ja jatkaa.
Eikä tämä ryhmä ole kovin suuri, maitotilojen määrä puolittuu seuraavan kymmenen vuoden aikana, nyt niitä n jotain 10 000, kymmenen vuoden päästä niitä on vain 5000 jäljellä, pellot keskityy näille tiloille jotka jatkaa.
Sama se on kehitys sika ja siipikarjapuolellakin, sivutoimiset viljatilat sinnittelee pisimpään, niillä kun on noita muita tuloja.
Ei traktorikauppa voi kasvaa jos toimijat vähenee tähän tahtiin.
Traktorikaupan pitää toki lisääntyä kun toiminta tehostuu, suurempia ja nopeammalla kierrolla, traktorin pitäisi uusia viiden vuoden välein että se olisi liitaloudellisesti oikein..
Ei se ole ihan noinkaan, tarvitaan toki uusia koneita ja traktoreita, mutta monesti kannattavampaa on ostaa toinen tai kolmas traktori, kuin vaihtaa sitä yhtä uuteen.
Jos asiaa ajatellaan vain liiketaloudellisesta perspektiivistä.
olla viljelijä ollenkaan ?
Ei se että tajuaaa jotain taloudenpidosta ja liiketoiminnasta, todista sitä etteikö voi olla myös maanviljelijä.
tuleehan se halvaksi 35:lla Fergulla viljellä 200 hehtaaria..
Joo, menee näköjään provoiluksi.
Montakohan 200 hehtaarin tilaa Suomessa on ????
jatkuu, montako siitä nyt tulee kun 2 miljardia hehtaaria jaetaan kahdella sataa ja viljellään vanhalla kalustolla, periaatteella, ajetaan päivällä, korjataan yöllä !
Olet kyllä meleko pölijä jopa maajussiksi.
Suomessa oli viiskytluvulla maajusseja ehkä jotain 500 000, seitkyluvullakin niitä oli vielä 200 000, yhksenäkymmentä luvulla oli jotain alle 120 000, nyt päätoimisia on enintään 20 000 niistä 60 000 jotka hakevat tukea, kymmenen vuoden päästä niitä on enintään 10 000 jäljellä.
Mainaakko tosissaan että tarktorikauppa kasvaaa vaan vuodesta toiseen vaikka jussien määrä puolituu joka kymmene vuosi ????
lukee nyt aloituksen uudelleen, kysyy vaikka vaimoltaan mitä siinä sanotaan..
Kumma ilimiö, kun isännät ostelee netin kautta olemattomia traktoreita. On vissiin liikaa rahaa, saakohan nuita haamu-koneita poistoihin? Autokauppakin on vaisua, kiitos Valtion weroitus venkoilun.
joskus omaan näppäryyteensä, kaupunkilaiset niitä ostelee kun heidän mielestään muutama kymppi viljelijälle on liikaa mökkitien auraamisesta !
Nykyaikainen kalusto maatiloilla, onhan siitä suurta hupia mökkiläisille ku yksinkertainen isäntä tumpeloi suuruuenhulluuksissaan monimutkaisen traktorin kanssa...
kyllä siitä näytelmästä kannattaa pari miljardia maksaa:D
Sinäkö ymmärtäisit asiasta enemmän? Vaimon kanssa?
Sitää vaan ihmettelen,kun näillä muutaman hehtaarin mökkiläisllä on kolmeekin traktoria josta usein yksi mainittu mf 35 ja puheet siihen malliin,että pitäisi kaivinkonekin ostella.Rahasta ei ikinä tunnu pulaa olevan..
Kuinkahan moni tilastoissa oleva aisankannattaja-luokan traktori on varsinaisen aktiivi-maatalouden ulkopuolella? Tosihommissa nuo ei paljon mitään anna,mutta eivät paljoa pyydäkkään nurkissa ollessaan.
Kyllähän nykypäiväisessä traktorissa pitää kaikki mukavuudet löytyä jo niiden takia kannattaa traktoria päivittää 3-4 vuoden välein, traktorissa istutaan samat määrät tunteja kuin esimerkiksi sora-auton kuljettaja istuu pyöräkoneessaan montulla ja menkääpä kahtomaan onko siellä montulla enää mitään 80 tai 90 luvun kuormaimia... Miksi viljelijän pitäisi itseään rääkätä jollain vanhoilla koneilla?
päivittää 3-4 vuoden välein ???
etkö ymmärtänyt lukemaasi ettei nykyisen tarktorimäärän myynti riitä moiseen , se pitäisi kymmenkertaistaa jotta pystyttäisiin vaihtamana 3-4 vuoden välein heh heh
Sanomme nyt sanasen kun kerran kommentiamme ja asiantuntemustamme kaivataan palstalla.
Lukekaapa tuo ihan hiljaa sana sanalta...
http://www.valtra.fi/news/3238.asp
Melkoinen määrä on tunteja takanapäin, isäntä on koneeseen tyytyväinen ja ilmeisesti rahaakin on tilille jäänyt kun ei minkäänlaista valitusta huonosta toimeentulosta kuulu. Ilmeisesti urakointi kovasti kilpailluissa konehomissa on opettanut tälle konemiehelle laskutaitoa, hän osaa oivaltaa mitä maksaa esim. 15 minuutin työpäivän lyhennys jos siihen tarvitaan esim 50 000 euroa rahaa.
Ajatellaampa että hyvin on hänkin jaksanut nuo tunnit ajaa, mutta normaali maanviljelijä ei muka murto -osaa tuosta sais ajettua saman ikäluokan koneilla.
"traktorissa istutaan samat määrät tunteja kuin esimerkiksi sora-auton kuljettaja istuu pyöräkoneessaan montulla ja menkääpä kahtomaan onko siellä montulla enää mitään 80 tai 90 luvun kuormaimia... "
No ei tosiaankaan. Tai on tietysti niitä jotka urakoivat joilla tulee sama määrä mutta vaikkapa vakio viljatilalla niin koneisto on sen verta ylimitoitettua että viikossa kylvetään, 7 pv x 10 tuntia = 70 tuntia. Ruiskutukset 20 tuntia. Kynnöt 200 tuntia. Siinä on viljatilan tunnit traktorin hytissä, 300 tuntia eli 40 kpl 8 tunnin työpäiviä, 2 kuukautta kun se soramonttukuski on 11. Karjatilalla tulee tuohon heinät säilörehut ja lannanlevitykset mutta vastaavasti kylvöistä ja kynnöistä jää pois, ehkä 500 tuntia tulee eli 3,5 kuukautta. Jää vieläkin siitä soramonttukaverista paljon jälkeen.
Näin siis tiloilla jotka hoitavat omat hommansa, eivät urakoi. Urakkamiehet sitten on erikseen, heillä voi tulla soramonttukuskin tunnit täyteen kun on kesällä urakat ja talvella lumet ja sitä rataa.
häiritsee naapureita, kynnän yhdeltä istumalta 100 hehtaaria 35 ferkullani johon olen asentanut turbon ja etupainot, kolme päivää siinä menee. Yölläkään tarvitse valoja kun turbon punoitus valaisee kivasti, naapurit vain valittaa tuosta vihellyksestä, itseäni se ei haittaa..
Ei ole 35 verkku, moottorista otettavissa tarvittaessa reilut 300 hevosvoimaa, turvekenttien vakiokalustoa...
Varmasti tienannut hyvin tuo traktori elin-ikänsä.
Itse kynnän 3-siipisellä auralla takavetotraktorilla tahtiin 3 tuntia per hehtaari eli jotta viettäisin 200 tuntia kyntämässä niin hehtaareita pitäisi olla lähelle 70. Mutta kun ei ole kuin se suurinpiirtein keskikoko 38 hehtaaria. Sitten taas jos hehtaareita on se noin 100 niin kyntötahtikin on toinen, korkeintaan 2 tuntia menee per hehtaari.
kannatta kyntää kiertämällä ei tarvitse päissä käännellä, tätä vain kaikki ei ole hoksannut ja kusipullo hyttiin ei mene ylimääräistä aikaa pusikoissa käyntiin.
Siitä millä tasolla viljelijöiden ajatustoiminta on puhuttaessa kustanuksista ja hinnoista... apulanta on kallista, traktorit ei...
voinut samalla sanoa mikä on kustannustehoikkain tapa kyntää 100 hehtaaria peltoa ?
Pyöräkuormaajalla pistää sora-auton täyteen viidessä minuutissa, appeen teko vie reilun tunnin...
Ja sitten kun niitä sora-autoja on katkeamattomana jonona niin istut koko 8 tunnin päivän siinä pyöräkuormaajan hytissä.
Ja jos appeen teko ilman jakoa vie reilun tunnin niin jossain on jotakin vikaa...
Jos ei köyhyyttä lasketa viaksi. Aika alkaa siitä kun aukasen traktoritallin ovan ja haen ladosta kärryn perään, toista traktoria en kärryn edessä seisota, kauhan joutuu välissä vaihtaa rehuleikkuriin.... Aika loppuu kun koneet on tallissa sään suojassa.
Meillä on kynnetty aina pyöreää ympyrää.Menee mukavasti kun ei tarvitse peruutella ollenkaan.
Voi tsiisus kun naurattaa niin että hampaat kirskuvat. Vai että jossain päin Suomea kynnetähän kiertämällä reunoja. Säästää ehkä aikaa syksyllä mutta pirun ikävää sitten keväällä täristä horkkaisena äes perässä kun tulee kuhmua kuhmun perään.
Omat pellot tosin aitosavea eli pelkää savesta.
tarkoitatko pyöreäähuonetta
päästä asiaan
tuleentuu ei myydä traktoreita tänäkään vuonna !
kyllä vähentynyt, toisaalta onhan tilamääräkin pienentynyt..