Olen 14 vuotias poika ja mäkihypyn aloittaminen olisi haaveena. En vain tiedä voiko enää tämän ikäisenä mennä esim. Lahden Hiitoseuraan kokeilemaan. Ei välttämättä kehtaisi, jos muut siellä olisi 7-vuotiata. Joten kysyisin nyt että onko mitään mahdollisuutta päästä jonnekkin kokeilemaan mäkihyppyä oikeilla varusteilla?
Vastaukset 3
- gebalabala
Ota vaan rohkeasti yhteyttä lähimpään seuraan, jos asut lahdessa tai lähistöllä, niin sitten LHS:ään. Niin pääset kokeilemaan mäkihyppyä. Yleinen käytäntö on, että seura lainaa varusteita alkuun, ja luultavasti näin on myös Lahdessa. Kyllä ne muut siellä varmaan ovat paljon nuorempia, mutta älä anna sen häiritä. Jos tosissasi haluat hypätä, niin pääset kyllä ajan myötä isompiin mäkiin. Jos taas haluat vain kokeilla, niin eihän sillä ole mitään väliä, ketä muita siellä on.
Mäkihyppyharrastusta aloittaessa kannattaa heti opetella olemaan oma-aloitteinen ja kysymään asioista. Mikäli sinulla on liikuntataustaa muista harrastuksista, sinulla on paremmat mahdollisuudet kehittyä myös mäkihypyssä. 14 vuotta on aika myöhäinen ikä, mutta on sitä myöhemminkin aloitettu. Kannattaa soittaa suoraan valmentajalle ja kysyä, milloin pääset kokeilemaan mäkihyppyä. Lahdessa on myös hyvät pienet mäet, joista voi aloittaa. Etukäteen voit kotona jo vähän kokeilla esim. ylämäen laskuasentoa ja miettiä hypyn kulkua. Mäessä aloitat laskemalla alastulorinnettä vaikka muutamaan kertaan, ja samalla voit kokeilla ylämäen laskuasentoa.
Sitten vaan ei muuta kun mäkeen :)- karpalohomehtuu
Näin lahtelaisen mäkihyppy läheltä seuraavana voin sanoa että ei lahdessa ole mahdollisuutta aloittaa hyppäämistä 14 vuotiaana. Seurassa ei ole valmentajia jotka vastaisivat harjoittelusta. Löytyy ainoastaan joukko "valmentajia" joiden sukset ovat ristissä joka suuntaan.ketään ei kiinnosta tulla päivittäin vetämäänharjoituksia.
- nastolasta
karpalohomehtuu kirjoitti:
Näin lahtelaisen mäkihyppy läheltä seuraavana voin sanoa että ei lahdessa ole mahdollisuutta aloittaa hyppäämistä 14 vuotiaana. Seurassa ei ole valmentajia jotka vastaisivat harjoittelusta. Löytyy ainoastaan joukko "valmentajia" joiden sukset ovat ristissä joka suuntaan.ketään ei kiinnosta tulla päivittäin vetämäänharjoituksia.
Juuri näin ovat asiat. Lahden mäkipiirit ovat aivan sekaisin turhista valmentajista. Soppaa sekoittavat vielä nuorten vanhemmat jotka työntävät nenänsä joka asiaan..
Ottaisivat mallia lahden ahkeran juniorityöstä. Tulijoita on enemmän kun pystytään ottamaan. Ja mikä tärkeintä, vanhemmat pidetään poissa harjoituksista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121417
- 46935
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50746Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r145730- 70676
- 67626
- 53607
- 59586
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.118530Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e106502Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20500- 55478
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32478- 34477
- 5468
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118466Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 49447
- 52413
- 42410