Mikä on jäärata-ajon ikäraja? Vai onko siinä edes ikärajaa? Mikä auto olis sopiva jäälle? Volvo 240 turbokoneella on ollu ajatuksisa, onko kuin kestävä? Paljoko kannattaa maksaa jäärata-autosta? Onko Oulun läänisä muita jääratoja kuin Raahesa? Mikä on sopiva teho Jäärata-autoon? Mistä saa piikkirenkaita autoon? Vastauksia, Vastauksia :D
Jäärata-ajo
10
1104
Vastaukset
- jootototto
meilläpäin jäällä ainakin ajaa ihan pienet taaperotkin ja poliisisedät käyny moottorikelkoilla ihmettelemässä ja mitään ei oo sanonu eikä kyselly vaikka ranta täynnä kilvettömiä autoja.. autoks käy ihan mikä auto vaan! ;) ja piikkejä ei meinaa oikeen mistään (halvalla) löytyä itekkin ajelen nastoilla ja hyvin pysyy piikkipyörällisten perässä (autona audi 80 1.8 ruisku )
- hhsjjy
Osta mun lada jäärata autoks
http://www.nettiauto.com/lada/2107/5435411 - 1+12
Ei oikee Laada taho kiihottaa, Saattaa olla että ostan Volvon 242 misä On Volvo s80 T6:sen kone... No eei vitsi vitsinä, liikaa tehoja n.271 Ehkä Tuo audi v8 tulee hommattua, neliveto ja hummia piisaa.. Ja ikää tosiaa 12 Ja lokakuusa 13 :D Pittää laittaa foorumeille kyselyä, että mistä ovat Piikkirenkaita hommanneet. Jootototto paljonkos sullon ikää? Ja misä päi suomee ajelet?
- jootototto
ikää on tarpeeks vielä kun 5 vuotta lisää niin saa kortin. ja poliisisedät juttelee lupsakastin savolaisittain täällä meilläpäin
- jääratasaab
vastauksia
-alle 150v
-ei ole
-mikä hyvänsä
-on vaikka kuinka kestävä
-ei "kannata" maksaa mitään,autoilu ei ole kannattavaa.
-on niitä muitakin
-sopiva teho on autosta/kuskista/vauhdista riippuen 30-500 hv
-piikkirenkaita saa ostaa kaupasta - jääratamies
ikärajaa ei ole. TAKAVETO ehdottomasti. kyllä se kestää ku et nosta ahtoja liikaa. Riippuu siitä ootko minkälaista autoa ostamamassa. Oulaisissa on hyvä rata. jos normi nastoilla ajaa niin vakio auto riittää. ja piikkejä ei taho löytyä mistään
- magentis1
Jäällä ajamisen ikäraja on 15 vuotta jollei alue ole täysin muulta lliikenteeltä suljettu.
http://www.poliisi.fi/poliisi/etela-savo/home.nsf/pages/5E78D5E318931BA0C22576A5003869F4 - Jäärata for life
Kaikki autot käy jäälle. Piikkirenkaita kannattaa bobgailla nettivaraosasta ja torista. Kyllä niitä sieltä löytyy. Mutta kyllä kunnon nastarenkailla voi ajella.(eihän se niin kivaa ole kuin piikkirenkailla)
Etuvedoilla pääsee kovempaa kuin takapotkuilla. Takapotkut hauskempia :D Kyllä etuvetosillakii voi nauttia ja saada kiksejä radalla :)
Kannattaa alottaa pikkutehosimmilla ja siirtyä isompaan niin mielenkiinto kasvaa vaan ajan kuluessa ja autoja vaihtaessa!
Itellä Escort 1.8L - mb 300 st mynä
jos haluaa vaan vetää lintassa ,niin se olis joku takatuuppari volvo tai mersu. mieluusti joku ruuvattu turpodieseli .polttoöljy kun on halpaa.
http://www.youtube.com/watch?v=Czsu9FHNuKg
joku tommonen . sitte joku muu, jos vaan haluaa mennä suoraan ja kovaa.
maku asia ,mutta itse tykkään triftailla - jäärataaaaaaaaaaaaaa
Jäärata-ajoa enduropyörillä huomenna 25.01. 2014 Siikaisten Sammissa. Ilmoittautuminen vielä auki, ilmoittaudu mukaan www.satakuntaenduro.com tai tule paikalle nauttimaan yleisöksi. Paikalla myös buffetti kahvia. mehua ja makkaraa. Tervetuloa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567815Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675911Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615390Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515293Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084632Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1072343Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41231Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol41185Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371036Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko45996