Menkat kohta?

Miettiväinen

11w täällä kirjoittelee vain että...
Se valkovuoto(?) on alkanut n. Vuosi sitten, rinnat jo vähän kasvanut, vaikkakin erikokoa... Välillä nukuttaa ihan hirveästi, ja sen jälkeen alavatsa pitää outoja ääniä. Ei ole nälkäkään tai mitään. Oli muuten koulussa noloa kun oli koe, ja rupesi vatsa örveltämään. Osa tuijotti, ja yks kyseli et pierettikö :S

En tiedä milloin äidillä on alkanut, enkä kehtaa kysyäkkään kun ei olla puhuttu mitään tälläista. Eikä se mua ehkä haittaakkaan että en tiedä.
Bilsan aihe koulussa jo ollut, ja tiedän että pitää sitte kertoo äitille.

Millaista teillä oli ennen kuin menkat alkoivat?

Toivon että saisin asiallisia vastauksia...
~Kiitos

6

110

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jep ja näin.

      Kerro vaan äitilles ne sun huoles, ja kysy siltä millon sillä on alkanu. Kyllä sä kehtaat, äitis ymmärtää sua varmasti.

      Onnea matkaan! :)

    • 13+4

      Ei mikään väsymys / mahan kurinat liity menkkojen alkuun. Ilmaa siellä varmaan vaan kiersi, jos ei nälkä ollut.

      Kyllä se siinä parin vuoden sisällä sitten alkaa, nauti olostasi vielä kun ei tarvitse huolehtia mokomasta.

    • ....................

      Itselläni alkoi kuukautiset 12-vuotiaana kun valkovuotoa oli tullut n. 1,5 vuotta. Äidilläni oli kai myös alkanut 12-vuotiaana. Voit kyllä kysyä äidiltä, milloin hänellä on alkanut. Mutta yleensä ne kai alkavat 12-14-vuotiaana.

      Ennen kuukautisia alavatsa voi olla kipeä, mutta kaikilla ei tietenkään ole. Mahan murina ei varmaan kuukautisiin liity.

    • sonni_naattori

      Mulla alkoi kuukautiset 13v. Ensin oli kyljet kipeet ja sitten se loppu vaan yhtäkkiä, sit menin vessaan ja kappas... Maha/Kyljet voi olla kipeet.

    • Bum Bum

      Ömm...olin 13 kun mul alko,ja koulussa ne tuli,mulla sattu maha ihan hirveesti,en oikeen pystyny olee.ja sit BANG eli mahaan sattuminen on ks merkki

    • guugaudiced

      Mulla on ollut valkovuotoa niin kauan, kuin muistan. Kuukautiseni alkoi 12weenä eli vitos luokalla. Ei mitkään vatsan kurinat siihen mitenkään liity. Kerran vaan heräsin aamulla ja vatsaan sattu ihan kauheesti. Ja kuukautiset oli alkaneet. Mulla kestää yleensä 7-8päivää tai sit harvinaisesti vaan 3-4päivää. Välillä on pieniä kuukautiskipuja, mutta ei pahempaa. Suht koht säännöllisesti on tullut. Äitini kertoi mulle n. 10weenä kuukautisista. Ja kerro vain äidillesi, rohkeesti vaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      140
      10166
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      148
      5393
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      40
      4040
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      132
      3602
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2654
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1906
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      359
      1572
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      98
      1567
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      73
      1428
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1386
    Aihe