Sifalar, Blue Heaven vai joku muu?

Toukokuussa viikoksi Alanyaan: me kaksi täti-ihmistä, etsimme läheltä keskustaa, mahdollisesti myös läheltä rantaa, mukavaa hotellia. Jossa mahdollisuus nukkua eri huoneissa, eli sellainen kaksio, jonka toisen vuoteen voi siirtää olkkariin tai sijata sohvaan kohtuullisen mukavasti. Parveke tietysti must.
Hotellille saisi olla keskustan riennoista iltasella turvallinen matka, koskei aina liikuta yhdessä. Rannan läheisyys ei niin tärkeä, koska viihdymme myös altaalla.
Kokemuksia Sifalarista tai Blue Heavenistä vai suositteletko jotain muuta? Kiitos jo etukäteen!
14493
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Isabella. Jos ei ole lapsia mukana, isabella käy mainiosti.

Äänestä

Sifalar 25 metrin kadulla. Isot siistit huoneet ja parvekkeet, lyhyt matka keskustaan ja rantaan, kiva allasalue, siisti hotelli.

Äänestä

Vilkaiskaa Tjäreborgin sivuilta Villa Sunflower 2 ja myös Sunflower 1 hotellit.Itse varasin tänä aamuna 2vk.loman alle 500 euron toukok.lopulla Sunflower 2 hotelliin.Olen asunut Sifalarissa joku vuosi sitten ,siisti hyvä hotelli kuin myös tämä Sunflower 2 ,olin siinä toissasyksynä ja tämä on keskemmällä kaupunkia kuin Sifalar.Molemmista on matkaa rannalle kyllä ,mutta ilmainen kuljetus oli täältä Sunflowerista kyllä plussaa.

Äänestä

Sifalarissa olimme jokunen vuosi sitten, ja pidimme siitä, että henkilökunta huolehti esim. ettei kukaan lontustanut altaalta märkänä sisälle. huoneistot tarkistettiin ennen lähtöä ja rikotuista laseista ym. veloitettiin heti. Altaalla palvelu pelasi. Eräänä yönä ryhmä nuoria tuli hotellille vielä juhlatunnelmissa, henkilökunta kävi hiljentämässä porukan mesomisen.
Sijainti oli mielestämme hyvä.
Matkasta jäi mukavat muistot ja joulukortti hotellista jaksaa ilahduttaa :))

Äänestä

En tunne teidän ed. mainitsemianne hotellia, mutta My flowers joka on "melkein" keskellä kaupunkia, mutta rauhallisella paikalle, lähellä kaikkea,siisti, turvallinen, ja todella mukava henkilökunta, sitä on mukava suositella muillekin naisille, olemme 60v. olevaa menevää 2 naista, ja My flowers ei ole koskaan pettänyt, aina yhtä mukava palata sinne!Allas-alueet kivat, ja pieni sekä iso allas baari palvelee,lämpimästi toivotamme teidätkin tervetulleeksi!

Äänestä

Blue Hëaven on hyvä hotelli sopivan matkan päässä rannalta ja basareista. hotellin omistaja on englantilainen nainen Karen jahenkilökunta on miellyttävää.olen ollut 5 kertaa Blue Heavenissa ja menen uudelleen.suosittelen

Äänestä

Samsei4

Voisitko suositella Blue Heavenin läheltä ruokapaikkaa?

Millaista ruokaa itse hotellista saa?

Äänestä
  • Sultan Sofrasi !Siellä käyvät monet saksalaiset syömässä,joten hintataso edullinen. Siellä on nykyään myös suomalainen ruokalista.Osoite: Gullerpinari mahallesi,Sahoglu Sokak Alanya. Paikka on pimeän kadun varrella.Ruoka tosi hyvää. Kannattaa kokeilla jo 15v kokemuksella.

    Äänestä

Hotellin pihasta päätielle eli 25 katu.Vasemmalle n.70m .Oikealla puolella Turkkilainen ravintola,nimeä en muista,mutta pöydät hieman katetasoa alempana. Mahtava turkkilainen leipä alkupalaksi tulee automaattisesti kun on tehnyt ruokatilauksen.Ruoka hyvää ja annokset isoja.Alkoholia ei saa,koska paikka on turkkilaisten. Ja yleensäkin Blue Havenin lähellä on paljon hyviä ravintoloita,ei tarvitse mennä kovin kauas.Hyvä hotelli,olimme toissa kesänä. Olemme 60vuotiaita,sopi meille.

Äänestä

Ihan lähellä Blue Heven hotellia on ravintola Sultan Sofrasi, joka on paikallisten asukkaiden suosiossa.Tuohan tarkoittaa Turkissa, että ravintola on hyvä, koska paikalliset eivät huonoa ravintolaa valitse. Vaikka ravintola on turkkilainen, siellä myydään myös alkoholia.

Äänestä
  • Kiitos kaikille tiedoista. Varattiin Sifalar, viikolle 20. Ja varmaan mennään Sultan Sofrasiin syömään, kiitos osoitteesta. Jos tiedätte leppoisia ja meneviäkin illanviettopaikkoja Sifalarin läheltä, niin kertoilkaa ihmeessä. Ja yksin matkustavat, tulkaa haastelemaan, kyllä meidät Sifalarista löytää.

    Äänestä

  • toinen tätsy kirjoitti:

    Kiitos kaikille tiedoista. Varattiin Sifalar, viikolle 20. Ja varmaan mennään Sultan Sofrasiin syömään, kiitos osoitteesta. Jos tiedätte leppoisia ja meneviäkin illanviettopaikkoja Sifalarin läheltä, niin kertoilkaa ihmeessä. Ja yksin matkustavat, tulkaa haastelemaan, kyllä meidät Sifalarista löytää.

    Topin paikkahan on kadun toisella puolella ,jos hyvä ruoka ja palvelu ,eikä asiakkaita käydä lääppimään.

    Äänestä

Kiitoksia kaikille ravintolavinkeistä!

Äänestä

Itse menisin ehdottomasti BlueHeaveniin, mutta aurinkomatkat ei enää lennä pohjoisesta jotta täytyty vaihtaa hotellia. Tosi siisti, siivottiin joka päivä, johtajatar ja henkilökunta mukavaa, tuntui perhehotellilta, ruokakin ihan OK, tykkäsin myös alueesta enemmän kuin kleopatra rannan puolesta, oli tosi rauhallista. Naapuritkin sattuivat myöhemmin menemään samaan hotelliin ja kehuivat, nyt tässä arvon Flower garden juu vai ei.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


toinen tätsy kirjoitti:

Toukokuussa viikoksi Alanyaan: me kaksi täti-ihmistä, etsimme läheltä keskustaa, mahdollisesti myös läheltä rantaa, mukavaa hotellia. Jossa mahdollisuus nukkua eri huoneissa, eli sellainen kaksio, jonka toisen vuoteen voi siirtää olkkariin tai sijata sohvaan kohtuullisen mukavasti. Parveke tietysti must.
Hotellille saisi olla keskustan riennoista iltasella turvallinen matka, koskei aina liikuta yhdessä. Rannan läheisyys ei niin tärkeä, koska viihdymme myös altaalla.
Kokemuksia Sifalarista tai Blue Heavenistä vai suositteletko jotain muuta? Kiitos jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu