mulla alko eilen menkat mutta en uskalla sanoo äidille siitä mitää , ku se haluu puhuu kaikesta nii perusteellisesti ja mä en. miten mä voin kertoo sille ja sanoo samalla että voisko sen asian vaa olla ja jatkettas normaalia elämää ? eli miten kerron ?!
miten kerron äidille menkkojen alkamisen ?
heiheivaancj
591
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ikävää että joidenkin vanhemmilla on tapa tehdä numero asioista,teinit ovat herkässä iässä eivätkä ole avoimia hetimmiten.kirjoita lappu ja pyydä ostamaan siteitä ja kerro että jatketaan elämää kuten tähänkin asti,kerro että et halua tehdä numeroa asiasta.tiedän että voi olla arkuutta puhua,en itsekään aikanaan 11v kertonut kellekään-häpesin jostain syystä.ja sitten kerran saunassa mulla oli menkat ja mamma huomas.mut mun tytär aikanaan jätti kirjeen jossa kirjoitti -äiti osta siteitä,mulla alk menkat.eikä tehty numeroa.äidilläsikin on kuukautiset.ehkä hän haluaisi huolehtia ja kertoa että miten hygienia ym jutut sitten.
Sanot äipälle, että tuopi siteitä kun käy kaupassa.
Hahah. Itellä on ollu menkat jo 4 vuotta ja äitee luulee vielki, ettei mulla oo alkanu...
Moikka, miksi et kertoisi. Tietty ole ylpeä itsestäs.Menkat meillä naisihmisille kuuluu elämään. Mitä tota nyt ujostelemaan. ANNA MENNÄ vaan.
kiitti neuvoista! (: