hännän trimmaus?

Miten pitkät karvat jätetään hännän päähän kun se trimmataan?
2222
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Vedät hännän karvoineen "käden sisässä" suoraksi selän jatkoksi ja etsit sieltä hännänpään ja leikkaat siitä hännänpään vierestä karvat tasaiseksi. Niin liki saa leikata kuin saa, kunhan ei osu häntään. Häntä ja karvat kerätään käden sisään ihan niinkuin keräät esim. ponnarin ja siitä napsaset latvan tasaiseksi. Sit päästät karvoista irti ja pidät vaan hännästä kiinni niin että häntä on suorana ja leikkaat häntäkarvat sapelin muotoon alapuolelta, n. 2/3 on "suoraa" ja 1/3 matkalla kaartuu. Voi pyytää vaikka kaverin leikkuutouhuun piteleen häntää, niin pääsee vähän kauemmas ja molemmin puolin katsoon leikkuujälkeä ennenkuin saa varmuutta hännän muotoiluun.

Golden Ringiltä voi tilata todella hyvän ja kattavan pentuoppaan.Siinä opetetaan kuvien kera trimmausta. Kasvattajalta saa varmaan myös apua ja jos tulee nätisti trimmattu kultsu vastaan, niin sen omistajaltakin voi kysellä neuvoa :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rimmauksen aloittaja kirjoitti:

Miten pitkät karvat jätetään hännän päähän kun se trimmataan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu