Koulukuljetukset turvallista?

1732

Pikku ja isompien bussien kuskit jatkuvasti puhelin kädessä tai saattaa lukea papereita ajellessa. Varsinkin silmälasipäinen nainen a.kai..lainen firmasta. Poliisi voisi tarkistaa kyydityksiä ennen, kun mitään haavereita sattuu!

5

377

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitä saa mitä tilaa

      Ihan vaan joskus aikoinaan näitä teidän kullannuppujanne kouluun ja sieltä kotiin kuljettaneena jo vuodesta 1971.

      Homma pelasi ei ollut kännyköitä millä soitella puutuvien ja pommiin nukkuneiden perään.

      Nykyisten lasten vanhemmat saatavat olla jo toisessa polvessa työttömiä/uusavuttomia hoitamaan edes jälkikasvuaan tienvarteen kouluaamuina.

      Lapsia muuttaa pois kotoaan kun toinen vanhemmista löytää uuden kullan muualta, lapset ovat sivuseikka ja pahimmassa tapauksessa joutuvat sijaiskotiin jonkun jo ennestään luonnevikaisen älykääpiön kasvayettavaksi.

      Tästäkin kylästä löytyy vastaavia tapauksia, hustaan otettu joutuu "uuden äidin" porkkanamaata kitkemään yöllä klo 01.00 ja ämmän oma biolookinen poika rillailee makkaraa vahtiessaan orjaa.

      Tehkää ilmoituksia poliiselle kun nyt avattiin Tasin auttava vihjelinjakin.

      Käsittäneekseni kyseiset kännykkään puhujat joutuvat hoitamaan työpuheluita ajaessaan.

      Pienenä vinkkinä kirjoittajalle hoitele omaa työtäsi ja syvenny niihin ongelmiin, jätä muut rauhaan.

    • Suututtaa oikein

      Eivät kai taksikuskit sentään he puhele asiakkaita kyydittäessään!? En ole kylläkään seurannut mutta sinisilmäisenä luottaisin ettei niin tehdä, sehän olisi vastuutonta koska on laissa kielettyä!? Taidanpa alkaa seuramaan ihan mielenkiinnosta ja kiusallani, onpahan jotain tekemistä :)

      Mutta sellainen tummansininen tilataksi (en tiedä sen tarkemmin kuka/kenen on) ajaa noita pikkuteitä (esim. saarenkyläntie) aivan mahdotonta vauhtia!! Siinä jokupäivä vielä sattuu :( Toivotaan että ei kyydissä oleville lapsille kuitenkaan satu, vaikka niinhän se aina menee että, pitää kopsahtaa kunnolla ennenkö reagoidaan :(

      • Mie99999

        Nää suharit on vissiin ruotsihenkisiä aina hanurissa kiinni, mikäli mahkuja:( Ja kiire on mahroton... MUTTA mustisniemen kärry lie nyt ollu menossa. Muttas noi koulukyyditkin jospas polliisi valavoo tälläviikolla ees hieman----Ja toi hf laki! Suututtaa treffit;)?


    • Se siitä sanoi Zirin

      On teillä murheet, löytyykö virkamerkki myös. Saitteko valtuudet noile valvonta harrastuksillene mistä?

      Soittakaa nimillänne polisille ja ottakaa vastuu puheistanne, mitä täällä mouruatte kuin keväiset kollit.

      Selvästi on luettavissa rivienvälistä Muuramen henkilökuljetusten uusjako,
      Tietojeni mukaan se perustui kilpailuttamiseen ja halvin voitti ilmeisesti.

      Muistan tapauksen kahdeksankymmentäluvulta eräästä lähiseudun kyläpahasesta,
      Kolutaksin ajaa moitittiin kovasta ajosta, etenkin yhden tytön äiti ei saanut edes nukuttua kun pelkäsi tytön puolesta.

      Aikaa kului muutama vuosi, tyttö pyöräytti kaksoset naapurin ukkomiehelle ja isyystestissä kävi muitakin, tuli kyllä silloin mieleen oliko tyttä ajanut silloin liian kovaa kun näin pääsi tapahtumaan.

    • Goood

      Kolutaksi hienoa:O)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1389
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      771
    3. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      66
      715
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      88
      704
    5. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      669
    6. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      62
      638
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      144
      636
    8. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      602
    10. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    Aihe