29.02.2013

Olenko ainoa, jolle Excell antaa päivämääräksi automaattisesti 29.02.2013, kun pitäisi antaa 01.03.2013?
Sen se antoi normaalilla "ctrl d" -maalauksella.
Meinasi tulla pikku "soppa" työaoikakirjanpidon kanssa.
Tosin versio on ajalta "viimeinen toimiva Windows" eli 2003 kaikilla herkuilla.
362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Vaikea arvioida näin jälkikäteen. Mutta mulla ainakin nyt tälle päivälle funktiolla saa ihan oikean päivämäärä, tämä.päivä.

Oletkohan oikealla aikavyöhykkeellä? Ilmeisesti olet, kun kai sinä olisit huomannut, että kello näyttää väärää aikaa.

Äänestä
  • Laiton päiväys ei voi johtua siitä, että kello olisi ollut väärässä ajassa. Koneen kello tikittää aikaa vuoden 1900 alusta. Vika on kalenterissa, joka tulkitsee kuluneen ajan päiväykseksi.

    Toistuuko sama, jos päivämärän vaihtaa takaisin maaliskuun ensimmäiseksi?
    Mitä antaa =NOW() -funktio?
    Onko käyttämäsi ctrl-d ehkä makrokutsu? Minun uudempi Excel ei sellaista tunne.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kom63 kirjoitti:

Olenko ainoa, jolle Excell antaa päivämääräksi automaattisesti 29.02.2013, kun pitäisi antaa 01.03.2013?
Sen se antoi normaalilla "ctrl d" -maalauksella.
Meinasi tulla pikku "soppa" työaoikakirjanpidon kanssa.
Tosin versio on ajalta "viimeinen toimiva Windows" eli 2003 kaikilla herkuilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu