Mieheltä miehelle

Runa

Miten on mahdollista että itselliset,itsenäiset feministi-naiset suunnittelevat häärituaalinsa niin että isä luovuttaa( omistamansa) tyttären toiselle miehelle?

8

302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vierailija13

      Oletko tullut miettineeksi, että tämä on usean mielestä romanttinen perinne? Kukaan nainen tuskin kuvittelee tätä mitenkään uhkaavana "toisen omaisuus" asiana ja isä on tuskin hänen puolestaan valinnut miestä. Onhan niitä, jotka eivät halua tätä häihinsä(kuten sinä?), mutta on paljon jotka haluavat.

    • uus juttu

      Perinteen pituutta voi tietysti miettiä. Nämä luovutushössäkät alkoivat noin 30 vuotta sitten.

      • prinsessa

        Kaunis tapa, jolla ilmaistaan, että lapsuutensa ISÄN ja äidin huolenpidossa ollut neitokainen siirtyy AVIOMIEHENSÄ huolenpidon kohteeksi! Nainen EI ole tuossa alisteinen, vaan häntä nimenomaan KUNMIOITETAAN, kun osoitetaan HUOLENPITOA, isän ja aviomiehen rakkautta, MIESTEN naisia kohtaan osoitettavaa HYVYYTTÄ, mikä tänä päivänä alkaa olla katoavaa perinnettä!!! Kaikella hyvällä ja kauniilla on edelleen paikkansa hyvien ihmisten elämässä!


      • Tute1
        prinsessa kirjoitti:

        Kaunis tapa, jolla ilmaistaan, että lapsuutensa ISÄN ja äidin huolenpidossa ollut neitokainen siirtyy AVIOMIEHENSÄ huolenpidon kohteeksi! Nainen EI ole tuossa alisteinen, vaan häntä nimenomaan KUNMIOITETAAN, kun osoitetaan HUOLENPITOA, isän ja aviomiehen rakkautta, MIESTEN naisia kohtaan osoitettavaa HYVYYTTÄ, mikä tänä päivänä alkaa olla katoavaa perinnettä!!! Kaikella hyvällä ja kauniilla on edelleen paikkansa hyvien ihmisten elämässä!

        Mitäs jos ex mies luovuttaisi ex vaimonsa uuden aviomiehen huolenpidon kohteeksi?


    • kukkahattu ja täti

      Vähän ajattelen samoilla linjoilla. Ensinnäkään "perinne" ei ole pitkä. Toiseksi Prinsessan esittämän neitokaisen siirtyminen vanhempien huolenpidosta miehen huolenpidon kohteeksi -ei oikein täsmää läheskään kaikkiin nykyhäihin, joissa parilla on jo lapsia yksi tai useampia (yhteisiä tai edellisitä liitoista). Kyllä siinä on huolta pitänyt joku muu kuin vanhemmat.

      Eikö voisi ottaa käyttöön vanhan oiken perinteen, että aviopari kulkee alttarille yhdessä. Varsinkin, jos on asuttu jo yhdessä ennen häitä. Näin voisi symbolisoida sitä, että yhteisesti halutaan kulkea avioliittoon. Tähän voisi käyttää teemana kutskorteissa ja koko hääjuhlassakin.

      TV:n Satuhäissä olen pari kertaa nähnyt tämän tavan. Minusta se olisi kahden aikuisen jo itsellisen ihmisen tapa.

    • jokainen tyylilllään

      ehkä se on siks jos morsian koroissaan ja jännityksessään ei halua yksin kävellä läpi koko suvun mahdollisesti pitkääkin käytävää, häämekossa voi olla hankalaa kävelllä tms.. niin isästä tulee henkinen tuki. onhan se romanttista asetella tulevan miehensä luo ja siinä vaihdella katseita. pitääkö siihen liittää mitään sen kummempaa luovutus tai huolenpitohömppää...

      on se isällekin mukava päästä juhlaan mukaan joka varmasti hänellekin on herkkä hetki. miks kaikkeen pitää aina liittää jotain ihme vouhotusta.. ei tajuu..

      • Miten Menee

        No eihän se morsian yksin kävele vaan sulhasensa kanssa, jos isä ei ole saattajana.


    • tasa-arvoa_thx

      eikö sitä miestä voi luovuttaa naisen huolenpidon kohteeksi eikä aina toisinpäin. senkin sovinistit. vaadin tasa-arvoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      210
      11961
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8228
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      59
      6363
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      178
      5299
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      58
      5000
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      51
      4533
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      119
      4451
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      119
      3956
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      83
      3462
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      56
      2010
    Aihe