Turvalukko ja vuokrakämppä

Saako kaupungin vuokrakämppään asennuttaa turvalukon?
4145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Totta kai saa ja kannattaakin asentaa. Se täytynee kuitenkin jättää, koska siitä jää oveen niin ikävä jälki lähtiessäsi. Mutta seuraavan asukkaan kannattaa kuitenkin sarjoittaa se uudelleen.
Avainta älä anna KENELLEKKÄÄN, vaikka pyytävät, mikään laki ei nimittäin velvoita sellaiseen.
Kannattaa asentaa sellainen josta ei tuule läpi, siis ei ainakaan BODA-lukkoa. Tosin niitäkin saattaa olla nykyään erilaisia.
Tämän sanon pitkän asumishistorian vuokrataloissa, myös kaupungin, omanneena. Toki on kokemusta myös omasta rivitaloasunnosta.
Turvallista asumista.

Äänestä
  • Turvalukon avain on annettava asunnon omistajalle tai omistajan edustajalle, esim.huoltoyhtiö.

    Äänestä

  • että sikäli.... kirjoitti:

    Turvalukon avain on annettava asunnon omistajalle tai omistajan edustajalle, esim.huoltoyhtiö.

    Eipä taida tarvita. Tarvittaessa tosin palolaitos tulee oven läpii muilla keinoin.

    Äänestä

Asunnon rapun ovet ovat yhtiön omaisuutta. Ei kannata asennella mitään lukkoja. Voi joutua poislähtiessä maksamaan uuden oven.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


K k kirjoitti:

Saako kaupungin vuokrakämppään asennuttaa turvalukon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu