Pitäisikö ilokaasu kieltää

...päihtymistarkoituksessa?
8113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Missä sitä myydään?

Apteekissa vai huoltoasemalla?

Äänestä

Kuulemma keittiötarvikeliikkeissä.

Äänestä

Mnaah.

Vähän sama kuin pensan myyminen pitäisi kieltää, impatessa se voi mennä päähän. Tää ilokaasu yleistyy hiljakseen, koska se on halpaa ja helposti saatavaa. Aikanaan oli iso meteli kontaktiliimoistakin jne. Mälli kiellettiin, ikinä ei ole ollut niin suosittua kuin nykyään. Juopotellahan ei saa, kirkoissa kuitenkin juottavat alaikäisille vahvaa ehtoollisviiniä. Huumeet on kiellettyjä, mielialaläkkeet tai metadoni ei, plaaplaaplaa.

Kohta ne kieltää sienestämisen, jokuhan voi poimia punaisia kärpässieniä päihtymystarkoituksessa.

Kiletolaeista on toki hyötynsä, eipähän lopu viranomaisilta hommat. Se, että joutavan näpertelyn sijasta aika käytettäisiin johonkin hyödylliseen, se sivuseikka. Hyödyllisiä asioitahan on menttoolitupakan kieltäminen, äitiyspakkauksen nimen muuttaminen sukupuolineutraaliksi tai vaikkapa joutava jappasu homoavioliitoista. Homoavioliitot muuten hassu juttu. Homot saa rekisteröidä suhteensa, heteroparit ei. Aika epistä >:/

=DW=

Äänestä

...ja jos pitäisi niin miksi?

Äänestä
  • Koska se on surun pilaaja. Autoissa, yleisessä liikenteessä se on jo kielletty.

    Äänestä

  • Surukas kirjoitti:

    Koska se on surun pilaaja. Autoissa, yleisessä liikenteessä se on jo kielletty.

    Autoista en tiedä, mutta on kuulemma vaarallista siksi että hengitettynä syrjäyttää hapen, joten nautiskelija saattaa pyörtyä. Tosin en tiedä miten ilman maskia (käytetään mm. sairaalan synnytyssaleissa) pystyisi hengittämään kaasua niin että ei saisi samalla riittävästi happea.

    No, niin tai näin, en kannata mitään kieltoja ilokaasulle. On varmasti vähemmän haitallista kuin alkoholi. Tosin en usko kenenkään luopuvan alkoholista ilokaasun takia, todennäköisesti aiheuttaa "sekakäyttöä."

    Äänestä

  • Surukas kirjoitti:

    Koska se on surun pilaaja. Autoissa, yleisessä liikenteessä se on jo kielletty.

    Jaa kielletty.

    Oli se tosin komean näköistä, kun Hikiällä kundit väsäsi ilokaasulaitteet vanhaan ooppeliin ja se räjähti seurojentalon pihalla, paloasema oli sopivasti siinä vieressä :D

    =DW=

    Äänestä

Mikä kiire tässä. En ole edes ehtinyt kokeilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


expimot kirjoitti:

...päihtymistarkoituksessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu