Juu

soldarna en lapparna

Oon pitkään ajatellut, että saamelaisten pitäisi ehdottomasti kieltäytyä asepalveluksesta Suomen valtion hyväksi.
Syy: Jos(HUOM. JOS) koittaisi aika jolloin Suomi joutuisi sotimaan naapurimaitaan vastaan, joutuisivat saamelaiset tappamaan omaisiaan ja sukulaisiaan. Aikanaan käytyäni armeijan tajusin vasta jälkeenpäin minkälaisen erehdyksen tein koska nyt olen velvollinen sotimaan Suomen puolesta sotaoikeudenkin uhalla. Olisin voinut mennä aseistakieltäytyjänä vankilaankin syyn takia. En vain silloin nuorena ja tyhmänä sitä tajunnut. Ei silti että olisin mikään sivari/muu hihhuli mutta periaattesta. Ja hyvä periaate onkin.

3

679

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jouni

      Venäjän armeijassa ei juuri ole saamelaisia, ei ainakaan sinun sukulaisiasi. Ruotsia tai Norjaa vastaan Suomi ei tule koskaan sotimaan. Ennemmin, jos sota syttyy, saamelaiset sotivat rintarinnan venäläisiä vastaan.

      • aloittaja

        Ettei ole minun sukuani siellä?


      • áhkos

        Keskittykäämme mahdollisten sotien ja vastustajien sijaan pohtimaan sitä, miten edistäisimme rauhaa maailmassa. Rajaton Saamenmaa olisi yksi vaihtoehto, ja ensimmäisen askel täjän suuntaan olisi Norjan liittyminen EU:hun. Uskon mieluummin Eurooppaan kuin sotahulluihin USA:n kasitapäisiin johtajiin. Venäjä on naapurimme, ,iettikäämme siis miten rauhantahtoista rinnakkaiseloa voismme kehittää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      86
      1393
    2. 72
      1204
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      81
      1094
    4. 95
      899
    5. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      269
      883
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      30
      800
    7. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      767
    8. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      79
      727
    9. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      703
    10. 44
      632
    Aihe