Jatkuuko tätä vielä pitkään?

Omaani hoitelen

http://www.kymensanomat.fi/Mielipide---Sana-on-vapaa/2013/03/03/Omaishoidon tukeminen edullista politiikkaa/2013315287986/69

"Peruspalveluministerin asettama kansallista omaishoito-ohjelmaa laativa työryhmä työskentelee tällä hetkellä omaishoitajien tilanteen parantamiseksi. Ryhmä hakee ratkaisuja moniin kysymyksiin. Työn tekee erityisen haastavaksi taloustilanne, mutta nyt pitäisi ymmärtää, että omaishoidon hyvä tukeminen on inhimillisesti, rakenteellisesti ja taloudellisesti järkevää."

Kiinnittäkää huomionne "työryhmään", joka työskentelee, joka työskentelee, joka työskentelee jne.......................

8

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietoakehiin

      Työryhien hyöty on tasan tarkkaan työryhmän jäsenten saama korkea palkka, he siitä hyötyvät, ei omaishoitajat. Ikinä ei ole yhdestäkään työryhmästä tullut mitään tietoa parannuksista.

    • olli*

      Kuten joku viisaasti sanoi: "Keksivät ruudin uudelleen". Moneen kertaan puidut samat asiat kiertävät työryhmästä toiseen.

    • äireen kans kaharen

      Joopa joo. Tukea tässä kaipaisi, ei niinkään rahaa, mutta apua.
      Äitini on ihan tööt, viime yönä tuhri ulosteeseen kaikki paikat. Mikä lie tullut, hänellä on sängyn vieressä astia johon tekee tarpeensa. Heti kun silmä välttää alkaa tonkia takapuoltaan ulostaessaan. Maha toimii hyvin, ei ole kovana eikä ripulilla. Saa paniikkiohtauksia joka iltapäivä, ne ovat uskomattoman dramaattisia.
      Ei voi jättää hetkeksikään yksin, pääsee vielä sängystä ylös, lähtee karkailemaan ulos. Ulkona paistaa aurinko, tekisi mieli ulkoilla, mutta ei ole ketään jota pyytäisi vahtimaan mummoa sillä aikaa. Naapuri käy kaupassa kun sille maksaa. Tulen hulluksi, maanantaina alkaisi intervalli, se vähän lohduttaa.

      • Lennu 65

        Jaksamista sinulle. Kannattaa miettiä onko lääkkeet oikeat ja meneekö niitä liian paljon ja niiden yhteensopivuudet. Huomasin vain omasta kokemuksesta, että niissä on eroja. Nuo vaiheet kestää aikansa, mut voin lohduttaa, että menee ohi.
        Olen hoitanut omaa äitiäni 10 vuotta. Josta 8 vuotta 24/7. Monia vaiheita mahtuu matkaan. Äiti tällä hetkellä täysin liikuntakyvytön, mutta ihana hoidettava. Ymmärtää asioita, vaikka vaikea alzheimerintauti, molemmin puoliset aivoinfarktit. Seuraa tv:tä ja nauttii musiikista. Olen äärimmäisen tyytyväinen, että olen hoitanut häntä nämä vuodet, vaikkakin perheeni kustannuksella. Yhä aviossa ja poika 16 vuotta.
        Vaikeita vaiheita on ollut, mutta ne kuuluu elämään. Kaikesta voi oppia ja nään ne vain elämänrikkautena, vaikka ne sillä hetkellä tuntuukin sietämättömiltä. Voimia Sinulle!


    • Siiri-Ellen

      Äitisi taitaa jo olla aika huonossa kunnossa, ei ihme että alkaa henkisesti käydä voimillesi. Olet ihan liian sidottu hoitamiseen ja kotiin, kun ei häntä voi jättää hetkeksikään yksin. Ei kukaan jaksa pitkän päälle 24 h/vrk, sinun täytyy välillä levätä ja kerätä voimia, että taas jaksat jatkaa.

      Millaisella rytmillä äitisi on intervallissa? Kaksi viikkoa kotona - kaksi intervallissa vai kolme viikkoa kotona - yksi intervallissa? Näin kauempaa katsottuna vaikuttaisi, että intervallijaksoja täytyy lisätä vai alkaako jo olla se vaihe, että äidillesi täytyisi saada hoivapaikka muualta?

      Voimia sinulle, että osaat ja jaksat ajaa asiaa, ennenkuin itsekin ihan totaalisesti uuvut.

    • äireen kansa kaharen

      Äiti on ollut vähän epäsäännöllisesti intervallihoidossa. Jostain syystä hoitojaksojen jälkeen on vaikeinta. En sanoisi että hoidossa on vikaa, hän vain sekoaa lisää muutoksista.
      Nyt olen tehnyt tiettäväksi että mummon paikka ei ole enää kotihoidossa, on lupailtu että on laitospaikka lähiaikoina saatavilla.

    • KLIOO

      ENNOSAA SANOA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      208
      2824
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      167
      2501
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1172
    4. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1015
    5. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      124
      1002
    6. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      67
      1000
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      269
      948
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      320
      921
    9. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      899
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      768
    Aihe