Voiko vuokranvälitysfirmalle antaa toiveita halutusta vuokralaisesta?
Ostin perintörahoillani yksiön ja aion laittaa sen vuokralle.
Ihannetapaus vuokralaiseksi olisi joku yliopisto-opiskelija nainen (suomalainen), jolla on tulevaisuus edessä eikä siten varaa menettää luottotietojaan.
Eli tällainen olisi minun lista olisi ei toivotusta vuokralaisesta.
1. Ei missään tapauksessa etnisiin vähemmistöihin kuuluva. Yksityisten vuokranantajien kokemuksien mukaan nämä voivat huoletta jättää vuokrat maksamatta ja sanoa taikasanan "rasismi", niin olet voimaton ja viranomaiset toimivat sinua vastaan.
2. Ei venäläinen tai venäläistaustainen
3. Ei romani.
4. Ei työtön
5. Ei suomalainen yksinäinen mies
Itseasiassa vähiten vahinkoa tuottava on juuri YO opiskelija nainen.
Lista vuokranvälitysfirmalle
5
186
Vastaukset
- supisuomalainen4
mikset ite hanki vuokralaista, näät sitten minkävärinen sieltä on tulossa, luultavasti ykstyinen saa tarkastaa jostain luottotiedot. onko opiseklijalla varaa maksaa välityspalkkiota välitysfirmalle vai maksatko sinä sen?
Mulla ois samantyyppinen lista kaikki epäsopivat karsittuna pois.- Kerrotko mulle?
No eikös sen välityspalkkion maksa toimeksiantaja, eli sen asunnon omistaja?! Mistä ihmeestä tulee käsitys, että sen välityspalkkion maksaisi vuokralainen...? Yhteen aikaanhan niitä kyllä vuokralaisella maksatettiin, mut se on tietääkseni loppunut ihan oikeuden päätöksellä.
- Kauniimmin
Jollet halua itse vuokrata, niin kyllä sinulla on oikeus laittaa toiveet välittäjälle. Korrektimpaa olisi kuitenkin laittaa ns positiivilista, eli lista halutuista ominaisuuksista. Kyllä siitä pystyy sitten päättelemään, mitä et halua.
Asuntoa vuokralle laittaessa, voi kyllä tarkistaa potentiaalisen vuokralaisen luottotiedot, maksaa noin 20. - välittäjä
Vaikka laittaisit asunnon välittäjälle, onhan sinulla oikeus tehdä lopullinen päätös, kuka asunnon saa, ellet sitten anna valtakirjaa välitystoimistolle hoitaa vuokraus allekirjoituksia myöten.
- näitä on nähty
Suomalainen nainen ei ole ihannevuokralainen, vaan usein hankala, valittaa turhasta, et voi luottaa lupauksiin, nämä muuttavat sovitut asiat joskus itselleen mieluisiksi ja pitävät omasta tulkinnastaan itsekkäästi kiinni, sitten isä soittaa, kun tyttärelle on luvattu...
Hyviä vuokralaisia ovat nuoret opiskelevat miehet.
Sinulla on paljon opittavaa, ehkä asunnon vuokraaminen ei sovi sinulle, kun välittäjääkin tarvitset, jos vielä remontit teetät, ei sinulle paljon jää voittoa. Yksityinen vuokraus on tehty muutenkin veroilla huonosti kannattavaksi, toimita pitää tapahtua OY:n puitteissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745139Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12025951SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32115629Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16110772Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369121Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla828451Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2386808Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2196463Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!306463