Miten toimii yhdellä kelalla oleva bi-stabiili rele? Toimiiko samalla tavalla kuin vahvasähkötekniikassa sysäysreleeksi kutsuttava? Eli vaihtaa tilaa jokaisella ohjauspulssilla?
24V:lle pitäisi löytää vastaava, joka vaihtaa tilaa joka kerta kun saa 24V pulssin. Vahvasähköasennuksiin tarkoitettuja DIN-kiskoasenteisia turha ehdottaa. Piirikorttimallia pitäisi olla.
24V:lle pitäisi löytää vastaava, joka vaihtaa tilaa joka kerta kun saa 24V pulssin. Vahvasähköasennuksiin tarkoitettuja DIN-kiskoasenteisia turha ehdottaa. Piirikorttimallia pitäisi olla.
Vastaukset 27
Vanhimmat
kato jos näissä olis sopivia esim. http://kauppa.motonet.fi/web/guest/muut#query=vaihtorele ja kuvista näet miten toimii.
Voe ristus sentään... Pitääkö ihan oikeasti tulla jotain vastaamaan jos on ihan pihalla asiasta. Motonetissä ei myydä yhtäkään bi-stabiilia latching-relettä yhdellä eikä kahdella kelalla, mutta sinä varmaan juuri olet oppinut mitä rele tarkoittaa ja nuo muut sanat olikin sitten hepreaa. Tämä oli elektroniika-palsta. Ei auto-palsta.
voi raukkaa pöllökettä !
oletkos jo lukenut yhden vihkosen läpi asti ja oppinut sanan ELEKTRONIIKKAA häh !
Kerropa sinun tietosi asiasta amis-ressukka?
Hehheh jopas on ahdasmielistä juttua, kyllä autorele on elektronikkaa, niinkuin muutkin releet ja kerran kiskoon kiinnitettävä ei käy, niin seuraava pienempi on vaihtorele, joka sopii autoon, sopii se muuallekkin kunhan sovittaa.
Ja koteloissa on sekä yhdellä että kahdella kelalla toimivia, senkun katsoo vain.
No Parco on oikee elektroniikkakauppa varmaankin.
http://www.partco.biz/verkkokauppa/index.php?cPath=2065_1052_1731
Kun et ymmärrä niin et ymmärrä. Niin mikä noista motonetin autoreleistä olikaan se bi-stabiili piirikorttirele?
Kyllä minä tiedän mistä haluamiani releitä saa, ei tässä siitä ollut kyse.
Partcon releet tarvitsevat omat SET ja RESET kytkimet.
Haluaako kysyjä ohjata relettä yhdellä signaalilla/kytkimellä?
Voisi onnistua tällaisella:
https://www.elfaelektroniikka.fi/elfa3~fi_fi/elfa/init.do?item=37-109-71&toc=18794
Toisella vaihtokytkimellä ohjataan kummalle käämille ohjaus menee.
Mutta tarvitsee lisäelekroniikkaa, joka antaa painettaessa pulssin vain toiseen käämiin. Muuten releestä tulee oskillaattori jos ohjaussignaali on liian kauan päällä.
Eli ei ole yhdellä pulssilla tilaa vaihtavia? Yhdellä painonapilla pitäisi ohjata.
Kerrohan ihan nyt tarkasti mitä haluat, ja kuinka pitäs toimia, niin sitten arvotaan muutama diodi ja purkuvastus ymm. siihen ympäristöön, ja jos motonetin releistä et näe niiden kytkentää, hanki silmalasit, joka purkin kyljessä on releen sielunelämä. Sitten vielä sähköiset ominaisuudet, että onko kyseessä vain hituvirta vai oikee sähkö, andellä ja oorreilla sellaisen kans saa aikaan. Xoor on hyvin lähellä, mutta siinä pitää jäädä nappi pohjaan.
Karnaugh'n karttalla ongelman kimppuun jos valmista ei muutoin löydy.
Hmm... Ehkä tätä asiaa ei kannata jatkaa täällä, kun täällä tuntuu näitä automiehiä vaan olevan joille Motonetistä löytyy kaikki tarvittava ja näköjään myös opiskelumateriaali releen toiminnasta.
Releen periaatteessa ei ole mitään epäselvää näin sähköasentajan koulutuksen omaavana, joten ei tässä mitään motonetin periaatekuvia tarvitse katsella.
Mikä tuossa kysymyksessä oli niin epäselvää? Kysyin, että miten yksikelainen bi-stabiili rele toimii. En kysynyt mikä on rele, sen toiminnan periaate tai mihin sitä käytetään.
Haluan siis 24V voltilla toimivan releen, joka vaihtaa tilaa jokaisella 24V ohjauspulssilla. Vahvasähköä sillä ei tarvitse ohjata. Vahvasähkötekniikassa tällainen on sysäysrele, mutta edelleenkin piirikortille pitäisi vastaava löytää 24V voltin kelalla. Autoreleet eivät käy, Motonetissä ei myydä piirikorttireleitä, eikä minkäänlaisia tilan muistavia releitä.
Mutta mikäli täällä edelleenkin ehdotellaan releen periaatteen toiminnan opiskelemista Motonetin releiden kyljistä, niin siirryn suosiolla muille apajille.
Missä olit kun tuollaiset selvitettiin "opiskellessasi" ? Ryyppäämässä?? Ei sähköasentajan tarvi tuollaisia kysellä Suomi24:n palstoilla.
Mene jatkaan opiskeluasi.
Vahvasähkötekniikassa kun ei paljon piirikorttireleiden kanssa pelailla joten... Pihalle olet sinakin. Siellä nyt lähinnä sysäreitten, kontaktoreiden, porrasvaloautomaattien ja välireleiden kanssa pyöritään.
Kyllä siellä opiskellaan myös teho elektroniikkaa, jossa noita releitäkin käsitellään. Sinulla vain taisi olla tuo muna mielessä kun sitä opiskeltiin.
Oiskohan tästä hyötyä:
http://murobbs.plaza.fi/elektroniikka-ja-hw-modifiointi/492749-piirikorttireleista.html
Täällä on kyllä jotenkin aina niin yksinkertaista porukkaa. Pihalla olevat yrittävät päteä jollain amis-stereoiden asennustietämyksellään ja antaa Motonetin autoreleiden opastuksella jotain alkeisopetusta releen periaatteesta kun kysymys on ollut bistabiilista latching-releestä, josta varmaan voi päätellä, että kun kysyjä edes tietää tällaisen termin, että tietää myöskin releen toimintaperiaatteen ja että kysyttyjä releitä ei myydä Motonetissä.
Sinä se yksinkertainen olet, kun et noin yksinkertaista asiaa osaa, vaikka muka olet oikein sähköasentaja,,,hahahahaha
No sinähän se pidät sitten esitelmän bi-stabiileista releistä kun niistä tietoa näyttää löytyvän muahhahhahaaa! Ressukka.
Äläs nyt homo hermostu. Ei noin yksinkertaissa asiassa tarvi mitään esitelmiä pitää. Sinulle se vain on ylivoimaista, niin että unohda koko homma ja ala vaikka lumitöihin, siihen sinun taitosi voi juuri ja juuri riittää,,,,,,vaikka epäilen kyllä sitäkin,,,,,,,,,
No siis et tarvitse relettä, mutta tarviit releen piirikortille:heheh ja 24v sen voi muuttaa helposti vaikka hituvirran ohjaukseen, jos teet painonapilla, jk kikku käy siihen jos kiinteellä logiigalla niin yks nor ja yks and pitäs riittää, jos taas teet ohjelmaltavalla logiikkalla, vuokaavio on paina nappia tai tuo ohjeusjännite, käynnistä sillä ohjelma, määritä stringin pituus ja sitten keskeytys kun kierroksia on tarpeeki se taas tulee jutuilla tai -- ja hyppää alkuun, odota uutta pulssia jne,....
Jos ei käy, lue noita kytkinkaavioita, joita on sykäreiden sisuksissa, jos et osaa, niin ei voi mitään muuta kuin opiskella piiriteoriaa.
Jos tää on puhdas koulutehtävä, niin kaikki edellien on ollut ihan turhaa, alussa pitäs sanoo, mitä haluaa ja miksi, olis helpompi vastata.
No onhan niitä tuossakinhan niin http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Autonvaraosat/Sahkojarjestelma/Rele/Rele-42134/ useita kappaleita erilaisia releitä että luulisi löytyvän sopivaa. Varmaan Prisman auto-osastolta löytyy lisää, ja Prisman myyjältä voi aina kysyä. Ja kyljessä on tosiaan sitten aina se releen toiminnan kaaviokuva että siitä katselemaan tai vaikka tästä lukemaan että miten rele toimii: http://fi.wikipedia.org/wiki/Rele
Ja näissä autoasennuksissahan on aina muistettava sitten sulakesuojaus eli mahdollisimman lähelle akkua sulake käytettävän johtimen paksuuden mukaan. Ja näille sinisille alustavaloille ja subbareillehan löytyy sitten ihan valmiita sarjoja ja sitten on ihan asentamoita jotka näitä asentelee niin ei itse sen kummemmin releen toimintaperiaatteesta tarvitse tietää. Kyllä se siitä! Ei nämä autosähköhommat ja releen toimintaperiaate niin vaikeita ole!
Siis autosähköhommat ovat vaikeita sen voin tietää neljänkymmenen vuoden kokemuksella.
eli se siitä. verkkosähköhommissa ei ole mitään siijhen verrattavaa kuluttajasähkötasolla.
Onnistuu pelkällä relelogiikallakin:
http://www.the12volt.com/relays/page5.asp
Ks. kohta: Latched On/Off Output Using a Single Momentary Pulse (link)
Painonapin tilalle se 24V rele, jota ohjauspulssi ohjaa.
Siis alkukysmykseen miten toimii, niin yksikäminen bistabiili toimii kuin entinen esmin sysäysrele eli ihan vaan mekaanisesti.
Sähköinen kaksikäämibista taas toimii siten että releen käämit hoitavat asennon vaihdon omina erillisiä piireinään.
eli vaihtoehtoja riittää. näkyy noita piirikorttireleitä olevan bistabiileinä tarjolla monekin laisia.
Vaihtoehtojahan on mutta kun suurin osa täällä tuntuu olevan näitä päteviä automiehiä joille joku on juuri opetettanut releen toimintaperiaatteen, ja sitten on heille jotenkin pätevää päteä motonetin releiden tiedoilla täällä
Niin että vaikka noita autoreleitä olisi vaikka millä mitalla Biltemassa ja Motonerissä, niin edelleenkin, onko sellaista syäsys/impulssi/bistabiili-relettä piirikortille olemaassa joka vaihtaa tilaa vaihtaa tilaa jokaisella 24VDC pulssilla.
Kysy äidiltäsi....
Ei ole, ainakaan piirikortille sopivaa.
Tee ohjaukseen lisäelektroniikkaa tai laita nuo mainitsemani 5 relettä.
http://www.vekoy.com/product_info.php?cPath=62_158_2418&products_id=16396