Tein tammikuussa noin 30 euron lelutilauksen Lelunetti.fi -sivustolta. Asialliset hyvät sivut. Maksu piti suorittaa heti nettipankista. Lupaavat toimittaa tuotteet 3-5 arkipäivässä tilauksesta, max. 9 päivässä. Odotin kiltisti kuukauden maksettuja tuotteitani Lelunetti.fi / Astorix Oy :ltä. Olin jo lähettänyt aiemmin heille sähköpostilla tiedustelun missä tuotteet viipyvät ja nettisivujen palautelomakkeella myös, saamatta mitään vastausta. Sitten tein heille reklamaation ja vaadin rahojani takaisin. Ei vastausta. Seuraavaksi otin yhteyttä kuluttajaviranomaiseen, josta yritettiin saada yhteyttä Lelunettiin tuloksetta. Seuraavaksi 62 päivää tilauksesta tein rikosilmoituksen Lelunetin toiminnasta, koska olin antanut reklamaatiossani 14 päivää aikaa vastata, eikä edelleenkään kuulunut mitään.
Hiton Lelunetti! Tällaiset toimijat pitäisi saada pois netistä! Muuten minulla on vain hyviä kokemusta lukuisista nettikaupoista ja olen siis shoppaillut erittäin paljon netin kautta.
Muillakin huonoja kokemuksia nettikaupoista?
5
603
Vastaukset
- sama kokemus
Täysin samoja kokemuksia Lelunetistä. Luulen, että eivät aiokaan lähettää tavaraa, keräävät vaan rahaa. Ilmoitin myös poliisille. Katsoin, että kummasti ovat sivut kadonneet.
- Lelui
Sääli kuulla...se vähä, mitä me on ostettu netistä leluja, on toiminu hyvin...lelut.fi ja lelutouho.fi on ainaski ollu ihan luotettavia, mutta kiva tietää, mitä varoa :-)
- d8f yyfuh<f
no voi hellanlettas, onko se niin vaikeaa viedä se iso ja lihava ahteri ihan oikeeseen kivijalkakauppaan niin ei tarvis täällä itkeä.
- PÖH!
On, jos lähimpään putiikkiin on matkaa muutama kymmenen kilometriä! Halvemmaksi tulee maksaa nettikaupan postikulut, kuin huristaa lähimpään lelukauppaan, jonne matkaa 60 kilsaa...että hellanlettas vaan sun ahterilles!
- nolla tojo
HÄIVY
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831449Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä671235Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2021213Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2191204Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121049Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041009Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍134936Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65913Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123798- 78791