Miten saan facebookissa asetettua niin että kun googletan omaa nimeäni, ei FB-profiiliini näkyisi hakutuloksissa?
Joskus aiemmin löysin sen asetuksen FB:stä, mutta nyt sitä ei löydy. Onks se mahollisuus poistettu kokonaan?
Google-haku facebook profiili
9
3379
Vastaukset
- bitteee
Eiks kukaan tiedä?
- kokeile tätä
Kokeile jos tää auttais eli googleta "omanimi -facebook" (ilman lainausmerkkejä) eli oman nimen perään siis -facebook eli miinusmerkki ja sana facebook, silloin sen haun pitäisi jättää facebook-sivusi näyttämättä.
- aalpanimi
Joo toi toimii, en oo tiennykää tollasesta, mutta siis pystyykö mitenkään estämään että fb-profiili ei löytyis ollenkaan google-haulla? Että jos kuka tahansa hakee mun nimellä, ei tulis mun fb-sivua hakuvaihtoehdoksi.
Vai onko ainoa keino poistaa oma profiili facebookista, siihen en ihan haluais ryhtyä.. Ainakaan vielä.- tässä vaihtoehdot
Ei ole muita vaihtoehtoja kuin toi omanimi -facebook tai sitten poistat facebook-profiilisi.
- harmittaaja
Jaa onpas tylsää. Kun joskus siellä fbssä sai asetettuu ettei löydy oma profiili hakukoneista, miksköhän se asetus on pitänyt mennä poistamaan.
Ai nii, oon kyllä huomannut että kaikkia kavereitani en löydä google haulla...
siis hakutuloksiin ei tule niiden fb profiilia vaikka ne facebookissa ovatkin. Onkohan ne sitten sillon aiemmin laittanu sen asetuksen päälle kun vielä ovat voineet.- näin onnistuu
Privacy settings -> Privacy Settings and Tools -> Who can look me up? -> Do you want other search engines to link to your timeline? -> Let other search engines link to your timeline. Täällä rasti ruutuun tai pois sen mukaan mitä haluaa.
- Kizza
näin onnistuu kirjoitti:
Privacy settings -> Privacy Settings and Tools -> Who can look me up? -> Do you want other search engines to link to your timeline? -> Let other search engines link to your timeline. Täällä rasti ruutuun tai pois sen mukaan mitä haluaa.
Pakko vastata tähän jo vanhaan viestiketuun. Kiitos, Etsin pitkään tätä tietoa eri keskusteluista :)
- Apuja_
Asetukset --> Yksityisyys --> Haluatko, että facebookin ulkopuoliset hakukoneet voivat linkittää profiliisi --> Valitse "Ei"
Tossa suomeks :D
Ps. Joo ei ollu järkeä vastata vanhaan viestiketjuun! - Anonyymi
Miksi uuden sivu kokemuksen facebook sivut eivät näy googlessa??
Kyllä laitettu että hakukoneet saa löytää jne.
Kaikki yritetty, mutta googlessa niitä ei ole.... APUA!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse654444Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky983697Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1083331Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.211896Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681883Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.871129- 88861
- 49821
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.105817Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä23774