Esiasennettua Officea ei saa aktivoitua

Office13

Ostin uuden koneen, jossa on esiasennettuna Office 2013. Ostin samalla liikkeestä aktivointikoodin sitä varten. Minulle myytiin Office Home and Student 2010:n koodi. Koneessa oleva Office ei huoli tuota koodia, koska 'se ei ole 2013 koodi'.

Kävin liikkeessä ongelman vuoksi. Neuvoivat päivittämään office.com/offer -osoitteessa 2010 ---> 2013. Ei onnistu, koska esiasennettua ei ole aktivoitu -- siihen ei voi tehdä päivityksiä.

Onhan tämä kumma juttu. Koneella on ohjelma, jota ei saa rahallakaan käyttöön. Mitähän voisi tehdä?

3

369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gfgdhgjgkjh

      reklamaatio liikkeeseen josta ostit koneen.

      Siis älä kysy vaan vaadi.

    • ......

      Office 2013 on järkyttävän huono. Käyttöliittymä muistuttaa google docsia tai facebookkia, mutta on vielä rumempi ja huonommin toimiva. 2010 paljon parempi.

    • albert2

      Office 2013 on varsinainen katastrofi sille, joka tekee leipätekstejä joka päivä. Ohjelman on laatinut joku asiantuntematon. Etenkin korjausväritys teksteissä häiritsee luovaa kirjoittaa. Mahtaako Mikrosoftilla kukaan tietää että kieliasu yleensä tarkistetaan jälkikäteen, esimerkiksi 10 tai 300 sivua kerralla tai jopa kustannustoimittajan taholta, kun kirjoitelma on valmis? Office 2013 -ohjelmassa ei ole ainakaan heti löydettävissä nipukkaa josta suomen tarkistus- ja opetustoiminto saadaan pois. Lisäksi on perin lapsellista kuvitella, että amerikkalainen ohjelma pystyy opastamaan kaunokirjallisen suomen muotoilussa. Isoveljeä vaivaa pahalaatuinen suuruudenhulluus. Ja tietysti lakisääteinen velvollisuus luovuttaa kaikki keräämänsä aineisto tiedustelukoneistolle, amerikkalaisten lähteiden mukaan peräti 16 000 vakoiluun palkatulle yhtiölle. Joka päivä kun avaat tekstisi, ilmestyy ruutuun herja, jossa toivotetaan tervetuloa jatkamaan kirjoittamista. Kaverini ratkaisi pulmansa hankkimalla käytetyn tietokoneen, jossa on vanha totuttu Office. Minä onneton uskoin Gigantin myyjää, joka vakuutti että Office 2013 voi muuntaa kirjoitusohjelman aikaisemman kaltaiseksi. On tuloista ja vuosien aikana kehittyneestä kirjoitusmotoriikasta pois, jos joutuu opiskelemaan uusiksi kirjoitusohjelman. Lisäksi Office 2013 ei sisällä kuvanmuokkausohjelmaa ja aasialaisia kieliä kuten ennen. Lisäksi paluu vanhaan ohjelmaan on estetty. Ja kuka uskaltaa tallentaa tutkimus-, tuotekehittely- tai taiteellisia tuloksiaan pilvipalveluun?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5607
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe