Heippa..
Pesin vanhan tiilikattoni viime keväänä ja maalasin einza maalilla sen kahteen kertaan. Nyt kun lumet ovat sulanneet keväauringon jäljiltä katolta, tarkistin, miten maali pysynyt. Ja ei mitään merkkejä irtoamisesta. Katto , kuin uusi tiilikatto.
Suosittelen TEEITSE-miehille. Saatte vanhasta tiilikatosta todella hienon.
Itse aion maalata samalla maalilla peltikaton ensi kesänä. Pysyy varmaan yhtä hyvin pellissä, kuin tiilessä.
einza tiilikaton maali
2
2743
Vastaukset
- Tämmöttiin.
Meillä ei pysynyt tiilikatolla kun yhden talven ja tämän talven lumet toi loputkin hilseelleet alas.
- Pese huolella
En suosittele peltikaton maalausta Einzan maalilla. Kyseiset maalit on suunniteltu vartavasten betonikattotiilille, eli tekevät vahvan sidoksen kyseisen materiaalin kanssa. Muilla pinnoilla kiinnittyvyys ei välttämättä ole yhtä hyvä.
Maalattaessa vanhaa kattoa on syytä kiinnittää erityisesti huomiota katon puhdistukseen. Jos tiili on likainen tai märkä, ei maali tietenkään kiinnity tiileen toivotulla tavalla.
Tuossa vielä ohjeita tuleville huoltomaalaajille:
Alustan pesu tehdään huolellisesti vesi- tai höyrypesuna. Tarvittaessa katto käsitellään katonpuhdistusaineella levä-, sammal- ja homeitiöiden poistamiseksi. Maalauspinnan tulee olla 5- 35o C ja sen tulee olla kuiva ennen maalauksen aloittamista. Maalia suositellaan levitettäväksi kaksi kerrosta, ensimmäinen kerros pohjusteena, jolloin maalia ohennetaan enintään 40 % vedellä.Ohjeellinen ohennus on 10- 20%.
Maali levitetään joko pensselillä tai korkeapaineruiskulla huolellisesti puhdistetuille kattopinnoille. Suosittelemme maalausta pensselillä tai telalla. Korkeapaineruiskua käytettäessä on maalauspölyn kulkeutuminen muille pinnoille estettävä.
Maalin on kuivuttava vähintään neljä tuntia ennen uudelleen maalausta tai sadetta. Maalin kuivumisaika on riippuvainen ilman lämpötilasta ja kosteudesta. Toinen maalauskerta suoritetaan enintään 30 % vesiohennetulla maalilla pohjamaalauksen kuivumisen jälkeen. Ohjeellinen ohennus on 0 - 10 %.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4362769Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?2072060- 631885
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3261444Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1611268Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal741136- 931087
Varkaita kuhmossa
Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.341067Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121027K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali81007