Pystykorvista pirtelö koiria.

hampaattomat ry

Mites ne hampaattomat piskit jakselee.

Välttäkää niitä sukusiitosia niin voi koiralla hampaita löytyäkkin.

Suomenpystykorvilla hammaspuutoksiin ei puututa. On muuten kys. rodun ongelma epilepsian lisäksi.

5

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ai?

      Enpä ole huomannut. Oma pystäri ainakaan ei tekkareita tarvihe. Mutta ehkä tuo sitten ei ole niitä sukusiitosia...

    • Evolutiotako

      Mitens se koiraa haitta, jos ei ole suu täynnä teräviä hampaita? Ihminen sille kuitenkin valmiiksi keitetyn tai jauhetun ruoan antaa. On niin paljon helpompi pistää sormensa koiran suuhun hampaita pestessä ja tavaroita pois ottaessa, kun on niitä hampaattomiakin kohtia.

    • masssemajava

      Haittaako silloin, jos ei ole kuin muutama hammaspari? Varmaan ihan niin suurissa määrin hammaspuutoksia spk:lla ei ole, mutta viime koiralta puuttui sivuhampaita useampi pari. Nykyisen koiran vanhempien hammaskalustoa kyseltiin pennun harkinta-varaus vaiheessa. Kasvattaja oli yhdistänyt lievän hammaspuutoksisen koiransa parempi hammaskalustoiseen koiraan. Tällä koiralla on nyt lievä hammaspuutos sivuilla, mutta sentään vähän parempi kalusto kuin entisellä. Piti huomioida koiran hankinnassa useampaakin seikkaa, joten pelkän purukaluston mukaan koiraa ei valittu.

      Kasvattajien tulisi huomioida myös hampaat ja yhditellä hammasvajaita rehevä hampaisempiin. Toivottavasti rodun koirat eivät ole joskus vuosisadan päästä hampaattomia

    • masssemajava

      Aika jännä viesti muuten.

      Olet viestistä päätellen hieman katkera kyseisen rodun edustajille ja kuitenkin pohdit niiden hammaskalustoa. Onko äkäinen spk käynyt tikkaamassa sinua ja olet kuviosta päätynyt siihen tulokseen, että kyseessä on hammaspuutoksinen sukusiittoinen piski?

      Kiitos kysymästä. Hyvin jakselee! :)

      • maukka 03

        Taita aloittaja on käynyt härnäämässä koiran raivonpartaalle


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4288
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2744
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2502
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      85
      1529
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1476
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1117
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      173
      965
    Aihe