Yhteiskunnan tuki täysin järjettömälle pakkoruotsin opiskelulle on lopetettava! Veronmaksajien rahojen ja opiskelijoiden ajan tuhlausta. Paljon hyödyllisempiäkin kieliä olisi opiskeltavana kuin jotain marginaalikieli ruotsia. Tehostetusta englanninkielen opiskelustakin olisi enemmän hyötyä nykymaailmassa. Jos olet samaa mieltä allekirjoita kansalaisaloite oikeusministeriön ylläpitämässä palvelussa (nimiä ei julkaista)
Ruotsin kieli valinnaiseksi oppiaineeksi kaikilla kouluasteilla:
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/131
Ruotsin kieli valinnaiseksi oppiaineeksi kaikilla kouluasteilla:
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/131
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ruotsin opiskeleminen kuusi vuotta oli minulle ajan tuhlausta. Vaikka sain hyviä arvosanoja, en koskaan pitänyt siitä kielestä, enkä ole sitä tarvinnut. Voin sanoa, että en nyt 50-vuotiaana osaa puhua enkä kirjoittaa ruotsia. Olen unohtanut sen kaiken. Se on edelleen minulle vieras kieli. Mitä hyötyä siitä siis oli? Englanti sen sijaan on ollut tärkeä kieli. Sen ohella hyviä olisivat olleet ranska, espanja, kiina, tai venäjä.
Nimet tulevat kyllä julkisuuteen, kun allekirjoituksia on 50000. Sen korjaamiseksi on myös tehty aloite, joka löytyy aloitelistan alkupuolelta. Allekirjoitin molemmat.
En ymmärrä mitä hävettävää voi olla siitä, että nimi tässä nimenomaisessa asiassa tulee julkisuuteen. Siitähän pitää olla vain erityisen ylpeä, että vastustaa tätä kallista, suhteeetonta ja tehotonta yhteiskunnan varojen haaskausta eli pakkoruotsittamista.
Allekirjoitin tuon ja monta muutakin fiksua kansalaisaloitetta.