Heippa, Meille on tulossa isokokoisen paimenkoirarodun edustaja. Kaikki on mennyt tähän asti hyvin, mutta nyt kasvattaja (joka on kokoajan ollut mahtava ja vastuuntuntoinen ja luotettava!) kertoi, että varaamallani pennulla on jotakin hännässä. Hänen mukaansa kyse ei voi olla häntämutkasta, koska sitä ei tuntunut syntyessä. Hän on kuulemma saanut ohjeet hieroa häntää useita kertoja päivässä, ja nyt patti on hänen mukaansa vähän pienentynyt. Hän oli sitä mieltä, että tämä pentu, joka on äärettömän vilkas, dominoiva ja touhukas olisi vahingoittanut sen joko leikkiessään pentutoverien kanssa tai istumalla?
Kaipaisin kasvattajien ja muidenkin kokemuksia. Onko tavallista että opentu teloo häntäänsä ja voiko esim. röntgenkuvaamalla myöhemmin selvittää onko kyseessä jokin periytyvä häntänikama ongelma?
Kiitos jo etukäteen kaikista kokemuksista!
koiranpennun häntäongelma
4
228
Vastaukset
- Kippurahlla
Aiotko viedä näyttellyyn tai teettää pentuja? Jos et, niin ei ole hätää.
Meidän terrierimme häntä kippuroitui itsekseen ja kuultiin, että joillakin roduilla se on ok, eikä tarvitse huolehtia. - 14+15
Kyllä se on myöhemmin selvitettävissä....häntä mutka ,etenkin jos se on hännä tyvessä voi aiheuttaa muutoksia selkärankaan . Miettisin kyllä tarkkaan kannattaako pennusta ainakaan täyttä hintaa maksaa .
- joopahäntäpä
Ei sen hännän väliä mutta oletteko muuten kärryyillä mitä olette hankkimassa?
Suurikokoinen paimenkoirarotu- kertoisitko rodunkin niin voisi olla helpompi kommentoida. Älkää nyt ystävät rakkaat ainakaan ensimmäiseksi koiraksi ota pentueen alfayksilöä! Äärettömän vilkas, dominoiva ja touhukas pentu saisi minut ainakin pakenemaan ostopaikalta. Jos työkoiraa 500 naudan tai lampaan tilalle etsitte, sitten OK. Jos olette rodun kanssa aloittelevia, nyt teette kuin täti sanoo ja vaihdatte pennun "mutkattomaan" mutta pentueensisäisen arvojärjestyksen keskivaiheilla olevaan, rauhallisempaan ja nöyrempään yksilöön.
Anna mun arvata, berni se on. Olen kerran nähnyt järkyttävän pahasti mutkahäntäisen berninpaimenkoiran (siis juuri tuo synnynn. häntämutka) joka juuttui häntämutkastaan mm. pyörätuolin pyöränpinnoihin.
Jos pikkupennulla on häntämutka, se on 99 %:sti synnynnäisen nikamaepämuodostuman aiheuttama. Röntgenkuvassa on helppo todeta, onko kyse tapaturmaisesta hännän vaurioitumisesta vai synnynnäisestä viasta.- Vain kesänäyttelyyn
Älä ota sitä pentua!! Tulet katumaan katkerasti. Liian riehakas ja se häntämutka ei parane, et koskaan voi käyttää näyttelyissä etkä pennuttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2502239- 1921684
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä471329Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501035- 41836
- 14820
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31790Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23768Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25766Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647