ripulista..

huolestunut minde

onko mun marsulla ripuli jos sen papanat on tummanruskeita (ei normaalin värisiä) ja ne on yleensä ihan eri muotosia. jotkut on tosi pitkiä ja jotkut sellasia pieniä. ne jotkut on ihan limasia mutta ei hirveen löllöjä. mua pelottaa että marsukaisellani olisi ripuli ainakin jokin lievä.. se käyttäytyy kyllä ihan normaalisti, mutta luin just tuolta marsuyhdistyksen sivuilta että marsut aina peittää sairauttaan eli ei näytä että jotakin on vialla. en oo vittiny nyt antaa sille mitään tuoreruokaa koska se voi lukemani perusteella pahentaa sitä. eli siel sanottiin että kannattaa jättää tuoreruoka pois joksikin aikaa.. entä c-vitamiini?? miten sitä voi antaa jos ei saa tuoreruokaa tarjota? onko teijän marsuilla ollut ripulia? miten siitä pääsee/pääsitte eroon? kokemuksia..

4

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Susanne

      Hei! Omalla marsullani oli keseällä vastaavanlainen tilanne. Soitin eläinlääkäriin, jossa eläinhoitaja neuvoi jättämään kuivamuonan (siis Altrot, Supat jne.) kokonaan pois, mutta antamaan vähän tuoreruokaa, johon laittaa reilusti C-vitamiinia. Jos mahdollista, niin tuoreruoka olisi hyvä jättää kokonaan pois ja antaa vain hyvälaatuista heinää, mutta C-vitamiinin tarve on vatsaongelmissa ehdoton! Paras varmaankin olisi, jos voisi antaa C-vitamiinin muoviruiskulla suoraan marsun suuhun, esim. sekoittamalla jauhe veteen tai ostamalla nestemäistä C-vitamiinia, ja pitämällä marsu heinädieetillä. Sinun kannattaa kuitenkin soittaa eläinlääkäriin ja keskustella joko lääkärin tai hoitajan kanssa marsusi tilanteesta.

      • Tähti

        ..voisit antaa esim. näkkäriä jos marsusi syö sitä.
        Nestemäinen c-vitamiini sisältää hyvin minimaalisesti oikeaa, kunnon C:tä. Joutuisit antamaan koko pullon päivässä, että tarpeellinen määrä tulisi. Suositeltavampi vaihtoehto on juuri rakeet tai vaikka apteekista saatava puhdas askorbiinihappo. Tsemppiä!


      • minde
        Tähti kirjoitti:

        ..voisit antaa esim. näkkäriä jos marsusi syö sitä.
        Nestemäinen c-vitamiini sisältää hyvin minimaalisesti oikeaa, kunnon C:tä. Joutuisit antamaan koko pullon päivässä, että tarpeellinen määrä tulisi. Suositeltavampi vaihtoehto on juuri rakeet tai vaikka apteekista saatava puhdas askorbiinihappo. Tsemppiä!

        mun marsullani meni ripuli ohi jo jokin viikko sitten! nyt annan taas ihan normaalisti kaikkia ruokia niinkuin ennenkin! =)


      • Mie
        minde kirjoitti:

        mun marsullani meni ripuli ohi jo jokin viikko sitten! nyt annan taas ihan normaalisti kaikkia ruokia niinkuin ennenkin! =)

        Mun marsulla ei kai oo sairautta mut sil on silti tummat papanat??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      402
      7004
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      53
      4093
    3. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      30
      2429
    4. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      61
      1634
    5. Sillan liikuntasauma haittaa pyöräilijöitä

      Voi, voi! Sillan liikuntasauma haittaa pyöräilijöitä! https://yle.fi/a/74-20221468 Aina voi etsiä toisen reitin, jos t
      Kevytliikenne
      99
      1567
    6. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      4
      1563
    7. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      6
      1447
    8. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1425
    9. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      102
      1199
    10. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      23
      1127
    Aihe