Ennen tätä susijahtia en myöskään ikinä ollut lukenut mistään paikallislehdestä, että sudet olisivat ongelma meidän seudullamme. Nyt kun typerät metsästäjät jäivät kiinni huvistaan ja rangaistus uhkaa, niin yhtäkkiä muka täällä on kauhea susiongelma ja ihmiset olleet peloissaan ties kuinka pitkään.
Todella turhauttavaa osallistua nettikeskusteluihin, joissa uhanalaisten eläinten ampumista puolustelevat koko ajan saarnaavat, että miten te siellä kehäkolmosen sisällä ette vaan tajua. Minä kyllä tajuan ihan hyvin, missä mennään, kun asun itse juuri näillä seuduilla. En vain voi tarkempia tietoja itsestäni laittaa mihinkään, kun vain muutaman tuhannen kunnista on kyse.
Ihmettelen vain, minkälainen joukkohysteria saa ihmiset nyt valehtelemaan tällaisen susiongelman, jota meillä ei ole. Tämäkö on sitä suoraa ja rehellistä pohjalaisuutta? Hävettää lukea valheita, joista viimeisenä niittinä tämä "susilaskenta", johon ei suostuttu ottamaan mukaan muita kuin asianosaisia eli metsästäjiä. Kuinka typerinä senkin järjestäneet oikein pitävät muita ihmisiä? Eihän tuollaisella sisäpiirin "laskennalla" ole tietenkään mitään todistusarvoa.
En ole koskaan nähnyt enkä kuullut yhtään sutta
7
237
Vastaukset
- asdgasgaa
Pedonmetsästäjäjuntit, LOL!
- kaikkia sitä kirjoit
Menkää oppimaan todellista elämää, teidän virkamiespelkonne alkaa olemaan sitä luokka, että äitinne myynti tulisi varmaan kysymykseen.
Valehtet itse naama punasena, koska sinulla ei ole mitään todisteita siitä, että metsästäjät valehtelevat, vaan tuomitset ilman pitäviä todisteita, sinunlaisesi vihanlietsojat pitäisi teljetä selliin pysyvästi.
Miksi sitten nariset täällä ellet ole edes kuullu susien olemassaolosta, ihme pelle.- että näin
Kuules: Susien metsästäjät puolustautuvat sillä, että sudet muka aiheuttavat niin isoja ongelmia. Tällaisista isoista ongelmista ei vaan ole täällä kuulunut yhtään mitään ennen kuin pojat jäi huvistaan kiinni. Ihan varmaan joo kaikki olisi hipihiljaa paikallistenkin keskuudessa todellisista susiongelmista, kunnes sitten salakaadosta jäisivät kiinni.
Aika kummallisena kyllä pitäisin sitäkin, jos nämä villieläimet ahdistelevat vain metsästäjien koiria ja niiden pihoja. Missähän ne ovat olleet meidän tarhassa olevien lemmikkikoirien kimpusta ja miksei ole sudesta kuulunut ulvaisuakaan? Ikinä koskaan. Jos on niin näkymättömiä susia, ettei ikänsä täällä asunut ihminen niitä koskaan näe eikä kuule, jos ei lähde moottorikelkalla jahtaamaan kymmenien kilometrien päähän syvälle metsään, niin ne eivät ole mikään ongelma.
Jotkut pahaiset nulikat ja moottorikelkoillaan ajelevat vanhat ukot vaan jäivät nyt verekseltään kiinni ja keksivät kaikenlaisia tekosyitä toiminnalleen. Osa ihmisistä haluaa uskoa, kun tutuista on kyse, ja osa on valmis osallistumaan valheeseen herra- ja susivihassaan. Siksi en viitsi laittaa itsestäni tunnistettavia tietoja tänne, kun täällä on nyt sellainen mielipidediktatuuri, että kaikkien pitäisi olla noitten kloppien ja köppäisten ukkojen tukena. Tosin kohta sanonkin suorat sanat joka jannulle päin naamaa, jos tämä valehtelu susiongelmasta aina vain jatkuu ulkopuolisille, jotka tietämättömyyksissään vielä uskoo.
- Minähän kirjoitan.
Itselläni on kokemusta miten metsästäjät valehtelevat täysin röyhkeästi.
Heillä yleensä on ollut yhteiskunta takanaan ja näyttö pitää hankkia sitten
metsästäjiä vastaan. Siksipä heitä onkin susilaumaan verrattava joukko
aina liikkeellä. Todistaja niinku mukana.- Jailhunter
Jos noita susia oliskin vielä, niin söisivät edes yhden Perholaisen lapsiinsekaantujalessun. Niitä siellä kuitenkin riittää!
Pääsisinpä linnasta, niin saisin taas siskolta pillua!
- oikeita susia
Jos et ole koskaan nähnyt yhtään sutta,nyt siihen sinulla on tilaisuus. Eläviä susia riistakameran tallentamana. Joku oli linkittänyt Kokkola-Suomi24 Kokkolassako susia ?
- että näin
Kiva, että susiakin tosiaan sattuu riistakameraan. Hienoja eläimiä villinä luonnossa, eivät ole ongelma. Vaan eipä ole vieläkään sattunut kenenkään tavallisen perholaisen älykännykän kameraan kotipihassa. Miksiköhän ei? (Retorinen kysymys.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745139Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12025951SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32215641Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16210778Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369211Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla848456Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!307213Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2396811Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2196463