En ole koskaan nähnyt enkä kuullut yhtään sutta

että näin

Ennen tätä susijahtia en myöskään ikinä ollut lukenut mistään paikallislehdestä, että sudet olisivat ongelma meidän seudullamme. Nyt kun typerät metsästäjät jäivät kiinni huvistaan ja rangaistus uhkaa, niin yhtäkkiä muka täällä on kauhea susiongelma ja ihmiset olleet peloissaan ties kuinka pitkään.

Todella turhauttavaa osallistua nettikeskusteluihin, joissa uhanalaisten eläinten ampumista puolustelevat koko ajan saarnaavat, että miten te siellä kehäkolmosen sisällä ette vaan tajua. Minä kyllä tajuan ihan hyvin, missä mennään, kun asun itse juuri näillä seuduilla. En vain voi tarkempia tietoja itsestäni laittaa mihinkään, kun vain muutaman tuhannen kunnista on kyse.

Ihmettelen vain, minkälainen joukkohysteria saa ihmiset nyt valehtelemaan tällaisen susiongelman, jota meillä ei ole. Tämäkö on sitä suoraa ja rehellistä pohjalaisuutta? Hävettää lukea valheita, joista viimeisenä niittinä tämä "susilaskenta", johon ei suostuttu ottamaan mukaan muita kuin asianosaisia eli metsästäjiä. Kuinka typerinä senkin järjestäneet oikein pitävät muita ihmisiä? Eihän tuollaisella sisäpiirin "laskennalla" ole tietenkään mitään todistusarvoa.

7

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdgasgaa

      Pedonmetsästäjäjuntit, LOL!

    • kaikkia sitä kirjoit

      Menkää oppimaan todellista elämää, teidän virkamiespelkonne alkaa olemaan sitä luokka, että äitinne myynti tulisi varmaan kysymykseen.

      Valehtet itse naama punasena, koska sinulla ei ole mitään todisteita siitä, että metsästäjät valehtelevat, vaan tuomitset ilman pitäviä todisteita, sinunlaisesi vihanlietsojat pitäisi teljetä selliin pysyvästi.

      Miksi sitten nariset täällä ellet ole edes kuullu susien olemassaolosta, ihme pelle.

      • että näin

        Kuules: Susien metsästäjät puolustautuvat sillä, että sudet muka aiheuttavat niin isoja ongelmia. Tällaisista isoista ongelmista ei vaan ole täällä kuulunut yhtään mitään ennen kuin pojat jäi huvistaan kiinni. Ihan varmaan joo kaikki olisi hipihiljaa paikallistenkin keskuudessa todellisista susiongelmista, kunnes sitten salakaadosta jäisivät kiinni.

        Aika kummallisena kyllä pitäisin sitäkin, jos nämä villieläimet ahdistelevat vain metsästäjien koiria ja niiden pihoja. Missähän ne ovat olleet meidän tarhassa olevien lemmikkikoirien kimpusta ja miksei ole sudesta kuulunut ulvaisuakaan? Ikinä koskaan. Jos on niin näkymättömiä susia, ettei ikänsä täällä asunut ihminen niitä koskaan näe eikä kuule, jos ei lähde moottorikelkalla jahtaamaan kymmenien kilometrien päähän syvälle metsään, niin ne eivät ole mikään ongelma.

        Jotkut pahaiset nulikat ja moottorikelkoillaan ajelevat vanhat ukot vaan jäivät nyt verekseltään kiinni ja keksivät kaikenlaisia tekosyitä toiminnalleen. Osa ihmisistä haluaa uskoa, kun tutuista on kyse, ja osa on valmis osallistumaan valheeseen herra- ja susivihassaan. Siksi en viitsi laittaa itsestäni tunnistettavia tietoja tänne, kun täällä on nyt sellainen mielipidediktatuuri, että kaikkien pitäisi olla noitten kloppien ja köppäisten ukkojen tukena. Tosin kohta sanonkin suorat sanat joka jannulle päin naamaa, jos tämä valehtelu susiongelmasta aina vain jatkuu ulkopuolisille, jotka tietämättömyyksissään vielä uskoo.


    • Minähän kirjoitan.

      Itselläni on kokemusta miten metsästäjät valehtelevat täysin röyhkeästi.
      Heillä yleensä on ollut yhteiskunta takanaan ja näyttö pitää hankkia sitten
      metsästäjiä vastaan. Siksipä heitä onkin susilaumaan verrattava joukko
      aina liikkeellä. Todistaja niinku mukana.

      • Jailhunter

        Jos noita susia oliskin vielä, niin söisivät edes yhden Perholaisen lapsiinsekaantujalessun. Niitä siellä kuitenkin riittää!

        Pääsisinpä linnasta, niin saisin taas siskolta pillua!


    • oikeita susia

      Jos et ole koskaan nähnyt yhtään sutta,nyt siihen sinulla on tilaisuus. Eläviä susia riistakameran tallentamana. Joku oli linkittänyt Kokkola-Suomi24 Kokkolassako susia ?

      • että näin

        Kiva, että susiakin tosiaan sattuu riistakameraan. Hienoja eläimiä villinä luonnossa, eivät ole ongelma. Vaan eipä ole vieläkään sattunut kenenkään tavallisen perholaisen älykännykän kameraan kotipihassa. Miksiköhän ei? (Retorinen kysymys.)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 97
      1691
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1474
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1397
    4. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      57
      1316
    5. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1288
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      9
      965
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      827
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      771
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      754
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      745
    Aihe