Vuokranantaja lainsuojaton

Entinen vuokranantaj

Kunhan saan tämän nykyisen vuokralaisen ulos, niin siihen loppui asunnon vuokraus ja jätän tyhjilleen. Ei ihme, että Helsingissä on asuntopula.

On käsittämätöntä, että varattomaksi osoittautunut vuokralainen saa
- rikkoa asuntoa mielin määrin (ovet jo säpäleinä)
- saa jättää vuokrat maksamatta
- asua 9 kk ilmaiseksi
- saa valtion kustantaman oikeusavustajan oikeusasteisiin ja pitkittämään prosessia

Mikään laki ei suojaa vuokranantajaa, koska mitään et tule koskaan saamaan tuollaiselta vuokralaiselta.

Se, että valtio vielä tukee ilmaisella oikeusavustajalla selvässä tapauksessa (kuvat rikotuista ovista annettu haasteen mukana) vuokralaista oikeusprosessissa ja hitaalla oikeusprosessilla jatkaa tuskaa, tuntuu uskomattomalta. Saas nähdä missä kunnossa asunto on, kun saan sen tyhjäksi. Vuokralaisella näyttäisi olevan vielä 6 kk aikaa tuhota paikkoja. 3 kk irtisanomisaika alkaa jo olla kulunut, mutta eihän tuo mihinkään lähde.

Ja Suomi on muka oikeusvaltio.

3

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EPÄTOIVONIISK

      En asu Helsingissä vaan Lahdessa.Minä maksoin vuokrani ja hoidin asuntoa hyvin kaikipuolin.Kummmaa oli se että jos vuokranantajalta(yksityiseltä)pyysi jotain,esim.hänen itsensä rikkomaa ikkunan yläosaan kuuluvaa tuuletuventtiiliä,kynnystä keitttokomeroon(puuttui,piti varoa ettei mene vettä,laitoin itse omalla kustannuksella)samoin kuin rakensin vaatehuoneen loppuun(oli hyllytön ja tangoton).
      Sanoi vieläpä laittavavansa makuuhuoneeseen kaapit,ei laittanut,joten ostin oman kaapin.Toistuvista pyynnöistä ei kääntänyt verokirjeitään,joita tuli sieltä sun täältä.

      Asunto piti olla tarkoitettu pitkäaikaiseen asumiseen.Puhui muuttavansa eläkepäivinään.No,kaksi vuotta kerkesin asua eli aloin juuri kotiutua.

      Kävi niin että haastemies toi uudenvuodenlahjaksi kirjeen että v.antaja tarvitsee asunnon "omaan käyttöönsä"uskoin ja muutin suosiolla.Sitten kävi ilmi liian myöhään että hän vuokrasi sen ystävälleen (kertoi sen aiemmin mutta puhe oli että ystävä asuu sen aikaa kun hänen omaa asuntoaan remontoidaan.Totuus oli se että ystävä vuokrasi oman isomman asuntonsa samasta talosta jollekulle toiselle.Eli täysin laitonta!!!
      No tämä v.antaja sotki koko elämäni ja mikä pahinta yhteishuoltajuudessa olevan lapsen elämän.
      Nyt Lahdesta tuntuu olevan hyvin vaikea saada mieleistään asuntoa.

      Joten älkää vuokranantajat tehkö tekään moisia tempauksia.
      Jos sinulla on hyvä syy sanoa vuokralaisesi irti(takuuthan korvaa vahingot)
      sINULLE KÄVI SIIS NOIN PÄIN MUTTA ÄLÄ YHDEN TAKIA LUE KAIKKIA SAMANLAISIKSI.HARMI ETTÄ KUMPIKIN OSAPUOLI VOI PILATA MAINEEN KAIKKIEN MUIDENKIN OSALTA! mINÄ TUNNEN ITSENI VUOKRALAISENA LAINSUOJATTOMAKSI!TOIVOTTAVASTI SEKÄ SINUN ETTÄ MINUN LUOTTAMUS IHMISIIN (NÄISSÄ ASIOISSA) PALAUTUU,HELPPOA EI OLE!!

      • Haistakaa kukkanen

        Minulla on käynyt suunnilleen kaikkien vuokralaisten kanssa tuollein paikat säretty.Et vuokralaiset ovat..


    • jep jep

      Tämä on niin tosi, vihaksi pistää.

      Selvää asiaa pitää jurnata oikeuslaitoksessa kuukaudessa toiseen. Asia voitaisiin hoitaa kevyemminkin. Eikö sen viranomainen näe tiliotteesta yhdellä vilkaisulla että vuokrat on maksamatta?!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      48
      1251
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      158
      1077
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      60
      919
    4. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      736
    5. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      731
    6. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      178
      729
    7. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      722
    8. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      11
      719
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      708
    10. Kamalateltta

      Kalateltta... Kuivia,kylmiä, suolattomia muikkuja kalliiseen hintaa. Viimeinen kerta kun käyn syömässä tuolla. Edellise
      Kuhmo
      11
      661
    Aihe