Nahkaverhoilu (linkkejä?)

autoon

Olisi tarkoitus uudistaa kaikki istuin verhoilut. Olen ajatellut nahkaverhoilua.
Onko kokemuksia tai tietoa minkä hintaiset ja mistä mahd. löytyisi nahkaverhoiluja tekeviä autoverhoilijoita Suomessa, ja millaisia ovat suurinpiirtein hinnat?

Entä onko jostain saatavilla aitoa nahkaa olevia hyviä istuinten päällysteitä ja millaiset sellaiset sitten käytännössä on, ei varmaan ihan vastaa nahkaverhoilua?

Linkkejä?

4

696

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaa a

      Kirjoita googleen verhoilu ja haluamasi paikkakunta niin pitäs löytyä joitakin verhoomoja. Osa verhoilijoista tekee myös autoverhoiluja vaikka sivuilla ei niin lue eli rohkeasti kysymään.
      Näin ajoneuvoverhoilijana voin kertoo keinonahalla päällystäessä tulee paljon halvemmaks esim. 1m keinonahkaa n.20€ (140cmx100cm) aito nahka taas 1nj n.10€ (30cmx30cm)
      Jos laskee vaik sen 6m penkkeihin se tekee 120€ työt vaikka sen 20h autoon ja tuntipalkka sen 35€ (riippuen paikkakunnasta) se tekis 820€ auton penkkeihin keinonahalla verhoiltessa.
      Aito nahka taas olis sen 645,8€ nahat ja työt sen 700€ eli 1345,8€ penkit.
      Valmiiks tehdyistä nahka päällisistä en tiiä mut voisin kuvitella, että ne ois sellaset valmiit huput. En usko et ne ois mitenkään hyvän näköiset päälle vedettynä.

    • k i i t o s !!

      Kiitos paljon vastauksesta!

      Itsekin kuvittelisin, että istuinsuojat ei tulisi olemaan lähellekään samaa tasoa kuin kunnon verhoilu.

      Keinonahka on arveluttanut minua syystä kun olen kuullut, että olisi käytössä talvella älyttömän kylmä ja kesällä kuuma ja vielä hiottaisi hirveästi kun ei hengitä, kuten minulle on sanottu. Tiedätkö tällaisesta ongelmasta? Ja onko aito nahka verhoilu millainen tässä suhteessa?

    • Omasta mielestä..

      Mun mielestä keinonahka ja aito nahka on yhtä hiostavia/kylmiä. Aito nahka hengittää paremmin, mutta kyllähän nuo nykyajan keinonahat alkaa olemaan tosi hyvälaatuisia.
      Ammattitaitoinen verhoilija kyllä osaa sitten paremmin neuvoa ja sanoa oman mielipiteensä.

    • jepppe

      Pk-seudulta hyvää jälkee smartservice,fi nimisest yritykselt. Koko pulju erikoistunut nahkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      200
      1546
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      961
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      826
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      738
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      730
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      338
      681
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      674
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      666
    Aihe