Nahkaverhoilu (linkkejä?)

autoon

Olisi tarkoitus uudistaa kaikki istuin verhoilut. Olen ajatellut nahkaverhoilua.
Onko kokemuksia tai tietoa minkä hintaiset ja mistä mahd. löytyisi nahkaverhoiluja tekeviä autoverhoilijoita Suomessa, ja millaisia ovat suurinpiirtein hinnat?

Entä onko jostain saatavilla aitoa nahkaa olevia hyviä istuinten päällysteitä ja millaiset sellaiset sitten käytännössä on, ei varmaan ihan vastaa nahkaverhoilua?

Linkkejä?

4

699

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaa a

      Kirjoita googleen verhoilu ja haluamasi paikkakunta niin pitäs löytyä joitakin verhoomoja. Osa verhoilijoista tekee myös autoverhoiluja vaikka sivuilla ei niin lue eli rohkeasti kysymään.
      Näin ajoneuvoverhoilijana voin kertoo keinonahalla päällystäessä tulee paljon halvemmaks esim. 1m keinonahkaa n.20€ (140cmx100cm) aito nahka taas 1nj n.10€ (30cmx30cm)
      Jos laskee vaik sen 6m penkkeihin se tekee 120€ työt vaikka sen 20h autoon ja tuntipalkka sen 35€ (riippuen paikkakunnasta) se tekis 820€ auton penkkeihin keinonahalla verhoiltessa.
      Aito nahka taas olis sen 645,8€ nahat ja työt sen 700€ eli 1345,8€ penkit.
      Valmiiks tehdyistä nahka päällisistä en tiiä mut voisin kuvitella, että ne ois sellaset valmiit huput. En usko et ne ois mitenkään hyvän näköiset päälle vedettynä.

    • k i i t o s !!

      Kiitos paljon vastauksesta!

      Itsekin kuvittelisin, että istuinsuojat ei tulisi olemaan lähellekään samaa tasoa kuin kunnon verhoilu.

      Keinonahka on arveluttanut minua syystä kun olen kuullut, että olisi käytössä talvella älyttömän kylmä ja kesällä kuuma ja vielä hiottaisi hirveästi kun ei hengitä, kuten minulle on sanottu. Tiedätkö tällaisesta ongelmasta? Ja onko aito nahka verhoilu millainen tässä suhteessa?

    • Omasta mielestä..

      Mun mielestä keinonahka ja aito nahka on yhtä hiostavia/kylmiä. Aito nahka hengittää paremmin, mutta kyllähän nuo nykyajan keinonahat alkaa olemaan tosi hyvälaatuisia.
      Ammattitaitoinen verhoilija kyllä osaa sitten paremmin neuvoa ja sanoa oman mielipiteensä.

    • jepppe

      Pk-seudulta hyvää jälkee smartservice,fi nimisest yritykselt. Koko pulju erikoistunut nahkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      125
      1168
    2. 69
      1081
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      93
      838
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      77
      761
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      741
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      38
      694
    7. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      633
    8. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      25
      628
    9. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      38
      518
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      487
    Aihe