Milano - Torino - Mantova matka- ja ruokakuvia 2013

simotic

Reissukuvia matkaltamme löydät linkistä:

https://picasaweb.google.com/1129387...lanoTorino2013

Kuvat on otettu vanhalla kännykkäkameralla, mutta kyllä niistä selvän saa. Kuvat otettu lähinnä omaksi iloksi ja muistin virkistykseksi, mutta jollekin muulle kuvista voi olla hieman iloakin.

Tämänkertaisen reissumme teemana oli tutustua paremmin Italialaiseen aperitivo-kulttuuriin ja kyllähän sieltä Naviglio-kanavan liepeiltä paikkoja löytyi, jossa hotellimmekin oli.

13

1265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • na-viljo

      404 NOT_FOUND
      Pyynnön suorittaminen ei onnistu.

    • niin paniin

      Linkki ei toimi.

      • simosimosimosimo

        Voisi simotic sen verran olla kiinnostunut omien kuviensa julkaisemisesta, että vähän katsoisi toimiiko linkki.


      • oggi e domani
        simosimosimosimo kirjoitti:

        Voisi simotic sen verran olla kiinnostunut omien kuviensa julkaisemisesta, että vähän katsoisi toimiiko linkki.

        Odotellaan... ei Italiassakaan kaikki-aina-toimi-heti ;)


    • Vasta menossa

      Avitetaanpa vähän teitä - linkki toimii kunnolla, kun ottaa nuo kaksi pistettä pois ..lano, ja korvaa ne MI. Se on tämä Suomi24 mikä välillä vääristelee linkkejä.

      Ja Simoticille kysymystä, mikä noista kaupungeista on mukavin ja missä viihtyy päivän: Brescia, Monza, Mantova - vai joku muu? Milano on kouluttu moneen kertaan, samoin Bergamo ja tienoon järvet kaupunkeineen (Lago d'Iseosta vinkkejä?). Ja jää yksi päivä ihmettelyyn, voisi korkata siis yhden uuden kaupungin. Liikumme autolla Bergamosta käsin. Tykkäämme historiasta ja kauniista rakennuksista, kivoista katukuppiloista jäätelöineen ja upeista näköaloista.

      • Donna Emma

        Kiitos ;)


      • apuapu

        Kaksi pistettä pois, joten jää yksi piste? Tilalle MI isoilla vai? Eipä tuokaan kyllä onnistu.


    • Il Tetro
      • La Modella

        Hyvä, nyt alkaa linkkikin toimia.

        Matkavalokuvaus on oma taiteenlajinsa. Kun ihan vaan matkamuistoksi ottaa kuvia omaan albumiin, niin usein tärkeintä on, että kumppani/kumppanit on nätisti kuvassa. Joku mieleenpainuva tilanne on kíva saada mukaan, hauska torikauppias vaikka, kunhan kuvaan on vangittu elävä tilanne.

        Sitten toinen juttu on, jos kuvia haluaa yleisemminn näytille. Postikorteissa monumentit esiintyvät edukseen, niitä tuskin kannattaa kuvata ja enää muille jakaa. Joku tilanne, elämys olisi mukava saada kuvatuksi. Sommittelu mielellään niin, että kuvassa on tasapainoa. Paljon tyhjää etualaa ei yleensä ole toimiva ratkaisu. Ihmisenpuolikkaat jossain reunoilla vielä huonompi. Lähelle kannattaa mennä, kaukaa räpsäisty jäsentymätön yleiskuva ei lämmitä ketään. Vähintäänkin etualaksi joku kiintoisa yksityiskohta. Sadeilma on usein hyvä kuvaussää, parempi kuin keskipäivän alaston auringonvalo. Kuvia kannattaa ottaa paljon, mutta niitä kaikkia ei missään taopauksessa ole syytä panna esille.


      • apuapu

        Miten niin suomi24 sotkee linkkiä? Alkuperäinen ei näyttänyt olevan lähelläkään oikeaa. Linkki kuin linkki, kyllä sen voi oikeana viestiin liittää. Jos haluaa.


    • Matkaa harkitseva

      Simotic, kiitos kuvien jakamisesta! :)

    • seppo233

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2088
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1705
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1469
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1216
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1014
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      968
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      845
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      31
      792
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      779
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      100
      727
    Aihe