Hei!Oisiko kellään tietoa siitä et pystytkö lopettaa hämähäkkien pelkäämisen?Ja jos pystyy niin miten?
Miten lopettaa pelkääminen?
1
166
Vastaukset
- Torynorrhina
Jos pelko on erittäin vahva, sitä ei ehkä voi lieventää muun kuin terapian kautta. Omatekoisesti pelon lieventämisellekin on kyllä keinonsa, varmin ehkä yksinkertaisesti se, että ottaa hämähäkeistä mahdollisimman paljon selvää ja ehkä lopulta siedättää itsensä niiden läsnäoloon.
Minä pelkäsin ennen hämähäkkejä niin etten voinut mennä nukkumaan jos luulinkaan että huoneessa oli hämppi. Näin ei enää ole, tosin edelleen arastelen yhtään isomman hämähäkin koskettamista. Se, mikä teki niistä minulle pelottavia, oli se kuinka nopeasti ja arvaamattomasti ne voivat liikkua, kuinka epämiellyttäviltä ne näyttivät ja ajatus siitä että ne voivat purra.
Nämä piirteet eivät yksinkertaisesti tunnu niin pahoilta kun suurinpiirtein tietää, miten hämähäkki liikkuu, millaisiin paikkoihin ne mieluiten suunnistavat, milloin, jos koskaan, ne purevat ihmistä, jne. Odotuksemme ja olettamuksemme vaikuttavat siihen mihin kiinnitämme huomiota ja miten hyvin tulkitsemme näkemäämme.
Neuvoni siis on, että yrität edes tilapäisesti kiinnostua hämähäkeistä. Yritä löytää niistä jotain koomista ja huvittavaa. Etsi niistä videoita joissa ei erityisesti mässäillä sillä miten karmivia ne voivat olla. Opettele huviksesi erottamaan löytämäsi naaras- ja koirashämähäkit toisistaan ulkonäön perusteella, saatat huomata että se on yllättävän helppoa. Ennen kaikkea, tutustu hämähäkkien valtavaan kirjoon -- joidenkin hämähäkkilajien koiraat tanssivat ja esittelevät naaraille värikästä takamustaan kuin riikinkukot päästäkseen pukille, jotkin naamioituvat niin tehokkaasti muurahaisten näköisiksi että niitä on vaikea uskoa hämähäkeiksi ollenkaan, jotkin lajit ovat yhtä riemunkirjavia kuin värikkäimmät perhoset, listaa voisi jatkaa loputtomiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 948271
- 403962
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021916- 241410
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html361311Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,321132Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121070Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53857Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31832Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29807