mulle vaihdettiin taasen nuo hiton pillerit Femoston konti oli sitä ennen , sekä vagifem puikkoja yöksi 1mg. Molemmista tuli aivan kauhea pahan olon tunne ja päänsärky, huimausta . Silti olen nyt ottanut jo 2 viikkoa Divitreniä , koska muuten ei kestä ja vagifemin tarkoitus on kaitsen hoitaa limakalvoja emättimessä. Ovat tosin hiekkapaperia mulla.... helposti tulee kaikkia tulehduksia sekatulehdusta jne..... ihan outoa kaikki tämä, mutta kuulemma kuuluu vaihdevuosiin ... muuten mieliala on taasen tosi masentunut ja alakuloinen tunne, et kaikki ovat hylänneet. Itken tosi paljon ja pahoitan mieleni ihan pienistä asioista. Varmaan tuttua kaikille meille, joilla vaihdevuodet menossa. Kertokaa kokemuksiaane jos kyseiset valmisteet käytössä nyt/olleet käytössä???
Divitren pillerit 2 mg
nainen501
4453
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Divitren sisltää estradiolia ja medroksiprogesteronia. Näistä ensin mainittu on estrogeenin ja jälkimmäinen keltasrauhashormonin eli progesteronin synteettinen johdos. Estradiolia on pillerissä 2 mg, eli yleisesti hormonikorvaushoidossa käytetty melko suuri annos. Ehkäpä noin suuri annos estradiolia ei sovi käyttöösi, Femostonissa estrogeeni on erityyppistä ja ilmeisesti huomattavasti pienempi annos.
Mulla on kuitenkin omat tuotannot kaikki loppu ja menkatkin jo monta vuotta sitten oleet poissa. Mikä olisi sitten paras annos?? Femostonissa 0,5 mg . Voisiko se olla , että tunteet heittelehtii hirveesti , niin ollakkin liian suuresta annoksesta... eikös noiden pillereiden pitäisi tasata oloa??? Hiki kylvyt ainakin loppu noilla kuin seinään, onneksi.
Hei. Mulla on taas ongelmia tämän divitren 2 mg kanssa. Nyt kun alkoi 4 viikko sen aloittamisesta , tuli rinnat ihan kauhean kipeäksi ja nännit kosketus arat. Ja sitten kova vuoto, ollut nyt 3 päivää. Mulla ollut menkat pois jo monta vuotta ja nyt sitten nämä pillerit teki menkat??? Ihan sairaan kova kipu alamaha ja alaselkä, sekä rinnat. Ei oo todellista. Siinä kyllä luki, että tyhjennys vuoto tulee 3 viikon päästä, mutta en olisi uskonut , että mulla jolla ei ole ollut menkkoja niin miten se voi tulla?? Olen kyllä ihan uskomattoman ällistynyt tähän nyt. En kyllä halua moista lääkettä kun tekee menkat... totta puhuit että liian iso annos, toi 2mg ja onkin. Lekuri sanoi, että kokeillaan vielä tätä lääkettä, jos ei sovi niin sitten ilman lääkkeitä. Oikeesti ihan koe kaniini olo tulee tästä hommasta :( Ja sitten kun ilman ei pärjää, kauhea hiki ja palellus yhtä aikaa ..auttakaa sisaret naista501
Moi taas. Nyt on rinnat koko ajan kipeät ja pingoittuneet, ei kärsi edes rintaliivejä pitää. Onko kellään kokemuksia ?? Viime kuussa oli ihan kauhean runsaat menkat siis moneen vuoteen , kun ei ole olleet..
Kokemuksia kiitos