Onko SSD pakollinen jos on kovis?
SSD kysymys...
25
826
Vastaukset
On se pakollinen jos haluat koneesta nopeamman
- Joku vaan
Paljon se nopeuttaa? Vaikuttaako jotenkin pelien pyörimiseen tai pelattavuuteen?
SSD nopeuttaa Windowsin ja ohjelmien/pelien käynnistystä.
Muita etjua voi lukea esim täältä: http://fi.wikipedia.org/wiki/SSD- 0hm0
"""SSD nopeuttaa Windowsin ja ohjelmien/pelien käynnistystä."""
Minulla se nopeuttaa Ubuntua - Joku vaan
Miten se niinkkuin nopeuttaa pitääkö ne asentaa sinne vai?
SSD laitetaan kovalevyn viereen tai päälle mikäli koneessa on vapaana SATA paikat. Tämän jälkeen suositeltavaa olisi asentaa Windows uusiksi siihen.
- Joku vaan
vapunen kirjoitti:
SSD laitetaan kovalevyn viereen tai päälle mikäli koneessa on vapaana SATA paikat. Tämän jälkeen suositeltavaa olisi asentaa Windows uusiksi siihen.
Eli sitäkin ilman pärjää mutta kestää kauemmin käynnistää?
Joku vaan kirjoitti:
Eli sitäkin ilman pärjää mutta kestää kauemmin käynnistää?
Tavan kovalevyllä pärjää toki ( On pärjätty jo yli 10 vuotta) mutta SSD toisi tuon nopeus ja kestävyyshyödyn.
Kannattaa lukea nämä:
http://muropaketti.com/ssd-vs-hdd-kiintolevytekniikat-pikaisessa-testissa
http://blogit.tietokone.fi/tietojakoneesta/2011/01/ssd-levylla-lisaa-nopeutta-–-kiintolevysta-eroon/
http://www.hardware.fi/artikkelit/artikkeli.cfm/opas_tietokone_nopeammaksi/14- ramdisk
vapunen kirjoitti:
Tavan kovalevyllä pärjää toki ( On pärjätty jo yli 10 vuotta) mutta SSD toisi tuon nopeus ja kestävyyshyödyn.
Kannattaa lukea nämä:
http://muropaketti.com/ssd-vs-hdd-kiintolevytekniikat-pikaisessa-testissa
http://blogit.tietokone.fi/tietojakoneesta/2011/01/ssd-levylla-lisaa-nopeutta-–-kiintolevysta-eroon/
http://www.hardware.fi/artikkelit/artikkeli.cfm/opas_tietokone_nopeammaksi/14Jos on paljon rammia, niin voi käyttää ramdiskiä jolloin kone toimii taas paljon nopeammin kuin ssd:llä. Eli ssd:n ainoa hyöty jäisi windowsin nopeampaan käynnistymiseen, mutta silläkään ei ole väliä esim. työasemassa joka on aina päällä.
- RUNKKUPUSSI!!!!11111
SUSTA 'TULEE IHAN VITUN KOVIS SAATANAN HOMO EI PERKELE TUNGE SSD PILLUUS NEEKERIN PERSEKARVA
- HOHOHOHOHO
Joku kristillisdemokraatti siellä taas huutelee HAH HAH.
- 0hm0
""SSD laitetaan kovalevyn viereen tai päälle mikäli koneessa on vapaana SATA paikat. Tämän jälkeen suositeltavaa olisi asentaa Windows uusiksi siihen. ""
Miksi siihen pitäisi asentaa Windows? siksi jos haluat koneen toimivan nopeammin urpo
- 0hm0
"""siksi jos haluat koneen toimivan nopeammin urpo """
Nopeammin, kuin mikä?
Väitätkö, että ne jotka rakentavat nopeita koneita käyttävät Windowsia?- Win8 on nopein
Kyllä Windows toimii nopeammin verrattuna oikeastaan mihin tahansa muuhun käyttikseen, ja se on enimmäkseen uuden dynaamisen kernelin ajastimen ansiota. Matalan latenssin reaaliaikaisissa sovelluksissa suorituskyky on 20-40% parempi muihin käyttiksiin verrattuna, ja samalla kuitenkin pääsee mikrosekunnin resoluutioon ja äärimmäisen nopeisiin latensseihin.
- Stroganov
Win8 on nopein kirjoitti:
Kyllä Windows toimii nopeammin verrattuna oikeastaan mihin tahansa muuhun käyttikseen, ja se on enimmäkseen uuden dynaamisen kernelin ajastimen ansiota. Matalan latenssin reaaliaikaisissa sovelluksissa suorituskyky on 20-40% parempi muihin käyttiksiin verrattuna, ja samalla kuitenkin pääsee mikrosekunnin resoluutioon ja äärimmäisen nopeisiin latensseihin.
Windows toimii nopeasti yleensä vain ensimmäisen vuoden. Sen jälkeen se asteittain hidastaa ja usein kolmen vuoden kuluttua on hidas kuin etana. Olen asentanut lukuisiin tällaisiin Windows 7-koneisiin (joilla ikää tuskin 2 vuotta) Linuxin tilalle kun kone muuttunut aivan karmean hitaaksi.
- 0hm0
Huomaan, että poikaystäväni pihtaaminen on saanut minut pahalle päälle
- 0hm0
"""Kyllä Windows toimii nopeammin verrattuna oikeastaan mihin tahansa muuhun käyttikseen, ja se on enimmäkseen uuden dynaamisen kernelin ajastimen ansiota. Matalan latenssin reaaliaikaisissa sovelluksissa suorituskyky on 20-40% parempi muihin käyttiksiin verrattuna, ja samalla kuitenkin pääsee mikrosekunnin resoluutioon ja äärimmäisen nopeisiin latensseihin. ""
Höpö Höpö.
"""oikeastaan mihin tahansa muuhun käyttikseen"""
Onko tähän jotain lähdettä? - zz-top123
ja pistä joku witun ubuntu tai muu normi kovolle ja windows ssdlle ni kyl nopeampi ssdllä
- 1918 Raja
Vapunen. Moi.
Viitsitkö vastata sinulle esitettyyn kysymykseen? - -.-.-.-.-.-
SSD levyssä ei ole liikkuvia osia kuten HDD'ssä, joten tiedonhaku on jopa kymmeniä kertoja nopeampi, eikä levyä tarvitse eheyttää. SSD kuluttaa myös vähemmän virtaa ja tuottaa vähemmän lämpöä.
- fgfsgafsagfsa
Lukekaa http://fi.wikipedia.org/wiki/SSD
SSD levyn huonoja puolia:
- muistisolut kuluvat. Levyllä pitää olla riittävästi ylimääräistä tilaa joka otetaan tarvittaessa käyttöön
- täytenä eräät levyt hidastuvat todella paljon, koska niissä ei ole automaattisesti varattuna piilotilaa.
- Pyyhis
Nykyään kaikissa ssd-levyissä on varasoluja, jotka eivät näy käyttäjälle. Käyttäjälle näkyy vain levyn nimellistila. Jos TRIM on käytössä, niin hidastumisongelmaa ei ole.
Nykyaikaiset käyttöjärjestelmät ottavat TRIM:in käyttöön automaattisesti.
Wear leveling pitää huolen, ettei kestävyysongelmaa ole ainakaan kotikäytössä.
Suurimmat ongelmat ssd-levyjen ongelmat liittyvät kelvottomiin firmware-ohjelmistoihin. Huono firmis voi aiheuttaa vakavia vakaus- ja nopeusongelmia.
Tilanne on jo paljon parempi, kuin pari vuotta sitten.
Lisäksi hinta on vielä korkea suhteessa tavalliseen kovalevyyn. Muuten ssd on tallentimena täysin ylivertainen tavalliseen levyyn verrattuna. Onko hyvä ?: http://www.amazon.de/Intel-Quad-Core-Prozessor-2-5GHz-1333MHz/dp/B001GMGN1G/ref=sr_1_14?s=computers&ie=UTF8&qid=1364792905&sr=1-14
vai mitä suosittelette intel pitää olla ja max hinta 110 €
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1287736Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?947262Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317182Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t186532Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736341Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1115687Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465468Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv195445Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa745321Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus475190