Omatalopaketin osto meneillään.

Kysyn tutun puolesta

Kysyisin hyvät lukijat tätä kannattaako omatalopaketin osto ?neliöt olisi noin 120m2 .

Kyseessä on nais ostaja jonka tunnen eikä hän ymmärrä sen taivaallista,hän osti vanhan talon 1970 luvun ja tämä osoittautui viime syksynä täysin home taloksi,joka nyt on tutkittu ja käsketty purkamaan,tällä hetkellä hän miettii talopaketti täysin valmiina rakennettuna paikalle jos saa lisää lainaa,entinen kun on maksettava myös,myyjän 5 vuotis vastuu aika on ummessa ja kaiken päälle on muuttanut turkkiin ja on varaton joten mitään ei kannata enään edes yrittää saada häneltä.


Mutta nyt kysyisin hänen puolestaan omatalon paketin oston kannattavuutta tulisiko pettymys? hinta olisi 160000 valmiiksi tehtynä.

11

458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uklö

      Riippuu vähän millaisen paketin meinaa hankkia omatalolta.
      Kannattaa vilkuilla myös muurametaloja.

    • tuurista kii

      Osaamaton voi kyllä saada hatun täyteen kakkaa myös rakennushankkeeseen ryhtymällä.

    • eiliiantiukalla

      niin ja tolla hintaa piha ja varastot taitaa uupua. toki se on makuasia haluaako varastoa vai pitääkö autonrenkaat ja ruohonleikkurin kodinhoitohuoneessa tai katon reunan alla lumessa. Eli kun laittaa tuohon joku 10-20 tonnii päälle alkaa piha ja varasto olla kunnossa

    • Paketin valinnut

      Meillä 2011 valmistunut Helmitalon "avaimet käteen" paketti. Itse piti hankkia tontti, vastaava mestari, lämmitysjärjestelmä, takka&muurari, kodinkoneet ja talo piti maalata itse (oli pohjamaalattu). Erittäin tyytyväisiä ollaan oltu. Toi teidän budjetti tosin kuulostaa aika utopiselta, ellei sitten tontti vesi ja sähkölinjoineen ole valmiina... Meillä tontti vesiosuuskuntaan littyminen teki yht. 45.000 ja koko hela hoito ison talousrakennuksen kera (talli, katos, varasto) n. 265t.

    • Kysyn tutun puolesta

      Selvennän nyt hiukan lisää,omatalo tulisikin liian kalliiksi hänelle ja hän miettii nyt älväriä eli Älvsbytaloa avaimet käteen 130000e yläkerta valmiudella.

      Selvennän lisää,hän ei tarvitse varastoja hänellä on jo niitä valmiina ja 10 hevosen ratsutalli ja 8 hehtaaria maata ympärillä 2 kilometrin päässä keskustasta.

      Kunnallisvesi ja viemäröinti on valmiina.

      Alle 100m päässä on vanhempien talo noin 3-4 vuotta vanha en muista pakettia.

      Mutta on siis todelliset syyt rakennuttaa,nyt asuu vuokralla koska vanhassa talossa ei voi asua.

      kohde siis vaihtunut mitintään älväri.

      • Kysyn tutun puolesta

        Lisäys edelliseen .

        Ratsutalli on hänen työpaikkansa sillä hän tienaa elantonsa.


      • Hyvin mietitty

        Älvsbytalossa on huonotkin puolensa, mutta tuollaiselle täydelliselle ummikolle se on varmaan turvallisin. Kärjistettynä riittää kun ymmärtää, että pohjatyöt on teetettävä itse ja että kannattaa valita 1 kerroksinen talo (koska puolitoistakerroksisissa täytyy itse rakentaa yläkerta).

        Toinen helppo ratkaisu olisi Teijo-talo, mutta se on kyllä kalliimpi.


    • vasta rakentanut

      Taitaa olla niin että ottipa minkä paketin tahansa, joutuu itse tekemään / teettämään vähintään pohjatyöt. ( maatyöt, liittymät, mahdollisesti jopa perusmuurin salaoja/ sadevesi järjestelmä).

      Älvärissä minua itseä ärsytti "halvan" oloiset materiaalit, paketin halpuus tuleekin juuri siitä, lattiat vinyylimattoa samoin kun kylppärin seinät. Vasta nyt uutuutena on tullut matto joka jäljittelee laatoitusta ( esim keittiöön ja kylppäriin). Jos sitten laattaa haluaa niin hinnassa sekin sitten näkyy, jolloin kannattaa jo harkita taloa johon laatat kuuluvat automaattisesti.

      Samoin älvärin rakennus porukalle pitää taata asunto rakentamisen ajaksi, naapurin rakennustyömaalla porukalle ei asuntovaunu kelvannut vaan heidät piti majoittaa hotelliin jonka asiakas maksaa. Tosi on myös että maatamyöten menevät neliöt asuntoon maksaa vähemmän kuin ylöspäin menevät.

      • mek

        Huonon soparin on tehnyt jos joutuu rakennusporukan asumisen maksamaan ja sen verran pitää tietää että ei kuullu rakennuttajalle tuollaiset kulut vaan ne kuuluvat hintaa että silleen. Ja jos asuntovaunu ei kelpaa niin sitten etsivät itse majoituksen jos ei sopparissa ole mainittu asumisen tasoa niin telttakin käy.


      • kysyn vaan
        mek kirjoitti:

        Huonon soparin on tehnyt jos joutuu rakennusporukan asumisen maksamaan ja sen verran pitää tietää että ei kuullu rakennuttajalle tuollaiset kulut vaan ne kuuluvat hintaa että silleen. Ja jos asuntovaunu ei kelpaa niin sitten etsivät itse majoituksen jos ei sopparissa ole mainittu asumisen tasoa niin telttakin käy.

        Kukahan ne työmiesten kulut maksaa, jos ei viimekädessä aina asiakas?


    • Pettynyt Omataloon

      Elä ainakaan laita Omatalo Oy:n talopakettia, jos haluat säilyä ongelmista.
      Eikä sitä tiedä onko Omatalo Oy enää loppu vuodesta toiminnassa (konkurssissa).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      96
      1605
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1083
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      415
      1017
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      166
      952
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      782
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      752
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      688
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      78
      675
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      655
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      651
    Aihe