Lihasoseet

esikonäiti

Vauvalle pitäis kohta alottaa lihasoseet ja tarkoitus on tehdä niitä ite pakkaseen. Ajattelin ensiksi tehdä maustamattomista broilerisuikaleista.. Luin jostain että liha pitäisi keittää, ei paistaa. Kauankohan esim noita suikaleita täytyy keittää? Ei oo ikinä tullut keitettyä.. :)
Voiko jauhelihasta tehdä sosetta vai pitääkö olla ihan lihasuikaleita? Mikä se olikaan se määrä lihaa jonka 6 kk-1 v tarvii päivässä? Oliko 1.5 rkl?
Kotimaisesta lihasta tarkoitus tehä ja pakastaa kerta-annoksina.

3

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • amanda861

      Moikka! itse keitin jauhenlihan(5-10min). kanan sisärintafileen höyrykeitin( noin 30 min) soseutin ja pakastin :) helppo lisätä ruuan joukkoon. Meidän neiti on puol vuotis ja ohje annettiin neuvolas että sokeripalan verran lihaa päivässä.

      • Meillä kans puolivuotias ja lihaa laitetaan 1 ruokalusikallinen/annos.


    • hauduttamalla

      Muistakaahan myös, että ei ole pakko keittää. Voi myös hauduttaa uunissa kannen/folion alla (miksei myös paistopussissa) ja tuolloin voi laittaa vaikka yrttimaustetta sekaan :)

      Riisi, kana ja kasvikset uuniin, vettä ja mausteita sekaan ja saat valmiin ruoan. Jos harrastatte soseita, niin sitten vain sileäksi! Me sormiruokaillaan, joten laitan suoraan lautaselle :)

      Itse en ole koskaan keittänyt vaan aina hauduttanut uunissa tai pannulla. Pannulla ei siis ole pakko ruskistaa vaan hauduttaa miedommalla lämmöllä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      129
      2168
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      26
      1688
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      12
      1299
    4. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      70
      1211
    5. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      12
      1167
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      88
      992
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      83
      866
    8. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      857
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      16
      761
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      107
      701
    Aihe