Mulla on muutama sata lappua entuudestaan Talvivaaraa. Saanut ne lahjaksi, enkä hirveesti tiedä sijoittamisesta saati sitten ymmärrä noista anti-kertomuksista.
Tuleeko mulle nyt automaattisesti lisää lappuja vai pitääkö mun ostaa niitä uudestaan, jotta saisin niitä omistajille suunnattuja 0,09€?
Vai mitä vaihtoehtoja mulla nyt on?
Tuleeko mulle nyt automaattisesti lisää lappuja vai pitääkö mun ostaa niitä uudestaan, jotta saisin niitä omistajille suunnattuja 0,09€?
Vai mitä vaihtoehtoja mulla nyt on?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kaksi vaihtoehtoa.
Olet trolli tai sitten olet menettänyt yli puolet osakkeesi arvosta.
Sinulla on montakin vaihtoehtoa. Niiden keskinäiseen paremmuuteen en ota kantaa. Myös verokysymykset on syytä ottaa huomioon asiassa.
Arvo-osuustilillesi ilmestyy näinä päivinä automaattisesti Talvivaaran merkintäoikeuksia yhtä paljon kuin sinulla oli perjantaina osakkeita. Jos haluat pitää omistusosuutesi ennallaan, merkitset saamillasi merkintäoikeuksilla osakeannista uusia osakkeita. Niitä saat kuusi kertaa vanhojen osakkeidesi määrän hintaan 16 senttiä kappale. Välittäjäsi lähettää sinulle ohjekirjeen tai asia voi hoitua verkossakin. Joka tapauksessa joudut etsimään lähiviikkoina jostakin rahaa, ja oikea hinta on 16 senttiä eikä yhdeksän. Merkintäaika on 18.3. - 5.4. Uudet osakkeet tulevat tilillesi joskus huhtikuun puolenvälin tienoilla.
Jos siis omistat nyt 500 osaketta, saat annissa 3000 uutta osaketta ja maksat niistä 3000 x 0,16 = 480 euroa.
Jos haluat enemmän uusia osakkeita, voit ostaa pörssistä lisää merkintäoikeuksia 18.3. - 27.3. välisenä aikana ja käyttää myös ne. Jos rahaa ei ole tai muuten et halua uusia osakkeita, voit myydä merkintäoikeutesi pois samana aikana. Ne ovat jo irronneet vanhoista osakkeista, ja siksi Talvivaaran osakkeen kurssi on tänään laskenut voimakkaasti.
Merkintäoikeuksilla on tehtävä jotain aivan lähiviikkoina. Ellei niitä ole käytetty tai myyty ennen annin päättymistä, ne raukeavat arvottomina.
Vanhat osakkeesi voit pitää tai myydä vaikka heti. Tai ostaa lisää pörssistä.
mitenköhän tuo merkintäoikeuden myyntihinta, onko sillä tapana heittelehtiä voimakkaasti vai onko jo aloituspäivän kurssi aika lailla se taso missä pysytään loppuun asti?
hei!
en tiedä itse sijoittamista paljon mitään ja omistan noin 3000 oskaetta ja nyt tekee mieli ostaa niitä osaketta vähän enemmän. miten voin ostaa noita merkitäoikeuksia vai onko kaikille jaettu noita?
Olet siitä onnellisessa asemassa että "pääset" ostamaan osakkeita ilman että sinun tarvitsee ostaa lupaa niiden ostamiseen.
Ne on nyt niin halpoja että nyt jos koska niitä kannattaa ostaa.
Voit ostaa Talvivaaran vanhoilla osakkeilla uusia 0,16 senttiä kpl eli
3000 X 6 =18000kpl ja hinta on 2880€ ensi maanataista eteen päin kuten yllä jo mainittiin.
Eipä tada olla myyty paljon paskaakaan siitä 600 miljoonan potista Jos valtio alkaa rahottamaan on siinä siltikin poliittinen riski. Ei tarvi kummonen käki olla puussa kukkumassa, kun jo taas kurssi heittää.
Minulla on 80-100 talvivaaran osaketta, justiin havahduin tähän antihommaan, en voi enää myydä merkintäoikeuksia(aika loppui 27.3.) eli vain ostaa lisää.. Onkohan järkeä laittaa noin semmonen 80euroa uusiin osakkeisiin? ei tässä muutakaan varmaa voi, muutama satku tässä tais mennä joka tapauksessa kaivoon..