Tatuoimisen aloitus

brunette100

Minua kiinnostaisi aloittaa tatuoiminen. Haluaisin kaikenlaista tietoa, mitä nyt siihen tarvitseekaan... Esim. mistä kannattaisi hankkia aloitussetti, paljonko sen olisi hyvä maksaa.. Ja tuleeko setin mukana siis ihan kaikki tarvittava? Esim. tatuoimisesta jälkihoitoon kuuluvat tarvikkeet, desinfiointi aine, liinat yms.. Ja tuleeko mukana joku käyttöopas, että alkuun varmasti pääsee.

4

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • brunette100

      Oon kyllä youtubesta yrittänyt etsiä videoita, mutta kaikkihan melkein on englanninkielellä, jota minä en valitettavasti hyvin ymmärrä. Onko jossakin suomenkielisiä hyviä tatuointivideoita?

      Ja muutenkin onko netissä jotain hyvää sivustoa, josta saa imettyä paljon tietoa tatuoimiseen liittyen? Olen kyllä löytänyt jotain sivuja, mutta onko joitain tiettyä, tarpeellisia sivuja, joista aloittelijalle olisi apua.

    • NYT:
    • Tatuoitu Nainen

      heetkinen... meinaatko siis kylmiltäs ilman harjotusta alkaa tatuoimaan suoraan iholle? Älä hyvä ihminen sitä tee. Sähän saatat painaakki sillä neulalla ihan liikaa, jolloin lopputulos on huolestuttava.
      Harjotustatskat tehdään sian nahalle (muistaakseni)

      Mitä jos menisit juttelemaan jonkun ammattilaistatuoijan kanssa että sua kiinnostaa homma niin hältä saisit varmaan parhaat neuvot.

      En tajunnu mitä liinoja sä tarkotit, mutta jälkihoidossa tärkein on puhtaus ja rasvaus. Tuoreen tatuoinnin päälle laitetaan paksu kerros bebanmthenia tai vastaavaa ja kelmu joka otetaan pois kun pääsee tatuointipaikasta kotiin. Silloin leima huuhdellaan ja rasvataan bebanthenilla. Hygienia pitää muistaa niin kauan kun on rupivaihe päällä. Itellä on aika monta tatuointia niin tiedän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      125
      6227
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      63
      5161
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      72
      4290
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3864
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      13
      3642
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3210
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2556
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2519
    9. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      90
      2258
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      67
      2252
    Aihe