olen amamtiltani merkonomi ja en ole ylioppilas, nämä hommat ei vaan kiinnosta ja haaveilen ekaluokkalaisten opettamisesta. Pitääkö unohtaa opettajan haave vai onko mitään keinoja päästä tähän ammattiin? Yliopistoonhan ei kai voi hakea jos ei ole ylioppilas ja pääsykokeet mahtaisivat olla ylivoimaiset kun olen noviisi alalla
enkö pääse opeksi
9
1689
Vastaukset
- OKL
Ylopistoon voi hakea vaikkei olisi ylioppilas.
- ekaluokkalaisten ope
Millähän taidoilla sinä niitä ekaluokkalaisia opettaisit, kun et itse ole ollut tarpeeksi kiinnostunut opiskelemaan edes lukiotason tietoja? Tietenkään ekaluokalla ei opeteta lukiotason sisältöjä, mutta että opettaja pystyy hallitsemaan opettamansa aineen hän tarvitsee paljon laajemmat tiedot kyseisestä aihepiiristä.
Sääli lapsia, äläkä kuvittele itsestäsi liikoja! Tuolla asenteella ( "en ole ylioppilas, nämä hommat ei vaan kiinnosta") sinusta ei ole ekaluokkalaisten opettajaksi. Ekalla luokalla pitäisi olla hommissa ne parhaat ja pätevimmät opettajat - niin tärkeä vaihe se on koululaisen elämässä.- ...
Ekaluokkalaisten opettaminen ei ole mitään aineenopettamista vaan pääosin kasvatustyötä. On sulla suuret luulot itsestäsi. Ekaluokan opettajana ei sinänsä lukiotiedoilla tee vielä yhtikäs mitään, vaan kuka hyvänsä normaalit yleistiedot ja elämänkokemusta omaavat kykenee kyllä ala-asteen aineita opettamaan.
Kasvatuspuoli onkin sitten asia erikseen - siihen ei välttämättä sovi ihan kuka tahansa ja sinä taidat olla tuon oman meuhkaamisesi perusteella juuri sitä etupäässä sopimatonta porukkaa.
Jos itseäsi harmittaa se ettet olekaan pätevöitynyt jonkin tietyn aineenopettajaksi, niin turha sitä omaa ärtymystä on muihin heijastaa. Tällainen jotenkin paistaa läpi tuosta viestistäsi. - tuleva ope
... kirjoitti:
Ekaluokkalaisten opettaminen ei ole mitään aineenopettamista vaan pääosin kasvatustyötä. On sulla suuret luulot itsestäsi. Ekaluokan opettajana ei sinänsä lukiotiedoilla tee vielä yhtikäs mitään, vaan kuka hyvänsä normaalit yleistiedot ja elämänkokemusta omaavat kykenee kyllä ala-asteen aineita opettamaan.
Kasvatuspuoli onkin sitten asia erikseen - siihen ei välttämättä sovi ihan kuka tahansa ja sinä taidat olla tuon oman meuhkaamisesi perusteella juuri sitä etupäässä sopimatonta porukkaa.
Jos itseäsi harmittaa se ettet olekaan pätevöitynyt jonkin tietyn aineenopettajaksi, niin turha sitä omaa ärtymystä on muihin heijastaa. Tällainen jotenkin paistaa läpi tuosta viestistäsi.Jos opella ei oo käsitystä millainen on suomen kielen rakenne, mikä on lukukäsite, kuinka lapsi oppii matematiikkaa esim. kymmenylityksen, ei hän voi kyllä toimia opettajana. Amis-tasoinen henkilö tietää niin paljon lukion käynyttä vähemmän, ettei hän voi vastata pienten lasten oppimisesta.
- jerkko
Millaisia idiootteja nykyään onkin ekaluokkalaisten opettajina. Tommoset kusi päässä kulkevat opettajat joutais saman tien lähettää vaikka siperiaan. Minkälainen ihmiskäsitys sinulla yleensä on, jos pidät merkonomia niin ala-arvoisena, ettet lupaa hänelle minkäänlaista tulevaisuutta opettajana. Häpeäisit? Ihan samalla tavalla hän voi toimia opettaja kuin sinä. Ehkä paremminkin...
- BMF
tuleva ope kirjoitti:
Jos opella ei oo käsitystä millainen on suomen kielen rakenne, mikä on lukukäsite, kuinka lapsi oppii matematiikkaa esim. kymmenylityksen, ei hän voi kyllä toimia opettajana. Amis-tasoinen henkilö tietää niin paljon lukion käynyttä vähemmän, ettei hän voi vastata pienten lasten oppimisesta.
Tulee hieman kyllä viestiketjua ajatellen myöhässä mutta... Mistäs hitosta neiti tietää, miten paljon keskiverto-amislainen tietää verrattaen lukion käyneeseen? Lukion käynyt ehkä tietää syventävästi yleissivistävistä aineista, mutta kyllä kunnon ammattikoululaisen rahkeet ala-asteen opettajaksi riittää.
- opettaja
täytyy sanoa että tuo äskeinen kommentti että mieti vähän, oli kyllä jonkun vähä älyisen kirjoitus, jos joku haluaa vaihtaa ammattia niin miksi heti tuomitaan?? Eikäs se kärpäsenpaska päässä tee yhtään viisaammaksi, sitäpaitsi yliopistoon pääsee merkonomikin sillä sehän on opistotasoinen koulutus!!! Itse opetan yliopistossa, joten tuollaiset asiattomat kommentit ne vasta ei opettajalle kuulukkaan!
- hölö
Virheitä vilisevän kirjoituksesi jälkeen voin vain todeta, että vaihda alaa. Jonkinlainen taso voisi opettajan työssäkin säilyä.
- ope
Merkonomin papereillä pääsee yliopistoon, samoin väylän avulla ja opettajaksi sinulla on myös mahdollisuudet opiskella, vaikka et ole ylioppilas, merkonomithan ovat suorittaneet lukiota vastaavan oppimäärän!! Koskaan ei ole liian myöhäistä vaihtaa alaa, tsemppiä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa562551Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava631692SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän71650Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2631535Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --81518Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue251208Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.241061Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411012RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041002Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?78964