osaisiko joku kertoa mitä eroa on amerikanstaffordshirenterrierillä ja staffordshirenbullterrierillä? kovin on samannäköisiä nuo rodut.. ja mikä rotu on staffi? entä amstaffi? onko ne juurikin nämä kaksi eri rotua? täälläkin on paljon puhuttu staffeista mutta missään ei ole selitetty mikä se "staffi" oikein on.. :) tuntuu kuitenkin enemmänkin lempinimeltä kuin oikealta rodulta.
Staffit?
8
1525
Vastaukset
- viivi
staffordhirenbullterrieri = staffi
amerikanstaffordhirenbullterrieri = amstaffi- eve
"staffordhirenbullterrieri = staffi
amerikanstaffordhirenbullterrieri = amstaffi"
siis onko staffordshirenbullterrierin ja amerikanstaffordshirenterrierin lisäksi olemassa vielä amerikanstaffordshirenbullterrieri?? mikä näitä kaikkia kolmea erottaa?
olen itse kiinnostunut staffordshirenbullterriereistä, mutta netistä kun etsii matskua niin monessa paikassa tuntuvat nuo termit olevan sekaisin. siksi haluaisinkin varman tiedon rotujen nimistä ja eroista jottei vahingossa tule ostettua amerikanstaffordshireä staffordshirenbullina. ellei siis kyseessä ole sama rotu jolla on 3 eri nimeä. - tumppi
eve kirjoitti:
"staffordhirenbullterrieri = staffi
amerikanstaffordhirenbullterrieri = amstaffi"
siis onko staffordshirenbullterrierin ja amerikanstaffordshirenterrierin lisäksi olemassa vielä amerikanstaffordshirenbullterrieri?? mikä näitä kaikkia kolmea erottaa?
olen itse kiinnostunut staffordshirenbullterriereistä, mutta netistä kun etsii matskua niin monessa paikassa tuntuvat nuo termit olevan sekaisin. siksi haluaisinkin varman tiedon rotujen nimistä ja eroista jottei vahingossa tule ostettua amerikanstaffordshireä staffordshirenbullina. ellei siis kyseessä ole sama rotu jolla on 3 eri nimeä.Amstaffi: amerikanstaffordshirenterrieri
Staffi: staffordshirenbullterrieri
Ei ole amerikanstaffordshirenBULLterrieriä.
Täältä lisää tietoa:
http://www.staffordshirenbullterrieriyhdistys.fi/index.html - eve
tumppi kirjoitti:
Amstaffi: amerikanstaffordshirenterrieri
Staffi: staffordshirenbullterrieri
Ei ole amerikanstaffordshirenBULLterrieriä.
Täältä lisää tietoa:
http://www.staffordshirenbullterrieriyhdistys.fi/index.htmleli erot koirarotujen välillä lienevät ne, että amerikanstaffordshirenterrieri on hieman rotevampi, enemmänkin perhekeskeinen eli ei välttämättä pidä kaikista ihmisistä, eikä myöskään pidä muista koirista, kun taas staffordshirenbullterrieri on vähän pienempi, pitää kaikista ihmisistä, eritoten lapsista, ja tulee muiden koirien kanssa paremmin toimeen?
- tumppi
eve kirjoitti:
eli erot koirarotujen välillä lienevät ne, että amerikanstaffordshirenterrieri on hieman rotevampi, enemmänkin perhekeskeinen eli ei välttämättä pidä kaikista ihmisistä, eikä myöskään pidä muista koirista, kun taas staffordshirenbullterrieri on vähän pienempi, pitää kaikista ihmisistä, eritoten lapsista, ja tulee muiden koirien kanssa paremmin toimeen?
Suurinpiirtein nuin. Mutta tuon eri asioista pitämisen saa sosiaalistamalla hyväksi. Niinhän se kaikilla koirilla on, sosiaalistaa pitää. Henk.koht pidän amstaffista enemmän, koska se ei rakasta kaikkia ohikulkevia hiippareita. ;)
Amstaffin omistajalta kuultua: staffi ei yhtä pitkähermoinen lasten seurassa, vaikka niistä pitääkin, kuin amstaffi, joka taas ei niinkään välttis välitä, mutta kestää kunniallisesti retuutuksen. Yksilökohtaisia juttujahan nuo on.
Amstaffi on myös vaativampi kuin staffi, tai siis "hankalempi" kouluttaa, koska omaa enempi sitä omaa tahtoa. Tämäkin siis kuultu/ luettu juttu, koska kummankaan rodun kanssa en valitettavasti ole ollut tekemisissä kuin kerran.
- KatriS.
Staffit ja amstaffit ovat siis näyttelyversioita alkuperäisestä bulldogista joka nykyään tunnetaan nimellä pitbull. Itse toivottavasti joskus omistan jonkun noista koirista. Amstaffi ja pitbull on hieman korkeampia kuin staffi.
- /\__/\
Alunperin Englannissa oli (staffin, amstaffin, pitbullin jne.) "kantakoira", jota kutsuttiin yleisesti Bull and Terrier-koiraksi.
Staffi jalostettiin Englannissa tästä Bull and Terrier-koirasta, josta myös nykyinen bullterrieri on jalostettu. Pitbulli eli amerikanpitbulli on jalostettu staffin yms. jälkeen Amerikassa (uudempi rotu).
Mitä sitten tulee amstaffin ja staffin eroihin, niin (pelkän staffin kokemuksella) tietääkseni amstaffi soveltuu paremmin mm. vartiontitehtäviin. Eli se voidaan kouluttaa esim. kodin "murtosuojaksi", kun staffista ei oikein saa sellaista...ottaa iloisesti vastaan kaikki tutut ja tuntemattomat. Tietääkseni jossain maissa amstaffia onkin käytetty poliisi-, vartiointi- yms. koirana
Amstaffi on myös massavampi sekä rakenteeltaan suurempi, se on hieman atleettisempi ja kaipaakin (ilmeisesti) enemmän aktiviteetteja kuin staffi, joka ei myöskään käy puhtaasti sohvaperunaksi. Jos englanninkieli on hallussa, niin netistä pitäisi kyllä sitä infoa löytyä. - /\__/\
/\__/\ kirjoitti:
Alunperin Englannissa oli (staffin, amstaffin, pitbullin jne.) "kantakoira", jota kutsuttiin yleisesti Bull and Terrier-koiraksi.
Staffi jalostettiin Englannissa tästä Bull and Terrier-koirasta, josta myös nykyinen bullterrieri on jalostettu. Pitbulli eli amerikanpitbulli on jalostettu staffin yms. jälkeen Amerikassa (uudempi rotu).
Mitä sitten tulee amstaffin ja staffin eroihin, niin (pelkän staffin kokemuksella) tietääkseni amstaffi soveltuu paremmin mm. vartiontitehtäviin. Eli se voidaan kouluttaa esim. kodin "murtosuojaksi", kun staffista ei oikein saa sellaista...ottaa iloisesti vastaan kaikki tutut ja tuntemattomat. Tietääkseni jossain maissa amstaffia onkin käytetty poliisi-, vartiointi- yms. koirana
Amstaffi on myös massavampi sekä rakenteeltaan suurempi, se on hieman atleettisempi ja kaipaakin (ilmeisesti) enemmän aktiviteetteja kuin staffi, joka ei myöskään käy puhtaasti sohvaperunaksi. Jos englanninkieli on hallussa, niin netistä pitäisi kyllä sitä infoa löytyä.ettei kukaan ota hernulia nenään. Bullterrieri ei siis ole jalostettu staffista, vaan siitä Bull and Terrier-koirasta, kuten staffikin. Saatoin ehkä ilmaista asin hieman epäselvästi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399140Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737873Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605547William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542334Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62079Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821729Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191664Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921413Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381348Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt61206