Mitä koirarotua suosittelete minulle?
Alustavasti mietin eri koirarotuja jotka voisivat sopia minulle. Kokemusta koirista ei juurikaan ole, koiraa ei ole ollut aikaisemmin. Kokemusta lähinnä kissoista, niitä minulla on ollut aina. Toisten koiria olen joitakin kertoja ulkoiluttanut (mm. sekarotuisia, ajokoiraa, tiibetinspanielia ja cockerspanielia. Eri rotuja olen jonkun verran jo katsonut mutta en viitsisi noihin kaikkiin lukuisiin rotuihin paneutua sen tarkemmin, joten kysyn täällä ehdotuksia niistä roduista joista kannattaa ottaa tarkemmin selvää.
Tämän tyyppistä koiraa etsin:
*Ensimmäiseksi koiraksi sopiva (lempeä luonteinen, helpohko kouluttaa jne.)
*Harrastuksia, joita voisin kuvitella harrastavani koiran kanssa: toko, agility, koiranäyttelyt, uiminen, lenkkeily
*Esimerkki harrastus, joka ei kiinnosta: metsästys
*Haluaisin koiran tulevan toimeen toisten koirien, ihmisten ja kissojen kanssa
(todennäköisesti viettäisimme viikottain jonkin verran aikaa asunnossa, jossa on kaksi kissaa, kissat varmaan pelkäisivät agressiivista, paimentavaa, kovin vilkasta, kovasti haukkuvaa koiraa)
*Ulkonäöllisesti miellyttää: mm. pitkäkarvainen collie, shetlanninlammaskoira, japaninpystykorva, kultainennoutaja (niin paljon kuin sillä ikinä onkaan merkitystä)
*Koiran koko: Pieni, keskikokoinen tai suuri. Ei mielellään kääpiökoira eikä jättiläinen.
*Turkki: Ei mielellään kovin aikaa vievä. Valmis olen kyllä suihkuttamaan, harjaamaan välillä tms. Turkkia voisi olla jonkin verran tai vähän enemmänkin.
*Sopii yksinasuvalle (tällä hetkellä asun yksin)
*Soveltuu keskikokoiseen kerrostaloasuntoon eli ei olisi kova haukkumaan, eikä tarvitse kovin suurta tilaa. Lisäksi pitäisi päästä rappuset kulkemaan alas tai sen kokoinen että jaksan kantaa. Talossani ei ole hissiä.
Kiitos niille jotka jaksavat lukea ja auttaa :) Tiedän kyllä että koiran koulutuksella on merkitystä siihen millainen koirasta lopulta tulee, mutta koiraroduissa on myös eroa.
Oikean rodun valinta
1
173
Vastaukset
- pek@
Ensimmäinen koira kannattaa tosiaan valita huolella. Sanoit jotakin ettet jaksa selata kirjoja..? Kyllä suosittelen selaamaan, vaikka sitten tällä lapsiperiaatteella: jos on kivan näköinen koira lue tiedot ja mieti itsellesi sopivia vaihtoehtoja näin. Kannattaa myös ottaa yhteyttä kasvattajiin ja mennä koiranäyttelyihin tutustumaan.
Kerran tuli tv:stä ohjelma jossa sanottiin että collie narttu on hyvä ensimmäinen koira. En allekirjoita, mutta jos rodusta tykkää niin miksi ei.. Suosittelisin kuitenkin ainakin aloittamaan tutkinnan roduista joista sinulla tietoa jo on.
Lempeästä ja helpostikoulutettavasta sekä vähän haukkuvasta koirasta tulee mieleen labradorinnoutaja. Tietysti se ei syliin mahdu, joten cockerspaniel on listalla seuraava.
Koiran sosiaalistaminen on omistajan tehtävä, ja se on hyvä aloittaa jo pentuna. Rodut ovat tietysti erilaisia sosiaalisuuden suhteen, mutta omistaja pystyy siihen vaikuttamaan.
Mitähän vielä.. Itse sinun tulee ottaa selvää, mikä rotu sopii sinulle parhaiten. Kukaan ei päätä sitä puolestasi, ja ensimmäisen koiran hankkimiseen voi mennä aikaa. Itselläni kului vuosia että parasystävä löytyi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on54099- 454073
Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai843303Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist403238En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛143007Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1632841- 252409
Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?42380Kirjotan ikävää ulos
Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run141848Sinä se vaan jaksat
Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et231767