Okei, ehkä tyhmä kysymys, mutta...
Kun esseestä pitää laskea sanat, niin meille on sanottu, että esim. "a cat" on kaksi sanaa. Entä esimerkiksi "isn't" tai "don't" tai "I'm", pitääkö ne laskea yhdeksi vai kahdeksi sanaksi?
Kun esseestä pitää laskea sanat, niin meille on sanottu, että esim. "a cat" on kaksi sanaa. Entä esimerkiksi "isn't" tai "don't" tai "I'm", pitääkö ne laskea yhdeksi vai kahdeksi sanaksi?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Nähdäkseni isn't / don't lasketaan 1 sanaksi (is not -> 2 sanaa); mutta I'm muotoa ei nähdäkseni pitäisi käyttää yo-kirjoituksissa, vaan I am (2 sanaa)... Jotain tälläista muistelen olleen joskus silloin kun olin lukiossa (yo-kirjoituksistani on jo vuosia....)....
kyllä luulisin että "I'm" saa käyttää, itse ainakin olen siis koko lukion ajan eikä kukaan opettajakaan ole maininnut ettei yo:ssa sais. I am on jotenki ala-astelaisen tasoisen näköstä.
I'm on puhekielta, I am kirjakielta. Kuinka vakavasti haluat kirjoituksesi otettavan? Se etta viljelee tekstari- ja slangisanastoa kirjoittaessaan antaa erittain huonon kuvan kirjoittajasta vaikka se sinusta olisikin "cool".
t.usalainen
Oonko jossain sanonu että on coolia? Ja/tai käyttäisin slangia enkun yo:ssa?
"I'm" on kuitenkin vähä erilaista "slangi/ tekstarikieltä" kuin sepittäisin sinne: "hi, imma write dis essay bout hippos cos they r so cool."
E:tä kuitenkin tavoittelen, joten iha hyvä tuokin oli kuulla, jos se vieläpä paikkansakin pitää. Luulin vain, kun eipä siitä ole kukaan koskaan maininnu, edes opettajat.
Ja on se vähän alkuvaiheessa olevan englannin opiskelijan tapaista olla käyttämättä lyhenteitä, kun pelätään että heittomerkki menee väärin ja saadaan erikseen kirjoittamalla enemmän sanoja yms. siihen viittasin.
Se, että sanoo "I'm" on ollut slangia ehkä 50 vuotta sitten. Nykyenglannin kirjakielessä saa ihan vapaasti sanoa nii ilman, että olisi epäkirjakielistä tai tökeröä.
Are you 100% sure? Read New York Times and tell me how many I'm:s you found.
Some expert!
I found this from The New York Times after a two-minute search: If you’re trying to make a point and keep something from opening, you have to be a little sensational.
So who's being "some expert"?
Besides it's incorrect to write "I'm:s" since it's English we're talking.
I'm voi kirjoittaa, se ei tosiaan oo mitään slangia tai puhekieltä. Imma on sitten asia erikseen.
"since it's English we're talking". You should have written "since it's English we are speaking".
Jos niitä ei kirjoiteta yhteen, ne ovat 2 sanaa, jos ne ovat yhdessä, yksi sana. Eli "isn't", "don't", "I'm" yms. ovat 1 sana, mutta jos kirjoitat ne erilleen ne ovat 2 sanaa.
Ihan sallittua se on kirjottaa
I'm ja muut lyhenteent.
Kirjotin enkun viime syksyllä ja ei ollut mitään ongelmia, jos epäröitte älkää sit lyhentäkö, niin yksinkertaista se on.
I'm on täysin hyväksyttävä yo tekstissä. 90 pistettä on tullut kerättyä ennenkin sellaisella esseellä.. Toki riippuu myös aiheesta ja kuinka virallista teksitä pyydetään tehtävänannossa. Harvemmin pyydetään kirjoittamaan lehtiartikkelia New York Timesiin.