Moi!
Tarkoitus olisi viettää päivä Bratislavassa Wienistä käsin. Minkälainen kaupunki on Bratislava ja mitä kannattaa nähdä näin lyhyellä visiitillä? minkälainen on ravintolatarjonta, entäs ostospaikat?
Kiitos tiedoista!
Tarkoitus olisi viettää päivä Bratislavassa Wienistä käsin. Minkälainen kaupunki on Bratislava ja mitä kannattaa nähdä näin lyhyellä visiitillä? minkälainen on ravintolatarjonta, entäs ostospaikat?
Kiitos tiedoista!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kannattaa käydä siinä lammella soutelemassa ja ruokkimassa sorsia, jotka ovat aivan erilaisia kuin meillä Suomessa. Ne eivät osaa lainkaa lentää ja ovat kovasti riippuvaisia ihmisten niille antamasta ruoasta. Jotkut sorsat jopa osaavat tehdä temppuja saadakseen ruokaa.
Kun käytte lammella, pyytäkää sellainen vene, jossa on punaiset airot. Tuolloin sorsat esittävät makeimmat temppunsa mm. takavoltti kierteellä kohti soutajaa.
Lisäksi kannattaa käydä museossa tutkailemassa valtavia tekopeniksiä.
Hyvää matkaa Bratislavaan.
T. Bratislavan ainainen ihailija
No päivä on mukava ihan mukava siellä viettää. Kaikki keskityy siihen vanhaan kaupunkiin. Siellä ihan mukavia kuppiloita ja suht halpoja ruokapaikkojakin.
Ja jos mahdollista niin mee takaisin wieniin kantosiipialuksella Tonavaa pitkin, kanattaa.
hyvää matkaa....
Kävin viime kesänä junalla Wienistä Bratislavassa.Aivan upea paikka se vanhakaupunki.Juna asemalta otat taksin ja ajat vanhankaupungin portille ja sitten vaan menoksi.On todella halpaa,ainakin vielä...muutaman vuoden kuluttua kun sielläkin tulee EURO käyttöön niin hinnat nousee.Eli Bratislavassa ei ole vielä eurot käytössä.Varmaan käyvät jossakin maksuna...tietysti korkeimmilla hinnoilla.Mutta pankkiautomaatista saa korteilla paikallista valuuttaa hyvin.Onnea matkaan.Kannattaa käydä!