Crossi vai umpi?

Jaakko781

Viime syksynä innostuin supermotoihin ja sellainen tuli itsellekin hommattua jokapäiväiseen ajoon. Aiemmin oon käyttänyt vaan umpikypärää, mutt näyttäis siltä ett on aika tyylirikko ajaa sillä motoa... Millanen on crossikypärä katukäytössä? Käytän aina korvatulppia niin melu ei haittaa. Mutt onko avonainen suuosa kuinka kylmä? Ja miten tuuli ottaa etulippaan?

4

499

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • testing testing

      On kylmä.. älä hukkaa umpikypärääsi, kesäkuumalla voit sillä crossikypärällä kokeilla muttei se pitemmän päälle niin mukava ole.

    • KuuTeeÄmm

      :-) Ittellä on vähän päinvastainen tilanne, enskasta pitäisi siirtyä selkä, yms.. vaivojen vuoksi selälle miellyttävämpään pyörään.

      Olen tykästynyt crossikypärään, koska erilaisten linssien käyttö/vaihto on helpompaa ja edukkaampaa, kuin vaihdella umpikypärään visiiriä.

      Pitänee matkaenska hommata, vaikka ajatuksissa kävi HD, niin ei oikein HD:n tai matkapyörän tyyliin istu lippapotta... Toisaalta ei kaites sillä tyylillä ole merkitystä, pääasia et on hauskaa ajella...

      • Mika....

        No mulla on avokypärässä lippa ja kyllä lippa on niin ylittämätön varuste, että umpikypäräänkin sitä kaipaisi, mutta eipä ole. Itsekin olen noita krossikypäriä sovitellut ja ne on pirun hyviä päässä. Niissä on avokypärän avaruutta ja ilmavuutta ja umpikypärän turvallisuutta ja sitten niissä on lippa. Ainoa mikä itseäni mietityttää, että minkälainen se krossikypärä on maantienopeuksissa? (siis siellä satasen tietämissä). Krossikypärää aika harva motoristi maantiellä käyttää, niin sillä mahtaa olla jokin syy. Avokypärässäni lippa tuntuisi vähän ottavan tuuleen, mutta sen pystyy sietämään.


    • ppuu1

      Krossi! Avokypärä jos ei ole krossikypärää. Mutta mennään avokypärävauhtia. Avokypärä on varsin hyvä vaihtoehto jos aiot sydä multaa. Turvallista kaikkea!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      56
      993
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      69
      791
    3. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      66
      777
    4. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      62
      740
    5. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      52
      690
    6. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      62
      643
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      626
    8. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      613
    9. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      490
    10. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      242
      489
    Aihe