KARPATHOS

Moro!
Olen lähdössä elo-syyskuun vaihteessa 1viikoksi Karpathoksen saarelle Kreikkaan!Hotelli on Pavilion.

Onko kellään kokemuksia Karpathoksesta,neuvoja,vinkkejä......kaikki otetaan kiitollisuudella vastaan.Olen kuullut kohteesta vain kehuja ja Hotel pavilion on kuulemma loistava mm. siksi että siellä on oma vesijärjestelmä,eli kuumaa/kylmää vettä tulee aina ja normaalilla paineella.

Mutta kommentteja,vinkkejä tulemaan!

Kiitos!
52273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olin Karpathoksella viime kesänä. Ja nimenomaan Pavilionissa. Ihan ok hotelli, mutta ei siellä kyllä mitään ihmeellistä omaa vesijärjestelmää ollut. Silloin kun ei ollut sähkökatkoa, vesijutut oli ok, mutta sähköjen ollessa poikki omistaja kertoi, että vettä tulee, mikäli vuorilla olevat pumput sattuvat olemaan katkoksen ulkopuolella, muuten ei.

Saari on pieni ja rauhallinen. Mitä itse kukin lomalta haluaa, ratkaisee sen mitä tekee ja miltä tuntuu. Itselleni paikka oli turhan pieni. Olympoksen kylässä varmaan ainakin kannattaa käydä jollain opilla, se on näkemisen arvoinen paikka.

Äänestä

Karpathoksella olen ollut pääkaupungin (siis Pigadian) laidalla olevassa hotellissa. Siellä ainakin vesijohtovesi oli juomakelvotonta suolapitoisuuden takia; ainoa paikka Kreikassa missä olen joutunut ostamaan pullotettua vettä käyttövedeksi - Ateenassakin kraanasta tulee aivan kelvollista juotavaa vettä.

Karpathos on Kreikan saarista varsin etelässä, joten lämmintä riittää. Rannat ei ihan yhtä hyviä ja hiekkaisia kuin Kreetalla, mutta kyllä löytyy hyviä rantoja vaikka mopolla ajaen saaren länsilaidalle. Puustoa on vähän, saari on siis aika karu ja tuulinen. Argeologiset nähtävyydet myös poikkeuksellisen vähissä. Alhaalla pääkaupungin satamassa hyviä ravintoloita varsinkin vähän peremmällä - kannattaa katsoa kreikkalaisten valloittama paikka niin ei voi erehtyä! Ihan sympaattinen saari tuo Karpathos mutta ei ihan herätä tunnetta, että "tänne on päästävä ensi vuonnakin"!

Äänestä
  • Edellinen kertoi että Karpathoksen rannat ovat huonoja...? Missäköhän on pulikoinut? Karpathoksen yksi ranta on valittu koko välimeren kauneimmaksi ja parhaaksi rannaksi! Olisiko ollut joku apella tms? Samanlaisia (vielä rauhallisempia) rantoja löytää kun vuokraa auton ja ajaa päätietä pohjoiseen.

    Älä vuokraa skootteria, koska se hyytyy Karpathoksen huippujyrkkiin mäkiin.

    Olympoksesta saa vuokrattua huoneita, suosittelen lämpimästi sellaisessa yöpymistä niin saa olla kauniissa kylässä myös illalla ja rauhassa (päivisin lauttalasteittain turisteja saapuu parin tunnin vierailuille Olympokseen ja metelöi).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kreikkaan! kirjoitti:

Moro!
Olen lähdössä elo-syyskuun vaihteessa 1viikoksi Karpathoksen saarelle Kreikkaan!Hotelli on Pavilion.

Onko kellään kokemuksia Karpathoksesta,neuvoja,vinkkejä......kaikki otetaan kiitollisuudella vastaan.Olen kuullut kohteesta vain kehuja ja Hotel pavilion on kuulemma loistava mm. siksi että siellä on oma vesijärjestelmä,eli kuumaa/kylmää vettä tulee aina ja normaalilla paineella.

Mutta kommentteja,vinkkejä tulemaan!

Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu