Ohut- /kovapuulattia??

Lissu

Hei,

Kyselisin, onko kellään kokemuksia ohut- /kovapuulattiasta (lienee sama asia, vaikka termi eri)??

Lattiaremotti ajankohtainen nyt syksyllä. Laminaatti ei tule kyseeseen. Parkettia havittelimme, mutta koska kyseessä siis remontti, selviämme lienee helpommin ohutpuulattialla. Eipähän tarvitse sitten lyhentää ovia ym.

Ja toinen seikka, joka tukee ohutpuulattiaa on se, että siinä suunnittelemamme koivupinta lienee kovempi kuin parketissa. Olenko siis ymmäränyt oikein, että ohupuulattian pinta on aina yhtä kova riippumatta siitä, minkä puun viilu siihen päälle on vedetty? Mihin ihmeeseen se kovuus perustuu, jos päällä vain puuviilu?

Vielä mietityttää asennukseen liittyen: riittääkö pitkästä tavarasta rakennetun tasaisen, joustamattoman ja narisemattoman mäntylattian ja ohutpuulattian väliin pelkästään alusmuovi. Olemme saaneet siitä kahdenlaisia ohjeita. Toiset ovat sitä mieltä, että lattia pitää levyttää ensin ja toisten mukaan ei. Miksi pitäisi??

JA vielä kiinnsotaa käyttökokemukset ohutpuulattiasta. Onko todellakin normaalia lapsiperheen elämää kestävä? Koliseeko? Tummuuko väri??

Jos joku ystävällisesti viitsii kommentoida, niin kiitos siitä. :)

9

1949

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hmmmm

      Katso alhaalla kohta "Kokemuksia kovapuulattiasta..."

      • Lissu

        Kiitos. Huomasin kyllä tuon aiemman keskustelun, mutta silti peräänkuulutan vielä lisää kokemuksia ja mahdollisesti vastauksia.


      • Hmmmm
        Lissu kirjoitti:

        Kiitos. Huomasin kyllä tuon aiemman keskustelun, mutta silti peräänkuulutan vielä lisää kokemuksia ja mahdollisesti vastauksia.

        mutta se saattaa johtua tietenkin siitä että tämä on aika uusi pintamateriaali.
        Muakin kiinnostaa kovasti, joten toivotaan että vastauksia tulisi lisää :)


      • Lissu
        Hmmmm kirjoitti:

        mutta se saattaa johtua tietenkin siitä että tämä on aika uusi pintamateriaali.
        Muakin kiinnostaa kovasti, joten toivotaan että vastauksia tulisi lisää :)

        kyseessä taitaa olla sitten niin uusi juttu, ettei siitä kukaan oikein osaa kertoa käyttökokemuksia. Aika vähän siitä on saatavilla puolueetonta tietoa, valmistajat toki kovasti kehuvat.

        Siihen taidamme kuitenkin nyt päätyä.


      • Hmmmm
        Lissu kirjoitti:

        kyseessä taitaa olla sitten niin uusi juttu, ettei siitä kukaan oikein osaa kertoa käyttökokemuksia. Aika vähän siitä on saatavilla puolueetonta tietoa, valmistajat toki kovasti kehuvat.

        Siihen taidamme kuitenkin nyt päätyä.

        päädymme tuohon materiaaliin.

        Hyvää syksyä ja remontti-intoa =)


    • -saza-

      Joten käyttökokemuksia ei ole vielä kovin pitkältä ajalta. Sen verran osaan jo kertoa, että lattia näyttää todella hyvältä, eli siinä on elävä puupinta ja lattialämmityksen kanssa se toimii hyvin, eli ei ole tähän mennessä rakoillut yhtään.

      Kyllä ohutpuulattiat ovat yhtä kovia puulajista riippumatta. Tuon ohuen puupinnan alla on samantyyppinen rakenne kuin laminaateissa, joten sillä sitä kovuutta saadaan.

      Lattia ei kolise. Ja naarmujakaan ei ole ilmestynyt, vaikka olemme lapsiperhe. Kotieläimiä ei ole.

      Tuosta alusmuovista ja sen riittävyydestä en kyllä osaa sanoa mitään. Meillä lattia tuli uuteen omakotitaloon, eli betonin pinnalle levitettiin joku muovi (Tarkoflex.... sorry, nimi voi olla ihan pielessäkin). Kuitenkin sellainen joka riittää yksinään.

      • Hmmmm

        Et sattuis muistamaan mitä maksoi per neliö?


      • Lissu

        Mukava kuulla miellyttäviä kokemuksia.
        Noin itsekin ymmärsin, ettei puu vaikuttaisi kovuuteen, vaan kaikki olisivat kestäviä.
        Ja erityisen mukava kuulla, ettei lattia kolise.


      • Lissu
        Hmmmm kirjoitti:

        Et sattuis muistamaan mitä maksoi per neliö?

        Olemme itse kyselleet tarjouksia muutamasta paikasta. Tarjouksen pyytämällä hinta kaikissa alempi kuin "listahinnat". Tarjous kanattaa pyytää, ksoka hinnoissa huikea ero.
        Meillä n 110 neliön tarjoukset vaihetlee n 2100- 3300 välillä. Eräässä tarjouksessa hinta olisi yli 130 neliön laskenut huomattavasti eli sekin kanattaa huomioida.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9216
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8034
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      162
      5813
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2397
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2114
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1759
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1705
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1470
    9. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1418
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      440
      1389
    Aihe