Menkat e-pillereiden aikana!

Aloitin tammikuussa e-pillerit, ne ovay Yaz -merkkisiä. Aloitin uuden liuskan ja kuukautiset jatkuivat 4 päivää normaalia aikaa enemmän joka on 4 päivää, eli kuukautiset kestivät 8 päivää. Vuoto ei ollu kovin runsasta kolmena viimeisenä päivänä. Onko syytä huoleen? Mitä minun pitäisi tehdä?

Ajattelin myös, että rintani kasvaisivat kun aloitan e-pillerit mutta toisin kävi... Onko jotain tiettyä ruokaa mitä pitäisi syödä että rinnat kasvisivt e-pillereiden vaikutuksesta?
6118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Siihen nähden, että nyt eletään vasta maaliskuun alkua, on aika kummallista, että sinulla olisi jo joku käsitys siitä, mikä sinun kehossasi on "normaali aika" tyhjennysvuodon kestolle. Mistä siis olet päätellyt, että sinulla vuoto kestäisi juuri 4 päivää?

Äläkä viitsi naurattaa tuon tissien kasvamisen kanssa. Oletitko myös saavasi veritulpan, päänsärkyjä tai ihottumaa pillerit aloitettuasi? Nekin ovat ihan yhtälailla mahdollisia sivuvaikutuksia.

Syö vaikka banaaneja. Ei ne kyllä mitään auta tissien kasvuun, mutta ovat ihan hyviä.

Äänestä
  • Koska yaz -pillereissä on 4 sellaista erilaista pilleriä, joiden aikana kuulautiset tulevat ja loppuvat sitten.

    Äänestä

Niiden placebo pillereiden aikana vuoto alkaa, mutta ei se tarkoita että ne loppuu heti kun aloitat taas hormoonia sisältävät pillerit. Tyhjennysvuodon pituus ja vuodon määärä on kaikille yksilöllistä...

Äänestä
  • Aijaa... Mitä ihmettä täähän on täyttä helvettiäjos jatkossakin pitää kestää kuukautisia n. 8 päivää .___.

    Äänestä

  • wtfffffff kirjoitti:

    Aijaa... Mitä ihmettä täähän on täyttä helvettiäjos jatkossakin pitää kestää kuukautisia n. 8 päivää .___.

    Niin... no edelleenkään et voi tietää, millaiseksi sinulla tyhjennysvuodot asettuvat, koska et ole vielä riittävän montaa kertaa taukoa pitänyt. Se voi olla nyt 8 päivää ja jatkossa vaikka 3 päivää. Sen näkee sitten myöhemmin, minkä pituiseksi vuodot yleensä sinulla tulevat. Sekin on mahdollista, että vuotopäivien määrä vaihtelee kuukausittain ja toki tuo 8 vuotopäivääkin voi jäädä normaaliksi pituudeksi sinulle.

    Äänestä

Itsellä kanssa Yazit ne ovat pidentäneet välivuotoani verrattuna luomumenkkoihin. Luomumenkkani kestävät n. 5 päivää ja ovat keskirunsaat. Pillerien aikana välivuoto kestää 7-9 päivää ja on niukahkoa.

Joten aloittaja, sulla ei ole mitään hätää homman suhteen. Lisäksi olet aloittanut pillerit vasta äskettäin joten tilanne voi vielä muuttua tai olla muuttumatta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


auttakaa kiitos!! kirjoitti:

Aloitin tammikuussa e-pillerit, ne ovay Yaz -merkkisiä. Aloitin uuden liuskan ja kuukautiset jatkuivat 4 päivää normaalia aikaa enemmän joka on 4 päivää, eli kuukautiset kestivät 8 päivää. Vuoto ei ollu kovin runsasta kolmena viimeisenä päivänä. Onko syytä huoleen? Mitä minun pitäisi tehdä?

Ajattelin myös, että rintani kasvaisivat kun aloitan e-pillerit mutta toisin kävi... Onko jotain tiettyä ruokaa mitä pitäisi syödä että rinnat kasvisivt e-pillereiden vaikutuksesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu