Dubai??

saiju

Tarvitaan pikaisesti tietoa Dubaista, ja erityisesti huoneistohotelli Sofitel city centrestä. Kannattaako ostaa silmalaseja, kultaa yms.Ja olisi hauska kuulla muitten kokemuksia.

2

641

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käynyt

      Sofitel city centre residence huoneistohotelli on todellakin suositustensa arvoinen. Huoneistot ovat hulppeita, tilaa runsaasti ja sisustus brameaa, jopa kaksi kylpyhuonetta. On pyykinpesukone, astianpesukone, silitysmahdollisuus jne. Palvelu erittäin ystävällistä, kuten joka paikassa DUbaissa. Ja sijainniltaan mitä mainioin shoppailusta innostuneelle. Samassa rakennuksessa Dubain suurin ostoskeskus.

      • Dubai-lover

        Kultaa kannattaa ostaa, silmälasit kannattaa teettää, hinta huomattavasti edullisempi kuin Suomessa, design-kehyksiä saatavalla, toimitusaika linsseillä pari päivää. Huoneistohotelleissa ei ole alkoholitarjoilua. Vaatteita kannattaa teettää - ota lempivaate mukaasi > tekevät siitä 1:1 kopion, tai teetä mittatilauspuku, kankaat voit hankkia paikan päältä - tarjontaa on! Aidon pashminan ostin viime jouluna, maksoi 1/10 Finnairin hinnasta. Feikkikamaa on paljon, mutta kukaan ei myy sitä aitona. Jos esim. haluat pashminan, kysy mistä tahansa > ystävälliset ihmiset neuvovat sinut erikoismyymälään, jos yhteistä kieltä ei löydy > taluttavat kädestäpitäen perille. Sharjahin sukissa (new souk) kannattaa ehdottomasti käydä; koruja, vaatteita, mattoja, matkamuistoja... aito silkkimatto (Qum) koossa 80x120cm tinkimisen jälkeen n. 500e.
        Kannattaa mennä taksilla Emirates Toweriin kaljalle pilvien tasolle tai syömään tasokkaaseen italialaiseen (pohjakerros) n. suomen hinnat. Hauskaa matkaa, ilmasto on ihana!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      432
      5056
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      2073
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      146
      1710
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      75
      1395
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      15
      1346
    6. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1249
    7. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      80
      1231
    8. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      70
      1148
    9. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      70
      1138
    10. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      1070
    Aihe